Skocz do zawartości

Czyszczenie spirali w generatorze Borniak


rafaelo9086

Rekomendowane odpowiedzi

Ja wykręcam spiralę z dymogeneratora, mocuję w imadle, łapię koniec kombinerkami, lekko naciągam, i szoruję szczotką drucianą.

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wykręcam spiralę z dymogeneratora, mocuję w imadle, łapię koniec kombinerkami, lekko naciągam, i szoruję szczotką drucianą.

No coż kiedyś była taka bajka w krtórej jeden z Bohaterów wkładał spodnie w ten sposób, że zaczepiał je na szufladach komody, brał rozbieg i wskakiwał w spodnie. Pytany czemu tak robi odpowiadał, że nie wie że można inaczej :tongue::mellow:

Edytowane przez pioro

My brain: it's my second favorite organ /Woody Allen/

But what was the first

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, chyba mam jakieś wujowe trociny, bo u mnie nagar nie daje się ostukać, a zabawa z płaskoszczypami za długo trwa. Wykręcenie sprężyny to przecież chwila, parę ruchów szczotą i się błyszczy jak misiowi jajka :tongue:

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi zrębkami to ...próbowałem innych, kilka osób też, wycofałem je, niby do Borniaka, ale problemy są.

Używam obecnie borniakowych, niby są takie same, ale raz nagar jest po 3 godz, innym razem po 10, dlaczego, nie wiem.

Za każdym razem obstukuję i szczypcami obskubuję, po większych wędzeniach wykręcam i czyszczę dokładnie.

 

W ostatnim tyg wędziłem ok 120 kg, więc wędzarnia pracowała właściwie w sposób ciągły, średnio co 6 godz szczypce w użyciu były.

 

Jeszcze jedno - czasami jest tylko nagar, czasami pojawia się substancja smolista, na górze osłony grzałki i sprężyny oraz na podłodze przed wędzarnią ;)   to w czasie przenoszenia gd do czyszczenia.

www.wedzarnie.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moglibyście napisać jak ta sprężyne wykręcić

 

Jeżeli do czyszczenia, to nie ma takiej potrzeby.

 

ściskasz płaskoszczypami każdy zwój sprężyny - nagar pięknie odskakuje.

 

 

Tak właśnie robię i przez 5 lat nie wykręcałem.

Szukasz nowych wrażeń? Skróć trzonek od grabi o połowę.

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7419-moja-nowa-wedzarnia/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czyszczenia DG używam starego, tępego nożyka z czubkiem.

Nagar łatwo się zeskrobuje. Jak mam wątpliwości, czy wszystko odpadło, to go włączam na chwilkę, tak żeby sprężyna zrobiła obrót – wtedy wszystko widać.

Jeszcze nie wykręcałem sprężyny, a polecanych szczypczyków nie używam. Boję się, żeby podczas ściskania czy rozciągania się nie zdeformowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprężynę wykręcamy chwytając za tuleję/sprzęgło, w komorze do zrębek. Czasami potrzeba np kombinerek, czasami wystarczy ręka.

 

Moja sprężyna prawie 4 lata czyszczona jest szczypczykami oraz po wyciągnięciu, nie rozciągnęła się, cały czas używam "od nowości".

 

U Springera zamawiałem, klienci nie są zadowoleni z granulacji, tzn niby 3 mm, ale zrębki są dłuższe, mostkują się na podajniku. Być może obecnie jest lepiej, nie wiem, ja otrzymałam worki ze zrębkami "a'la Borniak", sporą ilość sam musiałem zadymić (z problemami).

 

Może zamówię kolejny worek "na próbę".

 

Ciekaw jestem większej ilości opinii.

Edytowane przez DZIADEK MACIEK

www.wedzarnie.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

klienci nie są zadowoleni z granulacji, tzn niby 3 mm, ale zrębki są dłuższe, mostkują się na podajniku.

 

Moje też czasem tak robią, szczególnie jak złapią odrobinę wilgoci. Producent "zrębex".

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Borniaka to spotkałem się tylko z dwoma Twoimi typami olcha, buk lub ich miks ;)

Większe znaczenie ma ich wilgotność i tu jest mały paradoks bo im wilgotniejsze tym wiekszy nagar i wiecej dymu o który nam chodzi a im suchsze tym mniej jednego i drugiego ;)

 

Wysłane z GT-9500I za pomocą Tapatalk 4

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

spotkałem się tylko z dwoma Twoimi typami olcha, buk

zajrzyj na stronę Borniaka wrzuca co pewien czas nowy asortyment stąd moje sugestie ale dzięki za odpowiedź


ja też zaobserwowałem opisana prawidłowość

My brain: it's my second favorite organ /Woody Allen/

But what was the first

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od kilku lat stosuję takie zrębki - http://www.gastrosilesia.pl/zrebki-wedzarnicze-rauchergold-drobne-kg,18,2,1328.

Podajnik się nie zapycha, czyszczenie sprężyny co kilka zasypów (2-3), jeden zasyp dymi kilka godzin (nie mierzę czasu, ale 6-7 będzie).

Jedyny problem to opakowanie 15 kg - trochę sporo jak się mało wędzi.

Edytowane przez tompi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Borniaka używam od 2 lat, to świetna wędzarnia, ale ma też swoje ograniczenia. Dla mnie największym jest zbyt niska ilość dymu przy wędzeniu na zimno. Co do czyszczenia to, każde wędzenie należy rozpocząć od czyszczenia sprężyny na której tworzą się spieki. Można to robić jak powyżej. Ja robię to śrubokrętem napinając i "strzelając" sprężyną. W tunelu po ochłodnięciu dochodzi do sklejania wiórków, co grozi spaleniem silniczka ale także zatorem dla wiórków. Przy wędzarni mam na stałe położoną wiertarkę z długim grubym wiertłem do drewna, którą bez problemu przewiercam się przez tunel i ocierając się oczyszczam sprężynę. Wiertło wyciąga trochę wiórków na grzałkę i tam je zostawiam. Po takim zabiegu można już bez żadnej obsługi wędzić przez kilkanaście godzin. Spieki i sklejanie następuje w momencie chłodnięcia sprężyny. W Borniaku zastosowałem wiele modyfikacji, które zamieniły tę maszynę w super wędzarnię. Teraz kończę komorę własnej roboty, w której zamierzam użyć generatora kolegi z forum, o ile tylko wyrazi chęć pomocy.

Kobiety nie można zmienić. Oczywiście można zmienić kobietę, ale, - to nic nie zmieni.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świąteczny czas, może nie najlepszy na takie dysputy, ale…

 

Trochę dziwne to, co piszesz. Ilość dymu przy wędzeniu zimnym przecież jest taka sama jak przy ciepłym, tylko ew. przebywa on dłuższą drogę.

Problem z czyszczeniem, który przedstawiłeś widocznie występuje wtedy, kiedy czyścimy DG dopiero przed wędzeniem, a nie po.

Jeżeli od razu po wędzeniu usuniemy nagar ze sprężyny i przedmuchamy cały zespół (grzałki, sprężyna, kanał doprowadzający), to żadne wiórki Ci się nie pokleją – bo ich tam niema.

 

Nie będę się pytał, czy wszystko sprzątasz (spłukujesz) dopiero  przed kolejnym użyciem, zamiast bezpośrednio po :facepalm: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.