Skocz do zawartości

Przeróbka dymogeneratora Bacy


Baca

Rekomendowane odpowiedzi

PRZERÓBKA DYMOGENERATORA

 

                 Nie tak dawno z powodu nazwijmy to wrodzonego lenistwa a także moich skłonności do kombinacji, które jednak nazywał będę wygodą, wszak lepiej brzmi no nie?, popełniłem przy Waszej pomocy wędzarkę elektryczną do której dołączyłem zakupiony regulator prd a także dymogenerator z górnym podawaniem dymu, o czym pisałem TUTAJ i TUTAJ . No i zaczołem wędzić ucząc się tego rodzaju wędzenia no i jak zawsze to u mnie bo takie moje zezowate szczęście :rolleyes:  pokonując rożne problemy. W trakcie wędzeń, nie wędzenia żeby było jasne zaobserwowałem, że zrębki w trakcie wędzenia w miarę upływu czasu wilgotnieją i pokrywają się mazią, która to zlepia je i powoduje, że nie chcą opadać. Zmuszało mnie to do lekkiego okładania cylindra kijaszkiem, lub też z powodu braku tegoż traktowania go kopniakami lekkimi jakby co. Jednocześnie opadły popiół zatykał dolot powietrza no i trzeba było grzebać drucikiem od spodu. Że lubię wygodę to już pisałem, co nie znaczy, że chciałbym włożyć kiełbaskę do wędzarki odpalić i zapomnieć do końca o wędzeniu, przyjść po ukończeniu wędzenia wyjąć kiełbaskę najlepiej pokrajaną i finito. Nie nic z tych rzeczy ja uwielbiam całą tą otoczkę te zaglądanie przewieszanie kijków ocena czy kolorek jeszcze czy już wiecie co mam na myśli to jest po prostu to. Muszę uczciwie przyznać, że pomimo tego uzyskiwałem wędzonki o właściwym wybarwieniu. Co mnie jednak najbardziej wnerwiało :devil:  to kolorek i zapach dymku. Na początku wędzenia wszystko spoko dymek taki jaki powinien być lekko niebieskawy z upływem czasu szarzał czasami taki brudny z lekka żółtawym odcieniem no i strasznie gryzący. W swoim wędzarniczym żywocie nawąchało się tych dymków różnistych oj nawąchało, ale ten rozwalał mnie na atomy. Pomyślałem muszę coś z tym zrobić. Silą rzeczy jak górny nie no to jaki? dolny. Poczytałem porozmawiałem z wiarą z naszego forum a jeszcze trafiła się dobra dusza i złota rączka w osobie Bogdana :D  no i do dzieła. A oto co wyszło

post-51638-0-02154400-1421048154_thumb.jpgpost-51638-0-35850700-1421048171_thumb.jpgpost-51638-0-25108400-1421048192_thumb.jpgpost-51638-0-42175000-1421048209_thumb.jpg

Jak widać zostały użyte części z gorniaka , dorobiony został popielnik według pomysłu kolegi Sverige ,na ten moment pozostało wywiercić otwór na rurę dymową i dwa otwory powietrzne. Jakie będą tego efekty nie wiem, może być tak że cala praca nawet psu na budę się nie nada  :facepalm: W sobotę planuję podymić więc opiszę jakie są moje obserwacje a w razie czego nie ma problemu powrócić do starej wersji :D 

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 286
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

życzę powodzenia. trochę eksperymentowałem z dg robionymi z puszki po psiej karmie i wiem że dolny wylot jest lepszy zrębki sie tak nie pocą ale smoła i tak będzie kapała, ja na rurce dymowej dałem trójnik wylotem do dołu dokręcona nakrętka od słoika słoik i wyszedł coś ala odstojnik fajna sprawa bo komora sie nie brudzi czarną syfozą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koło nierdzewki to to nawet nie leżało jest to zwykła blacha tyle że poniklowana, to tak samo jak kupisz czajnik taki najtańszy do 20zł niby nierdzewny a jednak rdzewieje. jak ta puszka dostanie żaru yo szlak ją strzeli po dwóch dymieniach. ale powiem szczerze ja patrzyłem całkiem niedawno na taką wc szczotke i myślałem o szynkowarze

Edytowane przez gosman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale powiem szczerze ja patrzyłem całkiem niedawno na taką wc szczotke i myślałem o szynkowarze

Gratulacje za jeden i drugi pomysł.  :laugh:  :facepalm:

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ja patrzyłem całkiem niedawno na taką wc szczotke i myślałem o szynkowarze

To nie lepiej dołożyć 30PLN i kupić szynkowar o taki? http://www.allegromat.pl/aukcja169289

Janusz
"Życie bez zmywarki jest jak bmw bez dresu"
www.klubvolvo.org.pl

 

