Skocz do zawartości

Łopatka solona z pokrzywami - eksperyment


lesniak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Po ostatnim pokazie otrzymałem przepis na kilka ciekawych wędlin jaki podobno były robione w moich stronach.

Jedną z nich, która mnie zaciekawiła to łopatka solona z pokrzywami i wędzona w dymie wierzbowym.

Postanowiłem to zrobić bo starsza pani twierdziła, że była pyszna. Wędzona według niej pół dnia czyli ok 6 h.

T. Kłosowski w książce Domowy wyrób wędlin, też wspomina o podobnej konserwacji mięsa tylko tam nie było wędzenia...

Eksperyment dane:

Łopatka - 700 g

Liście pokrzyw umyte i posiekane 2 szklanki lekko ubite,

Sól  - 14 g wtarte w łopatkę.

 

Solona będzie 5 dni bo w sobotę będę wędził inne wędliny i ryb.

 

post-41085-0-43009500-1404239561_thumb.jpgpost-41085-0-35378800-1404239599_thumb.jpg


Po 24 h w lodówce temp. 5 stopni C.

post-41085-0-35354600-1404239951_thumb.jpg

post-41085-0-80265600-1404239996_thumb.jpg

Edytowane przez lesniak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na efekty końcowe.

Pokrzyw mam aż nadto, a i warto czegoś nowego spróbować !  :thumbsup:

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starych książkach obkładanie surowego mięsa świeżą pokrzywą podawane jest jako metoda na przedłużenie jego trwałości.

Pokrzywa zawiera kwas mrówkowy. Jest on konserwantem działąjącym głównie na grzyby ale również - przy obniżonym pH - na bakterie.

Ciekawa jestem, czy pokrzywa wpłynie w jakikolwiek sposób na smak wędzonki.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Pokrzyw mam aż nadto, a i warto czegoś nowego spróbować ! 

Dobre stwierdzenie też mam tego sporo a jak będzie dobre to nic innego jak tylko robić :D 

Powodzenia czekam na rezultat końcowy :thumbsup:  

Piwo jest dobre ale piwa są lepsze  :D  :devil:

MOJE MASZKETY ---> https://www.facebook.com/pages/Kaziorowe-maszkety/107837452882778

Pozdrawiom 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosowałem pokrzywy do tej pory jako ekologiczny nawóz, środek grzybobójczy. Pozostawiony w wodzie w temperaturze otoczenia strasznie, ale to strasznie śmierdzi, ale jest skuteczny. http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/2605426,potega-pokrzywy,id,t.html?cookie=1  

 

Popiół, pokrzywa coraz ciekawsze koncepcje i przepisy trafiają na forum. Trzymam kciuki, powodzenia. 

Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym.

Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też jestem ciekaw smaku...

gorzej jak będzie pyszne wtedy będę musiał pokrzywy w doniczce hodować :cry:

żaden problem - jak będzie pyszne to możemy podjąć współpracę, Ty załatwiasz mięso a ja dostarczam pokrzywy, u mnie ich dostatek  :tongue:  :D

Edytowane przez alnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mam przepis na mięso solone natarte tartym chrzanem i wędzone to będzie kolejny eksperyment...trzeba wracać do przepisów dawnych...i spisywać je dopóki jeszcze ma, kto je nam przekazać...

Witaj Krzysiek

To nie będzie eksperyment,coś takiego robią niedaleko mnie w małopolsce gm.Czernichów,bywa to w sprzedaży w sklepach z tradycyjnymi wyrobami,niestety nie jadłem tego

słonecznie pozdrawiam

Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eksperyment zakończony...

Ocena:

Słoność idealna jak dla mnie czyli delikatnie słona.  

Wizualnie mocniej się uwędziła od pozostałych wędlin...

Delikatny zapach pokrzyw ale na moje to praktycznie nie wyczuwalny...

Jest bardzo delikatna w porównaniu z łopatką na peklosoli...

Ma czerwony kolorek...

Mi smakuje...

post-41085-0-88594300-1404648020_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciemny kolor na powierzchni to efekt użytego drewna i solenia. Otóż, w czasie peklowania mokrego następuje częściowe przejście mioglobiny oraz hemoglobiny do wody ( czerwony kolor solanki). Ponadto, mięśnie łopatki są bardziej ciemniejsze niż mięśnie szynki.

Dodatkowym efektem jest nasycenie mięsa tlenkiem węgla (wędzenia 5 h) oraz obniżonym pH ( pokrzywa) i usunięciem wody z powierzchni mięsa w trakcie solenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.