Skocz do zawartości

Kiełbasa wiejska pieczona produkcji Pawła


paweljack

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • Odpowiedzi 97
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kilka pytań do Mistrza przed pierwszą wiejską:

1. Jaki kaliber jelita - znalazłem wołowe wiankowe 32/35 oraz 43/46?

2. Jaki jest stosunek masy wkładu do długości jelita wołowego wiankowego (ile kg na 1m - pewnie wiesz już to doskonale z doświadczenia)?

3. Osuszanie rzadkim dymem - jak to rozumieć? Dotychczas po rozgrzaniu wędzarnika osuszałem wyroby przy otwartych drzwiach, a wędziłem oczywiście przy zamkniętych. Co oznacza rzadki dym?

4. Próbowałeś suszyć tę kiełbasę - jeśli tak to z jakim efektem?

Edytowane przez tysovia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka pytań do Mistrza przed pierwszą wiejską:

1. Jaki kaliber jelita - znalazłem wołowe wiankowe 32/35 oraz 43/46?

2. Jaki jest stosunek masy wkładu do długości jelita wołowego wiankowego (ile kg na 1m - pewnie wiesz już to doskonale z doświadczenia)?

3. Osuszanie rzadkim dymem - jak to rozumieć? Dotychczas po rozgrzaniu wędzarnika osuszałem wyroby przy otwartych drzwiach, a wędziłem oczywiście przy zamkniętych. Co oznacza rzadki dym?

4. Próbowałeś suszyć tę kiełbasę - jeśli tak to z jakim efektem?

Nie wiadomo, kiedy Mistrz tu zajrzy to ja Ci odpowiem.  :)

 

Jelita lepsze grubsze.

Wianki wg receptury mają miec od 50-70 cm, przy 50 cm to około 800 gramów, przy 70 cm prawie kilogram ale wtedy wianki z powodu ciężaru prostują się co widać na niektórych wcześniejszych zdjęciach.

Osuszaj jak do tej pory. Z czasem możesz spróbować lekko podymić podczas osuszania ale ja to robię w końcowych minutach, przed właściwym dymieniem. To wiejska pieczona, więc chyba twórcom chodziło o to, żeby była lekko "osmolona", chociaż nie tylko ta kiełbasa ma takie fazy wędzenia. 

Nie próbowałem suszyć bo receptura tego nie przewiduje, po upieczeniu i wystudzeniu jest taka jak należy.  :)

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Paweł może trochę krzyczeć że mu robię wariacje z jego wiejskiej :)  . Tym razem popełniłem nie w kątnicy wołowej tylko w karmelowej, dołożyłem więcej drugiej klasy, scinki z szynki mielone na Fi 8 bo bałem się że  będzie się rozpadać, oprócz tego goleń wołowa bo gdzieś przeczytałem ze to jest mięso dobre na klej. 

post-45364-0-61429600-1486749237_thumb.jpg

post-45364-0-75505600-1486749256_thumb.jpg

post-45364-0-63572400-1486749269_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wariacje z jego wiejskiej

Wiesz, ona moja nie jest, to dobro narodowe.  ;)

 

 

scinki z szynki mielone na Fi 8 bo bałem się że będzie się rozpadać,

 

To miało być mięso na  klej ? :D

Ja zrozumiałem, że kolega zmniejszył I kl. z kawałków krojonych na 2,3 cm na mniejsze, że by mu się nie rozpadało. Ale jak widać na przekroju wszystko jest jak należy.

 

 

oprócz tego goleń wołowa

Teoretycznie to się zgadza ale ja kilka dni temu miałem taką goleń, że też nie chciała się kleić, po trzech zmieleniach musiałem ją jeszcze blenderem potraktować, gdzie normalnie mięso mielę 2 x na siltku 2 mm. Ostatnio najczęściej używam policzków wołowych. :)  

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

wariacje z jego wiejskiej

Wiesz, ona moja nie jest, to dobro narodowe.  ;)

 

 

scinki z szynki mielone na Fi 8 bo bałem się że będzie się rozpadać,

 

To miało być mięso na  klej ? :D

Ja zrozumiałem, że kolega zmniejszył I kl. z kawałków krojonych na 2,3 cm na mniejsze, że by mu się nie rozpadało. Ale jak widać na przekroju wszystko jest jak należy.

