Skocz do zawartości

Temat ciepłej solanki powraca


Maxell

Rekomendowane odpowiedzi

Temat ciepłej solanki co jakiś czas wraca na nasze forum. Dzisiaj chciałbym przedstawić propozycje inż. Wł. Poszepczyńskiego dotyczące tej metody, które pochodzą z roku 1958, a zawarte zostały w książce „Technologia przetwórstwa mięsnego”.

 

Ciepła solanka

 

Peklowanie ciepłą solanką według danych zachodnich, może być przeprowadzane dwoma sposobami:

  1. Solanką, której stężenie zawarte jest w granicach 12 - 23 °Be (zależnie od wymaganej mocy) i o temp. +50°C nastrzykuje się elementy mięsne, które następnie układane są w basenie i zalewane solanką zalewową o stężeniu 18°Be i temp. + 50 °C. Po upływie 9 - 18 godzin, zależnie od wielkości i ciężaru elementów, wyjmuje się je z basenów, nieco obsusza i wędzi w ciepłym dymie przez ok. 2 godz.
  2. Po nastrzyknięciu solanki, tak jak w sposobie 1, elementy mięsne zawiesza się w wędzarni i poddaje wędzeniu dymem ciepłym o dużej wilgotności przez okres ok. 5 godz. Po wyjęciu z wędzarni elementy poddawane są dalszej obróbce.

Obie omówione wyżej metody peklowania ciepłą solanką powo­dują znaczne skrócenie czasu procesu i zmniejszenie ubytków; jednakże metody te są droższe wskutek zwiększenia zużycia ener­gii cieplnej, robocizny i solanki.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba będzie tej metody spróbować.

Dzięki Maxell  :thumbsup:

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Peklowanie ciepłą solanką według danych zachodnich,
Nie podano składu solanki. Azotynowa czy azotanowa?

 

 

Trzeba będzie tej metody spróbować.

Przy użyciu azotynu nie musisz podgrzewać solanki. Wystarczy nastrzyk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że chodzi tutaj o próby z wykorzystaniem solanki azotanowej.

Podobne działanie ma ciepłe powietrze. Pisałem już o tym kilka razy. Kiedyś rozmawiałem ze starym technologiem mięsa. Podpowiedział mi, jak można szybko upeklować mięso bądź sprawdzić, czy dana partia nadaje się do peklowania. Wystarczy pokrojone mięso dokładnie wymieszać z odważona ilością peklosoli, ubić w naczyniu, przykryć jakąś ściereczką i umieścić w temperaturze pokojowej na ok. 4-6 godz. Kolor jaki w tym czasie osiągnie mięso, będzie kolorem docelowym. Właśnie tak można w warunkach domowych sprawdzić przydatność mięsa do produkcji kiełbas, czy wędzonek. Do takich prób można wziąć kilka kawałków mięsa. 

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Kochani.. Wiec w koncu jak to jest z ciepla solanka, przyjmujac ze sol peklowa pochodzi np. ze sklepu "Kauf--nd".

Miro uswiadomil mnie ze p.sol rozpuszczona w cieplej wodzie, to poprzez wyzsza jej temperature, ulatniaja sie azotyn/azotan.. 

Prosze o "oswiecenie" bo ostatnio czytalem o tej metodzie na niemieckich forach z lekkim przymroniem oka..  :)

Sorrki ze odkopuje temat.. 

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Miro uswiadomil mnie ze p.sol rozpuszczona w cieplej wodzie, to poprzez wyzsza jej temperature, ulatniaja sie azotyn/azotan.. 

Coś Ci się pochrzaniło. 

Nie rozpuszczanie w ciepłej wodzie, ale gotowanie zalewy peklosoli, które nie wiadomo skąd się wzięło.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Miro uswiadomil mnie ze p.sol rozpuszczona w cieplej wodzie, to poprzez wyzsza jej temperature, ulatniaja sie azotyn/azotan.. 

Coś Ci się pochrzaniło. 

Nie rozpuszczanie w ciepłej wodzie, ale gotowanie zalewy peklosoli, które nie wiadomo skąd się wzięło.

 

Mirku wielkie sorki... Wlasnie cztalem juz raz z kolei u nemieckich, temat ze wlasnie dodaja peklosol do wrzatku. A pamietajac Twoja wypwiedz na ten temat, wrzucilem go na szukajke forumowa i znalazlem wlasnie ten temat.. 

No i do tego te temp. 50+ mnie zaskoczyly, wiec dlatego dopytac chcialem.  :)

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dobrze rozumiem, wprowadzenie ciepłej solanki przyśpiesza peklowanie i tu sprzeciwu nie mam, ale czy to nie dotyczy peklowania po uboju, bez schładzania mięsa, to sobie ręki nie dam urwać.

W przeciwnym wypadku co z drobnoustrojami które w tym wypadku mają idealne warunki, przy mięsie wstępnie schłodzonym i nastrzykniętym ciepłą solanką ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.