Nie zapomnij klepnąć Pana "S" 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-ka%C5%BCdego-nowego-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hektor masz 100% racji nie pisałem że zrobie z tego szynkowar bo to mija sie z celem tylko że kształty i wygląd by pasowały uważam że niema sensu wyważać otwartych drzwi i robić coś co jest już zrobione no chyba że cena jest strasznie zaporowa, zawsze przeliczam czas poświęcony na zrobienie czegoś +koszty materiału i przeważnie lepiej sie opłaca zarobić kase w swoim fachu i kupić wyrób gotowy no chyba że chodzi o jakiś chiński bubel wtedy warto zrobić coś samemu i cieszyć sie tym przez długie lata 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

że kształty i wygląd by pasowały

Czyżby wszystko Ci się z wędlinami kojarzyło? :D  :D  :D  

Janusz
"Życie bez zmywarki jest jak bmw bez dresu"
www.klubvolvo.org.pl

 

Nie zapomnij klepnąć Pana "S" 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-ka%C5%BCdego-nowego-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 pomysł dobry ale co z tą szczotką   

Jak to co,może być do zębów,albo do drapania po plecach :D  

Janusz
"Życie bez zmywarki jest jak bmw bez dresu"
www.klubvolvo.org.pl

 

Nie zapomnij klepnąć Pana "S" 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-ka%C5%BCdego-nowego-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ale co z tą szczotką   

 

 

Jak zrobisz Dg to będziesz miał czym go czyścić ... ;) - ja już nawet nie piję od materiałówki  tego TOTO ale grubośćjest taka jak puszki po kawie czyli 2-3 dymienia i nie ma ;)

 

A przy szynkowarze tak samo fajny wycior do mycia ... ;) - tutaj do parzenia zdecydowanie wolę nawet "amelinium które jest drogie" ;) 

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Ja od tej szczotki klozetowej.Nie miałem zamiaru robić tego DG.Ale jeśli czytam że ktoś robi próby z puszkami po konserwach i to działa i nie skarży się że się szybko przepaliło to...Poszedłem w koszty,wydałem te 10zł.i tu Was zadziwię,blacha nierdzewka 0.25 mm,podgrzana palnikiem do czerwoności wystudzona gwałtownie nie odkształciła się,zmieniła kolorek na niebieski,i złotawy.Nierdzewka.Teraz mogę Wam podziękować za te żarty i krytykę,bo mam DG więc teraz muszę zrobić tylko wędzarnię .(Ale wędzonego nie lubię poza rybami).Przy pierwszym odpaleniu fiasko,nie kopci,nie miałem zrębków i zasypałem trocinami z pod piły,i pewnie się to zadusiło,ale po wymianie trocin(drobnych) na kupne, ze sklepu narobiłem pięknego dymu.Aha.,szczotka się przydała do umycia DG.Mam jeszcze prośbę,proszę o pomoc jaki akwariowy kompresorek kupić,bo do próby użyłem samochodowego.Nie umię zamieszczać zdięć bo pokazałbym ten dym.Pozdrawiam Rysiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Teraz mogę Wam podziękować za te żarty

Nie ca ma co :D 

 

 

.Mam jeszcze prośbę,proszę o pomoc jaki akwariowy kompresorek kupić
 

Najtańszy z regulacją albo bez, tylko wtedy będziesz musiał kupić zaworek na wężyk

http://www.allegromat.pl/aukcja169452

 

http://www.allegromat.pl/aukcja169453

 

Nie umię zamieszczać zdięć bo pokazałbym ten dym.

 

Jak klikniesz odpowiedz to w prawym dolnym rogu okna masz pomarańczowy prostokąt"więcej opcji" klikasz i otwierasz pełny edytor.

W prawym dolnym rogu masz okienko"wybierz plik" klikasz ,otwiera się okno i wybierasz zdjęcie z lokalizacji,po zaznaczeniu konkretnego zdjecia dajesz "otwórz" i plik masz załadowany. Następnie klikasz w prostokąt załącz plik i już zdjęcie pokaże się pod tekstem.Jak byś chciał dodać zdjęcie w tekście to musisz ustawić kursor na końcu danego zdania/wyrazu i kliknąć   "Dodaj do wpisu". Oprócz tego masz możliwość zobaczyć jak będzie wyglądała twoja odpowiedź zanim ją wyślesz ,klikając na pomarańczowy prostokąt "Podgląd posta" 

Janusz
"Życie bez zmywarki jest jak bmw bez dresu"
www.klubvolvo.org.pl

 

Nie zapomnij klepnąć Pana "S" 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-ka%C5%BCdego-nowego-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogłem już edytować :mad:

W prawym dolnym rogu masz okienko"wybierz plik" klikasz

Miało być w lewym :facepalm:

Janusz
"Życie bez zmywarki jest jak bmw bez dresu"
www.klubvolvo.org.pl

 

Nie zapomnij klepnąć Pana "S" 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-ka%C5%BCdego-nowego-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Może wreszcie się uda pokazać zdięcie.DG.post-69965-0-14132000-1421944445_thumb.jpgRysiek


