Skocz do zawartości

Gena dłubanie


Gen

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu zakupiłem kawałek drewna. Tak lekko ponad dwa metry sześcienne (dobrze liczone :D)

Co prawda trochę cieńszy niż  zakładałem, ale z powodu chwilowego braku dostępu do grubszych, taki musi wystarczyć.

post-66927-0-07880800-1429802068_thumb.jpgpost-66927-0-10640500-1429802058_thumb.jpg

Aby uzyskać zamierzony efekt, będę musiał coś pogłówkować i posztukować.

Chciałem zrobić wędzarnię, coś jak pokazał Maxell:

post-39694-0-43094100-1415531266_thumb.j

Tylko zastanawiam się, czy w powyższej palenisko jest bezpośrednie? Chyba nie.

 

 

Główkowałem nad pełnowymiarową z paleniskiem wewnątrz - oczywiście odpowiednio wyłożonym grubą blachą, a komora wędzarnicza cieńszą,

lub nad zrobieniem tylko komory, stawianej na wymurowanym palenisku.

 

Zobaczymy, może jak będę miał kiedyś czas, zrobię i taką i taką.

 

W obydwu przypadkach - wiadomo - podstawowa sprawa to zabezpieczenie przed pożarem.

Nie przemawiają do mnie wędzarnie kanałowe, zresztą i przy takich, znane są przypadki podpalenia komory.

 

Może ktoś ma jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 119
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

Główkowałem nad pełnowymiarową z paleniskiem wewnątrz

Sekwoja potrzebna.

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz palenisko pod ziemią ( hi hi) zaraz Cię zlinczuja, już to przerabialem :)

Pozdrawiam cieplutko

 

Całość mojej wypowiedzi jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem i moją opinią - chcesz zgadzaj się, nie chcesz nie zgadzaj się.

Ja życzę jak najlepiej

 

Czerpiesz ze strony "garściami" to wspomóż forum finansami ___ LINK DO POMOCY KPP

Poczytaj o panu S i jak możesz to klepnij go w d..... codziennie 2 razy ___LINK DO STRONY KPS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie zepsuć wizji to palenisko musiało by być niewidoczne.

 

Właśnie dlatego zastanawiam się, gdzie jest palenisko na zdjęciu od Maxella. Pewnie kanałowe.

Robienie paleniska w ziemi, jakoś mi się nie widzi.

Już prędzej coś jak podstawa "pomniczka" z blatem, a na tym postawiona komora z kłody bezpośrednio nad paleniskiem, które jest otwierane z krótszego boku.

Albo właśnie bezpośrednio w kłodzie, odpowiednio zaizolowane.

 

Sekwoja potrzebna.

 

Będę sztukować :) Oczywiście w taki sposób, aby nie było widać.

Myślę, aby komora miała wymiary większe od standardowej beczki i była wewnątrz w miarę prostokątna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gen, a może by tak palenisko pospawać z grubej blachy lub zrobić podwójną ścianę z próżnią w środku żeby zmniejszyć/wykluczyć nagrzewanie się drewna. Schować je w środek drewnianej wędzarni, a dostęp do niego zrobić z tyłu żeby było jak najmniej widoczne :)

Edytowane przez Kamil_1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

właśnie machnąłem taki kwietniczek.

 

 

 Mnie się bardzo podobają takie dłubane kwietniki  . :thumbsup::clap: :clap:  Jaka piękna rzeźba :D  zaraz wiadomo że na kwiaty :D

 

 

 Gorąco pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję koledzy za pochwały, naprawdę nic wielkiego.

 

Kwiatek dłubany na szybko, niecałe pół godzinki. Jeszcze do poprawki.

Dłużej zajęło wydrążenie kłody, ale dałem radę. To dobrze rokuje  na przyszłość – przy budowie wędzarni.

 

rzeźba  ...  zaraz wiadomo że na kwiaty

Co w takim razie ma być wyrzeźbione na komorze wędzarniczej?

 

miałbym gdzie postawić

Jak kiedy stracę pracę, to w sumie będę mógł robić na handel. :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zakończyć temat kwietnika wstawię jeszcze te fotki. :)

 

post-66927-0-18850600-1430686580_thumb.jpg

post-66927-0-23972400-1430686593_thumb.jpgpost-66927-0-85881200-1430686618_thumb.jpg

Weszło akurat 50 litrów ziemi. Teraz tylko czekam, aby pelargonie się rozrosły.

 

Chyba bez koloru byłby lepszy. W związku z tym, wędzarnia będzie w kolorze naturalnym.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby zakończyć temat kwietnika wstawię jeszcze te fotki. :)

 

attachicon.gifkwietnik.jpg

attachicon.gifkwietnik1.jpgattachicon.gifkwietnik2.jpg

Weszło akurat 50 litrów ziemi. Teraz tylko czekam, aby pelargonie się rozrosły.

 

Chyba bez koloru byłby lepszy. W związku z tym, wędzarnia będzie w kolorze naturalnym.

Daj spokój ;)    Akcencik...  Ożywia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez jestem za kolorkiem ! naturalny piekny kwietnik bedzie jak sie kwiaty rozrosna  :thumbsup:  :clap:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, zaczynam pomalutku przechodzić z dłubaniem w kierunku zgodnym z tematyką forum, tzn przymiarka do zrobienia wędzarni.

 

Pierwsze spostrzeżenie jest takie, że bez odpowiednich narzędzi jest ciężko.  :)

post-66927-0-94324000-1430858824_thumb.jpgpost-66927-0-95235600-1430858841_thumb.jpg

Przecinanie wzdłużne kłody długości 245 cm i szerokości około 60 cm piłą z długością prowadnicy 30 cm, prawie trzy godziny :facepalm:

                                                     post-66927-0-41497100-1430859036_thumb.jpg

Wybrałem tą kłodę, właśnie dla tej dziupli, tylko teraz zastanawiam się do czego mi ona się przyda :question::) (ta dziupla) :)

post-66927-0-70003900-1430859061_thumb.jpgpost-66927-0-56520600-1430859076_thumb.jpg

Mój obecny plan jest taki: wydłubanie pnia od środka,  :facepalm:  tak aby została ścianka ok 5 cm,

następnie połączenie tych dwóch skorup dwoma szerokimi (ok 40 cm) dechami, co da w środku lekko zaokrągloną komorę

o wymiarach ok. 45/50 cm głębokości x 80 cm szerokości i odpowiedniej wysokości.

Trochę mało, ale nie miałem większej kłody. (I tak więcej niż duży Borniak :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gen, popatrz na przepiękna wędzarnię jaką swego czasu zbudowała EAnna,   http://wedlinydomowe.pl/budowa-wedzarni-i-wedzenie/budowa-wedzarni/1436-wedzarnia-beczkowa-eanny-konkursowa   Szkoda tylko że już jej nie ma, i została zastąpiona beczką, też ładną co prawda, ale jednak to już nie to. Pomyśl więc co zrobić i jak ją od środka zabezpieczyć, aby podobny los nie spotkał i Twojej, bo byłoby szkoda aby takie piękne rzeczy spotykał niechlubny koniec. Takie rzeczy to autentyczna sztuka :thumbsup: .

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem.

Tamta była z kanałem i to długim, tylko miała palenisko z szamotem.

Ta wersja, którą teraz próbuję zrobić, ma mieć palenisko bezpośrednie :D .

Jak by co, to mam materiał na kilka kanałowych lub pośrednich - tzn. na same komory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.