Skocz do zawartości

Promocja szynki w Realu


jamon

Rekomendowane odpowiedzi

Promocja szynki w Realu jest dla mnie impulsem do spreparowania kolejnych wyrobów dojrzewających. Do 18.06.2014 kilogram za niecałe 11 PLN, co dla mieszczucha jest okazją :) Właśnie w cukrze przebywa mięso z jednego 9 kg opakowania.

Na zdjęciu 2 tuszki szynki z poprzednich promocji w trakcie dojrzewania. Ta z lewej strony pochodzi z początku stycznia 2014 i niedługo będzie gotowa do konsumpcji. Z prawej strony strony tuszka, która dojrzewa dopiero od połowy maja 2014. 

post-65887-0-88502400-1402830001_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romku , nie neguj od razu,

kolega da przekrój i zobaczymy , ale najlepiej , jakby zapodał co wtarł w ową i w jakich warunkach przebywa.

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie trochę trudno było zrobić i rzeczywiście może budzić negatywne wrażenia estetyczne. Szynka jest pokryta warstwą smalcu, co zastępuje występującą w szynce dojrzewających warstwę słoninki. Według moich przybliżonych obliczeń szyneczka traci w sumie ok. 30% masy.

Zasypanie cukrem na dobę powoduje od razu znaczną utratę wody. Następnie przebywanie ponad 2 doby w suchej soli to dalsza utrata H2O.

W następnym etapie usuwam mechanicznie sól ale nie płuczę mięsa, nacieram je obficie czosnkiem przepuszczonym przez praskę 5 główek na pierwotne 9 kg mięsa oraz nacieram dość drobno zmieloną mieszaniną zielonego pieprzu, gorczycy z dodatkiem czarnego pieprzu i jagód jałowca. Dodaję także niewielki kawałek laski cynamonu. Tak natarta wędlina leży sobie nadal w chłodzie przez 4 doby. Wszystkie opisane procesy przeprowadzane w temp ok. 5 stopni.

Kolejny etap (trzy doby) to suszenie. Wędlina wisi sobie w mojej przewiewnej piwniczce w temp. ok 16 stopni. W takiej też temperaturze przebiega dalsze dojrzewanie, po nałożeniu warstwy smalcu. Moja pierwsza partia pochodziła z października 2013 i została spożyta w kwietniu - zebrała naprawdę świetne recenzje wśród przyjaciół i rodziny. Przekrój zapodam wkrótce.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jamon ,zakupu w Realu mięsa na wędlinę dojrzewającą nie pochwalam ale chcę Ci coś podpowiedzieć w kwestii tego smalcu ,którym pokryłeś szynkę a którego wygląd zbyt estetyczny rzeczywiście nie jest .

Kol Darino  robił wędliny dojrzewające  i do pokrycia powierzchownego stosował "pomadę" składającą się ze smalcu i mąki i przypraw . Ja na mniejszą skalę też ją stosowałam . Tu link - można poczytać , pooglądać  i zastosować.

 

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/564-kumpiak/page-7?do=findComment&comment=142651

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/564-kumpiak/page-8?do=findComment&comment=159907

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/564-kumpiak/page-8?do=findComment&comment=164491

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami coś co brzydko wygląda lub pachnie jest przepyszne.

@ jamon

Trzeba dużo cierpliwości aby takie wyroby robić.

Pewnie bym już kosztował po paru dniach.

Gratuluję i życzę smacznego.  :clap:  :thumbsup:

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chudziak

Dzięki za przepis na mazidło, z pewnością wypróbuję, zwłaszcza, że się sprawdził.

Wiedziałem, że dostanie mi się za szynkę z Reala ale jednak ryzyko opłaciło się i surowiec nie okazał się zły.

Jest to mięso z całej szynki z usuniętą kością, pakowane próżniowo. Dla mnie to w miarę pewna sprawa, nie mam chwilowo innej opcji, np. pozyskania mięsa z uboju. Na szczęście tak się składa, że mam wyczulone pewne zmysły i potrafię organoleptycznie ocenić co się nadaje do zjedzenia a co do kosza (W domu jestem ostatnią instancją, oprócz żony to nawet teściowa się mnie pyta, czy dany produkt jest (jeszcze) jadalny) :)

Wiszą mi jeszcze 3 szynki całe, z kością uzyskane, o zgrozo, z Makro. Dwie z nich mają prawie pół roku czyli na Boże Narodzenie będzie ich chwila prawdy.

