Skocz do zawartości

Wędzenie na zimno a temperatura


adamlugi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Rozpocząłem kilka dni temu przygodę z wędzeniem.

Mam na koncie kilka pstrągów, śledzi i polędwiczek wieprzowych.

Od wczoraj rana wedzę polędwicę i boczek. W planie miałem wędzenie w zimnym dymie przez 2 dni po 10 godzin. Niestety mam problem z utrzymaniem temperatury: bardzo często termometr pokazuje 10-15 stopni, ale niestety 2 razy przez ok 20 min była temperatura 40 stopni. W związku z tym mam pytanie czy jest sens dalej wędzić zimnym dymem , czy lepiej podnieść ją  pod koniec wędzenia do .... np 90 stopni i tak przeciągnąć ok 1 godziny?

 

Pozdrawiam

Adam

Edytowane przez Kruszynka

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ leń jestem, to wędliny długo wędzonej nigdy nie robiłem, ale ...

Mam klienta, który mając czas i bardzo silną wolę wędził polędwicę oraz karczek 14 dni po 10 godzin.

Często podjeżdżał i pytał o rady, pokazywał wyrób w trakcie wędzenia.....dla mnie wszystko było OK, więc wędził dalej.

 

I kiedy skończył, dostałem połówkę karczku ...... Panowie czapki z głów dla tego wyrobu !

 

Czegoś tak pysznego dawno nie jadłem, a sam wyrób ledwo 50 dkg muszę dozować rodzince bo by zeżarli w dosłownym tego słowa znaczeniu !

Teraz chcą żebym tez taki zrobił ..... ale no kurna nie mam czasu i cierpliwości na tak długie wędzenie.

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest szansa że doradzisz mi coś w temacie pytania?:-) Chciałem wędzić na zimno ale 2 x temperatura mis ię podniosła do 40 stopni i co dalej mogę zrobić , dalej wędzić na zimno czy ją podpiec bo te 40 stopni i tak już spowodowało że efektu na zimno nie będzie:-(

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adamlugi

Nie wiem do kogo piszesz ?

Do mnie czy do EL GREGORA ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwaskowatość może wynikać z długiego wędzenia.

Tak do końca nie jest to typowy kwas octowy, tylko nalot dymu w dużej ilości może dawać taki posmak, ale jak lekko obmyjesz wyrób, to ten posmak się zmniejszy.

Wędź dalej, wygrzej najpierw wędzarnię i jak się ostudzi i pozbędziesz się wilgoci, to dopiero wkładaj mięso.

40 C a nawet więcej przez godzinę czy dwie nic nie zmieni i tak mięso będzie w pół surowe, a takie ma być w końcowym efekcie.

 

Powodzenia życzę !

 

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 C a nawet więcej przez godzinę czy dwie nic nie zmieni i tak mięso będzie w pół surowe, a takie ma być w końcowym efekcie

Tu sie z toba miro nie zgadzam, bo wedlina wedzona na zimno musi miec jednakowa konzystecje.Jesli przez dwie godziny bedzie w 40C° to jej zewnetrzna "warstwa " nabierze wyzszej tem niz 22C° co jest max.dopuszczalne

pozdrowienia Olek.P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady:-)

 

Zauważyłem również że bardzo dużo wody zbiera sie na dnie wędzarki( mam metalową z allegro) czy jakąś durę wywiercić żeby spłwała?

Skoro masz metalową wędzarnię, to jesteśmy jak to się mówi w domu.

 

Metalowa wędzarnia działa jak chłodnica i koniecznie musisz ją czymś ocieplić !

Proponuję watę szklaną, korek lub po prostu drewno.

Po ociepleniu problemy ze skraplaniem znikną.

