Skocz do zawartości

Mąka ,drożdże i dodatki ...czyli Electra w kuchni.


electra

Rekomendowane odpowiedzi

Od dawna sie zbieralam zeby ja upiec .."siktkaka"...znalazlam przepis i ot co mi wyszlo.

post-58387-0-96638400-1421525970_thumb.jpg

 

Bulka ta zawiera anyz i koper wloski,idealnie nadaje sie na kanapki ze szwedzkimi koltecikami  na zimno i salatka z kwaszonych burakow z majonezem. 

 

Kanapeczki tez byly,co prawda z rodzimym mielonym kotletem :)

post-58387-0-17744200-1421526299_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 562
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Baco kanapka ma salatke z burakow z w occie z majonezem , pomidor ogorek z salatki tzw,szwedzkiej.w oryginale powinny byc takie "kottbullar" jak sa w IKEA ale byly swojskie mielone ,a dekoracja to mandarynka,mozna dac plasterek ogorka natke salata maslowa 

no i koniecznie siktkaka bo to daje TO!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bulka ta zawiera anyz i koper wloski,idealnie nadaje sie na kanapki ze szwedzkimi koltecikami  na zimno i salatka z kwaszonych burakow z majonezem. 

 

Mogę prosić o przepis na bułkę? Zaciekawił mnie ten anyż i koper włoski jako dodatek  :)

Co to są szwedzkie kotleciki i jak się robi sałatkę z buraków z majonezem - jeszcze takiej nie jadłam? :cool:

"Błogosławiony, który nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego w słowa." Julian Tuwim
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to są szwedzkie kotleciki i jak się robi sałatkę z buraków z majonezem - jeszcze takiej nie jadłam? :cool:

 

Koro, wystarczy wrzucić na tłumacz Google. Gdybyś miała problem z tłumaczeniem , służę pomocą. To są oryginalne szwedzkie recepty tych rzeczy o które pytasz.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6ttbullar

https://tjongikastrullen.wordpress.com/2011/09/22/lattemammans-siktkaka/

http://www.tasteline.com/Recept/klassisk_rodbetssallad

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 @Kora,

Salatka z burakow 

1 szklanka burakow z octu pokrojone w drobna kostke 
1 jablko pokrojone w taka sama kostke( ja czasem daje posiekany ananas)
½  cebuli posiekana drobno ( moze byc czerwona)
1lyzeczka musztardy( nie za ostrej) 
½ szklanki majonezu ( mozna dac 50/50 z gesta smietana)
sol cukier i pieprz do smaku.
wszystko razem wymieszac i wstawic do lodowki na 2-3h zeby smaki sie polaczyly.
 Przepis na siktkaka podam jak tylko przetlumacze :)
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Salatka z burakow

Electra ... Twoja sałatkę wypróbuję bo zaciekawił mnie ten przepis ... nigdy nie dodawałam ananasa ani jabłka ... ale za to dodaję sporo przeciśniętego przez praskę czosnku. Takie buraki w occie też robię .. tylko pracy z nimi co nie miara ... bo one takie malutkie jak paznokieć mój :laugh: jest to dobry sposób na zagospodarowanie małych buraczków, kiedy robi się ''przerywkę'' na grządkach.

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Anuś, z czosnkiem da zupelnie inny smak ,ja osobiscie wole ta salatke z ananasem ,daje taki inny bardziej slodkawy smak, kiedys pracowalam w catering firmie i wlasnie dawalam ananas zamiast jabkla i wszyscy stwierdzili ze duzo lepiej smakuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 @Kora,

 

 Przepis na siktkaka podam jak tylko przetlumacze :)

Dzięki - sałatki z buraków z owocami jeszcze nie jadłam, wypróbuję na pewno  :)  i czekam na przepis na bułki  :)

 

 

 

Co to są szwedzkie kotleciki i jak się robi sałatkę z buraków z majonezem - jeszcze takiej nie jadłam? :cool:

 

Koro, wystarczy wrzucić na tłumacz Google. Gdybyś miała problem z tłumaczeniem , służę pomocą. To są oryginalne szwedzkie recepty tych rzeczy o które pytasz.