Co prawda kość ostrzyknięta została stężoną solanką ale i tak obawiam się, czy zabezpieczy to przed zepsuciem "od kości"

Wracając do smalcu, przed spożyciem jego warstwa jest dokładnie, mechanicznie usuwana.

 

@miro

Dzięki za dobre słowo. Tajemnicą sukcesu jest ...nadprodukcja. W momencie, gdy szynek zaczęło być kilkanaście i sukcesywnie ich przybywało, domownicy osiągnęli stan przesytu dlatego wędliny uzyskały warunki do spokojnego, niezakłóconego dojrzewania :)

 

@T800

Jak byś osobiście zobaczył i powąchał to pewnie byś się skusił :)

 

Pozdrawiam wszystkich

Edytowane przez jamon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tajemnicą sukcesu jest ...nadprodukcja.

To jest jakaś metoda ! 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cześć!

 

Zgodnie z obietnicą przesyłam zdjęcie przekroju mojego wyrobu. Właśnie dzisiaj wędlina została rozdziewiczona czyli napoczęta  :)

Szynka pochodzi z Realu z poświątecznej promocji, dojrzewa od 04 stycznia tego roku.

post-65887-0-15750600-1404064741_thumb.jpg

Edytowane przez jamon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Smak jest naprawdę niezły i porównywalny z oryginalnymi wędlinami dojrzewającymi.

Smalec jest dobry jako ochrona przed wysuszeniem ale musi być przed spożyciem wyrobu dokładnie usunięty (okrojony z wierzchnią warstwą wędliny) gdyż inaczej psuje smak.

Właśnie niedawno próbowałem mojej wędliny dojrzewającej z kością, która jest na dużej powierzchni otoczona słoninką, dlatego takie będą surowcem do kolejnych wyrobów, zwłaszcza, że znalazłem źródło szynki świeżo po uboju, zrezygnuję więc z dojrzewania "filetów".

Zrezygnuję także ze stosowania jakichkolwiek przypraw, oprócz soli. Mam wrażenie, że czosnek i pieprz zakłócają wzrost pożądanych drobnoustrojów, smak jest gorszy niż tych, które dojrzewały przy użyciu samej soli.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jamon  :clap: bardzo ładnie wygląda ,korzystasz z konkretnych sprawdzonych przepisów, czy są to twoje próby doświadczalne z szynką dojrzewajacą w ten sposób  :) pozdrawiam

Najpierw spojrzyj, z kim jesz i pijesz, a dopiero potem, co jesz i pijesz. Epikur

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jamon  :clap: bardzo ładnie wygląda ,korzystasz z konkretnych sprawdzonych przepisów, czy są to twoje próby doświadczalne z szynką dojrzewajacą w ten sposób  :) pozdrawiam

Cześć!

 

Zacząłem od schabu a'la parmeński (opis na forum oraz na Toutube). Później zobaczyłem sobie jak wiszą i dojrzewają szyneczki w Hiszpanii

(w wielu miejscach, knajpkach, w cieple, bez żadnej klimatyzacji, często prawie na dworze)

http://www.madrid-tourist.com/image-tour/Jamon-iberico.html 

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Madrid_museo_jamon.jpg

i pomyślałem, że może się udać.

Poczytałem też w internecie (sporo także na tym Forum) w jaki sposób są robione i starałem się naśladować :). Obecnie wiszą u mnie 3 szynki z kością w tym 2 od stycznia 2014 oraz 9 kawałków odpreparowanych od kości :)

Edytowane przez jamon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jamon  :) gratuluję pomysłu  :clap:  ,czekam z niecierpliwoscią na foto relację tych 3 szynek z koscią wiszacych od stycznia 2014 ,napisz w jakich warunkach u Ciebie dojrzewają ,jaka jest utrata wagii ,kiedy planujesz degustację  :) pozdrawiam

Najpierw spojrzyj, z kim jesz i pijesz, a dopiero potem, co jesz i pijesz. Epikur

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...