Tu sie z toba miro nie zgadzam, bo wedlina wedzona na zimno musi miec jednakowa konzystecje.Jesli przez dwie godziny bedzie w 40C° to jej zewnetrzna "warstwa " nabierze wyzszej tem niz 22C° co jest max.dopuszczalne

 

 

A jaką różnicę w strukturze mięsa zauważysz przy 22 C i 40 C ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mała dygresja:-)

To  jest moje 4 wędzenie:

pierwsze - pstrągi , wyszły super

drugie - pstrągi i polędwiczka wieprzowa, wysły super

trzecie - pstrągi i śledzie , jeszcze lepsze:-)

Więc poczułem się prawie jak ekspert

Czwarte - boczek i polędwica

I to mnie sprowadziło na ziemię że ja dopiero raczkujący małolat w temacie jestem i sporo musze jeszcze przepalić żeby móc być spokojny o wyniki:-)

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W technologii mięsa temperatury poszczególnych rodzajów wędzeń są jasno i konkretnie określone i nie ma od tego odstępstw. Wędzenie zimne, to wędzenie w temperaturze max. 22 st.C. Wędzenie w temperaturze 40 st,C to wędzenie ciepłe.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

bo słone niemiłosiernie i takie trochę kwaskowe miesiwo wyszło( znaczy kawałek teraz oderwałem)

Nic nie piszesz jak przygotowałeś mięso do wędzenia .

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na zimno wędzę przez ok 2 do 3 tygodni po ok 2 godz dziennie, rano i wieczorem. Smak jaki osiągam, wg mojej rodziny i znajomych, to coś o czym wspomina miro na podstawie produktu klienta.

Zamówień sporo mam, tylko czasu na takie wędzenie brak.

Faktycznie czasami powstaje lekka kwasowość "dymowa", robię też tak jak wspomina miro, delikatne obmycie wspaniale pomaga.

Temperatura nigdy nie przekracza 20 st, często, np teraz wynosi ok 10 st.

 

Wczoraj do winka pokroiłem taką wędzonkę robiona w październiku, miodzio ...

 

Ps  na lekką kwasowość "dymową" dobrym sposobem jest też bardzo cienkie pokrojenie wędzonki (sprawdzone), nikt nigdy nie powiedział złego słowa, a w przypadku plasterków "dorodnych" takie uwagi czasami pojawiały się.

Edytowane przez DZIADEK MACIEK

www.wedzarnie.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Faktycznie czasami powstaje lekka kwasowość "dymowa"
 

 

Hmmm Macieju jeśli kwasowość jest faktycznie dymowa to to zdecydowanie błąd w sztuce ... być może to co czujesz to specyfika wyrobu dojrzewającego bo te rzeczywiście maja tego tupu posmaki. 

Apropos Twojej "technologii spróbuj kiedyś dymić dłużej rzadszym dymem, myślę że tutaj bardzo ważne jest to aby zanim zaczniesz dymić wędzonki osiągnęły temperaturę komory - to tak jak z osuszaniem, wtedy nie występuje wilgoć powierzchniowo i nic nie powinno być kwaśne ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak uzyskać rzadszy dym w Borniaku ?  Szyber w pełni otwarty, innej regulacji nie ma.

Może problem w zrębkach, używam często mieszanek olchy i buku, z prostego powodu, worki potrafią się otworzyć, zrębki z zbieram i wsypuję do jednego.

Zauważyłem, że czasami wędząc 2 tyg skórka jest dosyć miękka, innym razem wyraźnie twardawa, właśnie w takim przypadku powstaje lekko wyczuwalna kwasowość.  Cienkie plastry i problemu przy jedzeniu nie wyczuwamy, ale ja wiem, że on bywa niestety, a to mnie męczy.

 

Wędzonki w przewie wstawiam do lodówki, chwilę przed wędzeniem wystawiam, a w wędzarni jest ok 10 st, temperatury mniej więcej się zgadzają.

 

Borniak stoi w skrzynce izolacyjnej (mam starego z grzałką 700 W i zimą ... :facepalm: ), wilgoci w niej raczej nie ma.

 

Dzięki roger za uwagi, zwrócę większą uwagę

www.wedzarnie.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.