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/K%C3%B6ttbullar

https://tjongikastrullen.wordpress.com/2011/09/22/lattemammans-siktkaka/

http://www.tasteline.com/Recept/klassisk_rodbetssallad

 

Dzięki sverige2  :)  oczywiście, że bedę miała kłopot z tłumaczeniem, bo szwedzkiego ni w ząb  :tongue: i obawiam się, że z tłumaczenia wujka Google może wyjść coś dziwnego  :tongue:

Gdybyś był chętny przetłumaczyć te przepisy to bardzo proszę  :)

Widzę, że w kotlecikach jest miód  :cool: tym bardziej mnie ciekawi smak bułki z tymi kotlecikami.

Edytowane przez Kora

"Błogosławiony, który nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego w słowa." Julian Tuwim
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kotlecików nie potrzeba dodawać miodu, osobiście nigdy nie dodaję, a pisząc fonetycznie (szettbular) czyli w tłumaczeniu mięsne kulki, poza tym przepis jest bardzo dokładny.

 

Składniki

300g mięsa mielonego (wołowego lub wieprzowego), pół szklanki bułki tartej, 1 średnia czerwona cebula, 1 jajko, sól i pieprz, masło lub oliwa do smażenia, (2 łyżki miodu), ćwierć szklanki śmietany

Przygotowanie

Bułkę tartą połączyć ze śmietanką, odstawić na kilka minut. Cebulę posiekać, smażyć na patelni aż będzie miękka (zeszklić). W misce połączyć mięso mielone z jajkiem, (miodem), solą i pieprzem, dodać wcześniej przygotowaną bułkę tartą ze śmietaną oraz cebulkę. Mieszać, do uzyskania jednolitej masy. Uformować klopsiki wielkości niedużych piłeczek, smażyć na patelni aż do uzyskania złocistego koloru.

 

Zamiast śmietany można użyć mleka lub wody. Osobiście jeszcze otaczam je przed smażeniem w mące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ćwierć szklanki śmietany

 

 

Bułkę tartą połączyć ze śmietanką,

sverige czy to ma być kwaśna śmietana  ( ilu procentowa ) czy słodka śmietanka ?

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chudziak. W szwedzkiej kuchni, do tego typu "pitraszenia", czyli normalnej kuchni domowej, używa się najczęściej śmietany gęstej nie ukwaszanej, tzw.  " matlagningsgradde"  (śmietana do przyrządzania potraw)  czyli nieukwaszaną śmietanę rożnych producentów, http://www.mathem.se/varor/matlagningsgradde/matlagningsgradde-ekologisk-15--2-5dl-arla

Nie mniej możesz używać również kwaśnej, czy nawet jogurtu, wszystko zależy od Twojej inwencji, nie musisz się sztywno trzyma receptury, bo recept na kuleczki mięsne jest bez liku, dokładnie tak jak u nas np. na kotlety mielone. Podstawa to kształt właśnie, takie małe okrągłe "pulpeciki" smażone, zamiast gotowane.

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@chudziak,zdecydowanie mozesz zastapic  smietane mlekiem i tez bedzie dobrze :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"siktkaka"...znalazlam przepis i ot co mi wyszlo

 

Zaciekawiły mnie te bułeczki ... jedyny przepis z dodatkami o których pisałas jaki znalazłem to ten:

 

Szwedzkie bułeczki żytnio - pszenne z rodzynkami

Źródło przepisu: Leila Lindholm

12-15 sztuk

 

20 g świeżych drożdży (lub 1 łyżeczka suszonych instant) (w oryginalnym przepisie autorka proponuje 50 g d. świeżych)

65 g rodzynek

1 łyżeczka nasion kminku

1 łyżeczka nasion kolendry

1 łyżeczka nasion kopru włoskiego

1 łyżeczka anyżu

50 g melasy

30 g masła

300 ml mleka

280 g mąki pszennej

200 g mąki żytniej chlebowej (typ 720)

1 łyżeczka soli

http://2.bp.blogspot.com/_NzhlXdWH7RI/TFR3Nvd1d5I/AAAAAAAAGM0/ZU2B9NHOk1g/s1600/IMG_0546.jpg

 

Masło rozpuścic w garnuszku, podgrzać z mlekiem, melasą, solą i nasionami.