Jesteśmy w trakcie konsumpcji szynki, która przez 12 miesięcy dojrzewała z kością. Smakowała kilkunastu osobom, które próbowały, kilka z nich mówiło, że wyrób jest bardzo udany. Aromat jest typowy dla wyrobu dojrzewającego, coś między salami węgierskim a prosciuto.

Zapach jest przyjemny w odróżnieniu od niektórych szynek, które próbowałem w Chorwacji - były smaczne ale "jechały" przepoconą skarpetą. Dodam jeszcze, że zachęcony sukkcesem już zamawiam następną "giczkę" - tym razem surowiec nie będzie pochodził z Makro ale od prawdziwego rzeźnika :) . Pozdrawiam.

post-65887-0-60147600-1420466186_thumb.jpg

post-65887-0-57490500-1420466198_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesławie! _65

 

Pochwała od Ciebie, tak znamienitego Zadymiacza, to miód na moją skołataną duszę!

Zrobiłem sobie zrzut ekranu, wydrukuję a następne pokolenia zobliguję do oprawienia w ramkę :) i powieszenia w honorowym miejscu.

Oglądałem Twoje osiągnięcia wędzarnicze i bardzo serdecznie podziwiam !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zaczęlo się od promocji szynki w Realu. Następnie była szynka z kością z Makro.
Teraz dzwonię rano do stoiska w hali targowej i proszę "mojego" rzeźnika aby zostawil mi szynkę w całości.
Oto mini fotorelacja ze wstępnych przygotowań.
 
1. Tak się prezentuje szynka "z kopytkiem" a właściwie z raciczką

2. Mycie "nóżki"

2. W trakcie solenia

Masa startowa to 11,8 kg. Obecnie nie dodaję żadnych przypraw oprócz soli. Za 2-3 tygodnie posmaruję miejsca nie pokryte skórą mieszaniną smalcu i mielonego pieprzu.

 

Następnym razem prześlę fotografię szynki w fazie początkowego dojrzewania.

 

Pozdrawiam

post-65887-0-01886200-1425207915_thumb.jpg

post-65887-0-81691600-1425208008_thumb.jpg

post-65887-0-34776100-1425208031_thumb.jpg

Edytowane przez jamon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak się prezentuje szynka "z kopytkiem" a właściwie z raciczką

Oj mocno nas czarujesz. . To jest ,,szynka z nogą'' - nie z kopytkiem - gdzie te raciczki nie moge ich doszukac się.

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.prawidłowo nazwane według

zootechnicznej terminologii części ciała świni

  • nogi
    • przednia noga: podramię, napiąstek, nadpęcie, staw pęcinowy, pęcina, racice, raciczki,
    • tylna noga: goleń (golonka), staw skokowy z piętą, nadpęcie, staw pęcinowy, pęcina, racice, raciczki
Edytowane przez jumbo

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję z uwagi dotyczące nazewnictwa.

"Kopytko" umieściłem w cudzysłowie. Co do racicy lub raciczki - w Wikipedii wyczytałem tak:

 

Racica – hodowlana nazwa[1]kopyta osłaniającego III lub IV palec ssaków parzystokopytnych. Stanowi wytwór naskórka w formie puszki rogowej, będącej okrywą dla ostatniego członu palca. Osłony na palcach II i V nazywane są raciczkami (paraungulae)[2][1] lub racicami rzekomymi[2].

 

Nie znam się szczegółowo na anatomii zwierząt, nazwę "szynka z raciczką" zastosowałem na własne potrzeby, jażeli jest niepoprawna to takżę wezmę ją w cudzysłów :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza- to są zootechnicznie nazwy . Nie zapominajmy że ta szynka  jest już po obróbce ubojowej gdzie  zostala pozbawiona naskórka ,szczeciny i raciczek .Teraz  jest to element rozbiorowy z półtuszy wp.pod nazwą- szynka wp z nogą.

 

 

 

Tak się prezentuje szynka "z kopytkiem" a właściwie z raciczką

Moze to brzmi bardziej nowocześnie ale całkiem nie fachowo .

Edytowane przez DZIADEK
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.