Skocz do zawartości

Czy można ufać wszystkim książkom


manyz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Jako że zaczynam moją przygodę z wędzarnictwem, i jestem w trakcie budowania pierwszej wędzarni, matula chcąc mnie przygotować merytorycznie zakupiła taką oto książkę

post-68375-0-28953100-1416754489_thumb.jpg

 

 

Autorem jest pan Franciszek Wolski

Wydawcą: Przedsiębiorstwo Handlowo-Wydawnicze ARYSTOTELES sp.j. Marek Matusiak.

 

W środku znajduje się krótka historia polskich tradycji wędliniarskich, opis na czym polegają poszczególne rodzaje wędzenia, kilka przepisów...

Chciałem się dowiedzieć czy książka ta nie mija się z prawdą, chociażby kiełbasa wiejska która wędzi się dymem zimnym w 4C a na drugi dzień w 6C? Ubytki wędlin rzędu 20% przy wędzeniu zimnym? Spalanie drewna przy słabym dostępie powietrza, czy kontrola wilgotności przez zwilżanie drewna lub trocin.

 

Przepraszam za jakość zdjęć

 

post-68375-0-38632100-1416755334_thumb.jpg

post-68375-0-81631900-1416755341_thumb.jpg

post-68375-0-42692400-1416755351_thumb.jpg

post-68375-0-07436500-1416755434_thumb.jpg

post-68375-0-24812300-1416755439_thumb.jpg

Bezużyteczną rzeczą jest uczyć się, lecz nie myśleć, a niebezpieczną myśleć, a nie uczyć się niczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorem jest pan Franciszek Wolski

 

Autorem ksiazki czy przepisow.. hihi :laugh:  

A z drugiej strony to po co Mama wywalala tyle kasy za lekture, majac tutaj na forum wszystko za darmo..?

Klepiac reklamy na forum, masz dostep do nieopisanej wiedzy i literatury WB.. 

 

Milo pozdrawiam..  :)

Edytowane przez Gregtom
Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Klepiac reklamy na forum

 

dogłębne wyjaśnienie znaczenia tego skrótu myślowego można znaleźć tutaj

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat zgłębiony, więc klikam  :thumbsup: 

 

Co do książki, napisane jest "Autor Franciszek Wolski".

Książkę kupiła mama, na szczęście dużo nie zapłaciła. Nie jest obeznana z internetem a tym bardziej z forum WB.

Chciałem się tylko dowiedzieć, czy to co jest tam napisane, nie jest przypadkiem wprowadzaniem ludzi w błąd?

Bezużyteczną rzeczą jest uczyć się, lecz nie myśleć, a niebezpieczną myśleć, a nie uczyć się niczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:clap: kolejny nawrócony na dobrą stronę mocy - tak trzymać :)

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolejny nawrócony na dobrą stronę mocy - tak trzymać

 

Tylko dodac "pione".. :clap:  :)

Co do tego typu ksiazek to chyba podobne lektury znane sa na calym swieccie.. Sliczne okladki z bajecznymi tytulami "Tradycyjne, swojskie..." i to za 5 zlociszy.. Zarabia na tym industria a autor "knizki" nawet nie wie o czym w niej mowa..  :laugh:

Mam tez kilka i teraz moge sie z tego smiac. chodz od czasu do czasu autor sie pomyli i wklei rozsadna recepture..  :D

Popros Mame aby podarowala Ci 16-stke.. (Tylko zle nie zrozum..  ;) )

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepisy w tych poradnikach to przepisy dla laików którzy nie wiedzą co to waga, termometr.  Skonstruowane tak że  wydaje się że są tak proste że same  zrobią wędlinę.Określanie rodzaju mięs  jest ta uproszczone że kupując mięsa w sklepie za każdym razem możemy otrzymać inny rodzaj wędliny.Dla mnie tak podawane receptury  to pozbawienie się jakiejkolwiek  odpowiedzialności za uzyskany produkt.

Edytowane przez DZIADEK
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może należałoby powołać jakaś spec-komisje, która zajmowałaby się usuwaniem z obiegu książek, które nigdy nie powinny do niego trafić? ;)

Tak! Stwórzmy  wędliniarską inkwizycję, ja mogę podpalać stos!

A tak na poważnie jest to nie wykonalne w dzisiejszych czasach.

Mam prośbę do ciebie,czy mógłbyś zrobić dobrej jakości zdjęcie tego "przepisu" na 'wiejską"?

Coś mi wzrok szwankuje i nie mogę doczytać pewnych fragmentów. 

Janusz
"Życie bez zmywarki jest jak bmw bez dresu"
www.klubvolvo.org.pl

 

Nie zapomnij klepnąć Pana "S" 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-ka%C5%BCdego-nowego-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jutro zeskanuję i wstawię  

OK z góry dziękuję :)  

Janusz
"Życie bez zmywarki jest jak bmw bez dresu"
www.klubvolvo.org.pl

 

Nie zapomnij klepnąć Pana "S" 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-ka%C5%BCdego-nowego-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ten rarytas można wędzić tylko zimą i to w bardzo  mrożne dni :D /zimny dym-2 st.,po podniesieniu temp.- 4 st./ :facepalm:

"Zwierzęta się wypasają.

Człowiek je.

Ale umie jeść tylko człowiek inteligentny"

Anthelme Brillat - Sawarin

 

Pozdrawiam serdecznie. Kazik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

otrzymanie takiej temperatury dymu to rzecz nie realna

A dziękuję ,do tej pory nie wiedziałem ;)

"Zwierzęta się wypasają.

Człowiek je.

Ale umie jeść tylko człowiek inteligentny"

Anthelme Brillat - Sawarin

 

Pozdrawiam serdecznie. Kazik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta książka to makulatura  :hmm:

Ale wiesz, sprawia wrażenie, że kiełbasa nie dla każdego, co w mniemaniu czytającego może podnieść jej walory a kasiorka za książkę pobrana.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Obiecany scan

Dzięki.

To jednak moje oczy dobrze widziały te temperatury a ja się obawiałem o wzrok :) 

Toż to porażka i jak koledzy pisali makulatura tylko bez możliwości odzysku zapisanych tam treści.

Ciekawe jakie jeszcze kwiatki są w tej jakże wartościowej książce.

A na poważnie zapytaj mamę czy ma paragon i spróbuj to oddać.  

Janusz
"Życie bez zmywarki jest jak bmw bez dresu"
www.klubvolvo.org.pl

 

Nie zapomnij klepnąć Pana "S" 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-ka%C5%BCdego-nowego-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli znajdę czas, to obiecuję, że wrzucę jeszcze jakiś skan z tej jakże zacnej publikacji.

Podobno są jeszcze dwie z tej samej serii, jedna o budowie wędzarni, a druuuuuga... nie pamiętam o czym. :facepalm:

 

Co do paragonów i oddawania, to koszt dojazdu do sklepu w którym została kupiona, jest niemal równy ceny "książki".

Może dam ją komuś w prezencie... jak mnie zdenerwuje :devil:

Bezużyteczną rzeczą jest uczyć się, lecz nie myśleć, a niebezpieczną myśleć, a nie uczyć się niczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.