Dziękuję Hektorowi za naukę .Wreszcie udało się z tym zdięciem.Tak wyląda w całej okazałości DG ze szczotki klozetowej (oczywiście bez szczotki,bo ta się gdzieś zapodziała,ale w środku nie jest na pewno)Czas wykonania 35min.,i dlatego tak długo bo miałem dużą butelkę Hainekena.A z wgraniem zdięcia bawiłem się ponad pół godziny.Koszt tymczasowy 15zł.Rura dymowa z odzysku (nierdzewka),30x30mm,jedyna trudność to wycięcie w korpusie dokładnego kwadratowego otworu.Pozdrawiam Rysiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Hektorowi za naukę

Nie za maco :)

 

 

ze szczotki klozetowej (oczywiście bez szczotki,bo ta się gdzieś zapodziała,ale w środku nie jest na pewno)

 

Chciałeś napisać, że już jej nie ma na pewno, bo przerobiłeś ją na dym  :D  :D  :D

Ładnie to dymi, ciekawe na ile razy wystarczy.

Edytowane przez Hektor

Janusz
"Życie bez zmywarki jest jak bmw bez dresu"
www.klubvolvo.org.pl

 

Nie zapomnij klepnąć Pana "S" 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-ka%C5%BCdego-nowego-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szczerze mówiąc miałem wątpliwości co do materiału z którego wykonana jest ta wc puszka więc poszedłem z magnesem do ''kibelka'' no i lipa zwykła blacha tyle że niklowana więc na 99,9% Twoja też nie jest z kwasówy  cena nie bardzo mi pasowała na kwasiaka.

podsumowując żywotność Twojego dg strasznie Cie załamie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Niestety nie będę mógł odpowiedzieć na pytanie Wojciecha,bo nie mam wędzarni a szkoda by mi było zniszczyć bezproduktywnie cały zasyp.(choć cały worek od Miro w drodze) ..Do Gosmana.Jeśli idzie o puszkę,faktycznie zwykła ale ładna blacha.Nie sprzeczam się.,nawet jeśli się przepali to jest to dla mnie nauczka,co do wykonania.Wydałem 10 zł, ale nabyłem pewnych umiejętności.Mnie chodziło tylko czy się uda i jak będzie pracować.Co do ceny,.Rura kominowa ( z Tarnawy) fi100 -25cm gr.0,5  37,50,,50cm-48zł.A co do wytrzymałości,jeśli moja rura 0,5mm,(Tarnawa)wychodząca z pieca ,często w zimie rozgrzana do czerwoności wytrzymała już 18 lat bez śladów zużycia,tylko zmiana koloru , to przy temperaturach w DG jak zrobię gr.0,5 to pewnie na 200 lat.Jeszcze słowo do Bacy.Przepraszam ,ze tu się wpisuję,nie wiem nawet czy powinienem w Twoim temacie.pisać o moich "dokonaniach",czy też powinienem się przenieść ale jak już wcześniej pisałem ,jestem w tej materii kompletnie zielony.Dopiero się uczę.Pozdrawiam Rysiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam serdecznie

Trochę mnie nie było, ale właśnie się na dymienie nawracam :)

Mam pytanie: jak mocujecie te rurki w dymogeneratorze?

Myślałem o wlutowaniu lampą lutowniczą, ale nie wiem czy "cyna" (topik do lutowania) do rur nie zawiera ołowiu?

A jesli zawiera - czy może on przedostawać się do dymu w ilości zagrażającej zdrowiu?

pozdrawiam

Marek

pozdrawiam

Marek

www.analizy.biz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie trzeba nic lutować, rurka wchodzi ciasno w otwór. Dodatkowo podczas spalania zostaje uszczelniona przez tak zwany dziegieć.


post-53607-0-06014700-1425815462_thumb.jpg

„Ciężka praca i brak rozrywek sprawiają, że będziesz cholernym nudziarzem, a twoja żona bogatą wdową.” Edward Evan Evans-Pritchard. Pamiętajcie o wypoczynku!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Tak jak napisał''boob96''nie należy lutować rury dymowej do korpusu.Trzeba to potem umyć,więc musi być rozbieralne.Ja żeby sobie ułatwić zastosowałem  rurę dymową  o przekroju kwadratu.Korpus naciąłem tarczą 1mm ''na krzyż'',wywinąłem kleszczami nacięcia,niedokładności podpiłowałem i otwór jest w miarę szczelny.Nie zauważyłem problemów z wydmuchem dymu  i zasysaniem lewego powitrza przez miejsce połączenia.Korpus jest z blachy 0,25 więc było łatwo.Wydaje mi się  że wyciek smoły z rury kwadratowej po jej krawędzi jest lepszy,ale może mi się wydaje.Korpus z obudowy szczotki klozetowej (tak skrytykowanej) po10 dymieniach ma się dobrze.Wydałem trochę pieniędzy na rury nierdzewki 2mm.,i teraz mi to leży i czeka aż prototyp się przepali.Pozdrawiam Rysiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.