Ostudzić do temperatury pokojowej.

Rozkruszyć drożdże do miseczki i połączyć z płynem. Dodać rodzynki i stopniowo wsypując mąkę, zagnieść ciasto (z powodu mąki żytniej, ciasto będzie raczej klejące).

Przykryć ściereczką i odstawić do wyrastania na 30-60 minut.

Z wyrośniętego ciasta formować bułeczki, uprzednio smarując dłonie oliwą/olejem. Powinno nam wyjść 12-15 sztuk.

Wierzch bułeczek spryskać delikatnie oliwą, oprószyć mąką i odstawić do wyrastania na 30 minut.

Piekarnik nagrzać do 225 st C. wstawić bułeczki i piec je ok. 10-12 minut.

Ostudzić na kuchennej kratce.

 

 

Smacznego! 

 

Ale przyznam szczerze ze nie wiem jak to ma się do "oryginału" :(

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@roger,Jak zauwazyles to ta sa buleczki moja ma inny format i ma tylko mielony koper wloski i anyz ,takie jak wtawiles przepis  tez sa u nas dosc popularne bulki nazywaja sie przynajmniej w mojej czesci Szwecji "rågrussinbulle"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siktkaka / (przepis na 4 szt)

1 lyzeczka  zawiera 5ml 

1 lyzka to 15 ml

 

Skladniki;

50g drozdzy

500ml maki zytniej 

900ml maki pszennej

500 ml mleka

50 g masla

1½ lyzeczki soli

2-3 lyzki melasy lub miodu ( dalam miod)w oryginale jest  syrop cukrowy ale nie chcialo mi sie leciec do sklepu)

½ lyzki anyzu mielonego 

½ lyzki kopru wloskiego mielonego

 

Maslo rozpuscic w garnuszku, podgrzac z mlekiem, melasa, sola i nasionami.

Ostudzic do temperatury 37st C.

Rozkruszyc drozdze do miseczki i polaczyc z plynem, stopniowo wsypujac make wyrobic ciasto.

Przykryc sciereczka i odstawic do wyrastania na 30-45 minut.

Wyrosniete ciasto wyjac i przerobic celem usuniecia powietrza,podzielic na 4 czesci.rozwalkowac placki srednicy ok 15 cm. Ponakluwac widelcem( mozna zrobic dziurke w srodku ale nie koniecznie)

Ulozyc na plasze wylozonej papierem do pieczenia przykryc sciereczka i zostawic do wyrastania na 30 min.

Piekarnik nagrzac do 225 st C. wstawic buki i piec je ok. 12-15 minut.

Ostudzic na kuchennej kratce.

Mozna mrozic swietnie sie przechowuja nawet do 3 miesiecy.

post-58387-0-70148100-1421661286_thumb.jpgpost-58387-0-97319200-1421661299_thumb.jpgpost-58387-0-12445200-1421661316_thumb.jpgpost-58387-0-24337400-1421661328_thumb.jpgpost-58387-0-86744800-1421661343_thumb.jpg

Zabraklo fotek po wyrosnieciu ,zamotalam się i nie zrobilam :facepalm:
Edytowane przez chudziak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bulki z postu rogera sa bardzo smaczne z zotym serem! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje i cieszy mnie ze fotorelacja sie spodobala, nie mam jeszcze doswiadczenia w robieniu i pstrykaniu, 

Przymierzam sie do fajnego przepisu na bulki do hamburgerow,musze tylko znalezc troche czasu ,napewno zrobie zanim czas grylowy przyjdzie  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.