 

 

 

Paweł zrozumiał ,andrzej k nie :) ,Mięso z szynki I klasy jest mniej kleiste niż klasy I z łopatki, więc o to mi chodziło i tego się obawiałem że jest mało wyrobów na naszym forum w których gruba kiełbasa jest pieczona a nie parzona z szynki .Co do wołowiny faktycznie ostatnio robiłem twoja kiełbasę  nie z golenia i była bardziej kleista niż teraz ,rozumiesz o co chodzi ,wiec faktycznie mięso mięsu nie równe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze przydatna wskazówka naszego Głównego Technologa:

 

Obecnie mięso wołowe bywa obarczone wadą, która objawia się brakiem wiązania wody. Co, najgorsze jest to młoda wołowina, która pomimo, że ładna, piękna i chuda, to wiązania wody nie ma.

Kupuj wołowinę, która jest ciemna na przekroju, wręcz brunatna. Tylko, będzie posiadała krótki okres do przechowywania albo przetrzymywanie w okolicach  0 C.

Ponadto w handlu ciężko o wołowinę dojrzałą, czyli tygodniową.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze przydatna wskazówka naszego Głównego Technologa:

 

Obecnie mięso wołowe bywa obarczone wadą, która objawia się brakiem wiązania wody. Co, najgorsze jest to młoda wołowina, która pomimo, że ładna, piękna i chuda, to wiązania wody nie ma.

Kupuj wołowinę, która jest ciemna na przekroju, wręcz brunatna. Tylko, będzie posiadała krótki okres do przechowywania albo przetrzymywanie w okolicach  0 C.

Ponadto w handlu ciężko o wołowinę dojrzałą, czyli tygodniową.

Dziękuje za skazówkę bo jesteś tu jeden z nielicznych. który prawie zawsze używa wołowiny lub cielęciny do robienia  tzw.kleju zamiast wieprzka.Chociaż w branżówkach raczej wołowina występuje, ale wszyscy ją zastępują chyba przez cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale wszyscy ją zastępują chyba przez cenę.

Też nie zawsze tak jest, bo niektóre receptury przewidują opcje. Ja jedank staram się wybierać smakowo i jakościowo tę lepszą wg mnie.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo młoda wołowina sama w sobie ma tyle wody iż ciężko cokolwiek do niej "dokładać" :(

Branżówki są "drogą" ale kto zabrania Ci postoju w lesie ... byłebyś wiedział gdzie stajesz i po co ;)

 

PS

Ale mi wyszła "obrazowa metafora" ;)

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jest mało wyrobów na naszym forum w których gruba kiełbasa jest pieczona a nie parzona z szynki
 

Kiełbasa Szlachty jest wyłącznie z szynki I. Robiłem według przepisu i "trzyma się kupy" :)

 

No tak, ale dajesz jajka żeby wiązały tak jak w necówce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

No ładna ziomal,z której części Tych jesteś.

Przepraszam, że nie wcześniej nie odpowiedziałem, kiedyś os. H, od dobrych paru lat zesłanie na Chełm Śląski :)

 

Część kiełbasy zostawiłem na kijach przez 6 dni - pięknie się wysuszyła. Oczywiście podstawową u mnie rzeczą przy suszeniu jet proces kontrolny - codzienna wizyta z nożem, aby sprawdzić czy nic się z kiełbasą nie dzieje ;).

 

Niestety, moja małżonka szybko się z nią rozprawiła.

Następne wędzenie chłopskiej i wiejskiej w weekend majowy.

Edytowane przez tysovia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...
W przepisie jest tłuszcz drobny, więc dodaj tłuszcz drobny. Na zdjęciu jest podgardle, wtedy jeszcze nie wiedziałem, że podgardle w przedstawionej postaci to nie tłuszcz drobny.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja daję boczek. Nie mam doświadczenia z podgardlem przy tej kiełbasie, choć raczej bym nie ryzykował.

 

Dla przypomnienia skład:

 

Składniki:

 

Wieprzowina I kl. - 50% z szynki, 50 % z łopatki - 4 kg

 

Wołowina I kl. - 0,5 kg

 

Tłuszcz wieprzowy drobny - 0,5 kg

Nie ma wp. kl II  :)

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.