Skocz do zawartości

Problem z dużą wilgocią w grilo-wędzarni


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

W tamtym roku wybudowałem sobie grillo wędzarnie i mam problem z dużą wilgocią a dokładnie z wodą u dołu wędzarni.

Moja grillo wędzarnia wygląda podobnie do kominka  Chefa Paula tutaj podaje link do niej http://www.chefpaul.net/smoker.html

Na początku myślałem że woda dostaję się górą kominka i przykryłęm go szczelnie z góry a woda i tak zbierała sie w srodku wędzarni.

Proszę o jakiś pomysł co zrobić by ta woda nie gromadziła się, za każdą podpowiedź będę wdzięczny.

Pozdrawiam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Primo po pierwsze, to podeślij fotkę własnej grillo-wędzarni. Będzie łatwiej. NIe sądzisz ?

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ojoj , tyle zimnego kamienia do wygrzania...

 

...a na Ukrainie wojna ....naród bunkry buduje.... :facepalm:

Edytowane przez jumbo

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Woda zbiera mi się tam gdzie są zamknięte drzwiczki.

Janoartur, a skąd my mamy wiedzieć, gdzie Ty masz drzwiczki zamknięte. To tak jakbym do lekaża powiedział, że mam wodę w kolanie. A on mnie na to, że ma cukier w kostkach.

Więcej dokładności w wypowiedziach. Sam widzisz, że już Kol. ArkoGdynia zaczyna sie dopytywać o informacje, których sam powinieneś już na wstępie udzielić.

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak:

- drzwiczki zamknięte są poniżej tych otwartych myślę, że widać to na zdjęciu

- wodę mam w komorze wędzarniczej, pomimo jak wcześnie w spominałem mam dość szczelnie zamkniętą górę komina

- woda również znajduje się w palenisku ale tu wiem dllaczego bo do wymurowania paleniska użyłem zaprawy szamotowej która przepuszcza mi wodę z gruntu, to jak się trochę ociepli wymuruje na nowo i myślę że problem minie.

Najbardziej mnie interesuje skąd ta woda w komorze wędzarni, mam przypuszczenia że temu że po prostu skrapla się po ściankach od wewnątrz komina i dlatego pytam Was jak zapobiec temu? Czy lepiej zostawić komin zupełnie odkryty ( tylko tu też będzie bezpośrednio padać do niego) czy gp zakryć i próbować się jakoś inaczej pozbyć tej wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro woda Ci się zbiera, to mam pytanie czy zbiera się podczas na przykład wygrzewania, czy tak sama od siebie ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kiedy masz tą wodę w wędzarni ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://pl.wikipedia.org/wiki/Temperatura_punktu_rosyprawdopodobnie przyczyną jest duża bezwładność cieplna budowli, zwłaszcza że w komorze masz dodatkowo wilgoć z podłoża i szamotu który jest higroskopijny Rozwiązanie wietrzenie suszarni , eliminacja szamotu , zapobiegnięcie podsiąkaniu wody

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opady powodują wzrost wilgotności powietrza.Co do możliwości dostania się wody nie byłbym taki pewny "że nie może". Z mojego doświadczenia wynika że może jak w dowcipie o różnicy miedzy pesymistą a optymistą   Pesymiście mówi że, gorzej być nie może a optymista pociesza go  że może być   :devil:

Obawiam się , że będziesz miał problem z opalaniem , mianowicie aby nagrzać i osuszyć wędzarnie będziesz   musiał ją dobrze wygrzać . To może spowodować że dostanie takiego "cugu" że prawidłowe opalanie jej będzie nastręczać duża problemów, lub wręcz będzie niemożliwe . Obym nie miał racji

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najcześciej po opadach deszczu, teraz śniegu tylko tak jak mówie niebardzo ma jak ta woda się tam dostac

Czyli wina tkwi w budowli.

Gdzieś, jakimś kanalikiem woda przenika do komory wędzarni.

Bo jak dobrze rozumiem nie piszemy tu o kropach wody na ścianach wędzarni, tylko o konkretnej, no może bez przesady  :D kałuży.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ArkoGdynia

Mi również wydaje się, że problem z wodą spowodowany jest konstrukcją budowli.... 

Na tym zdjęciu nie za dokładnie widać ale chyba zmodyfikowałeś komin z komory wędzarniczej w stosunku do smokera w oryginale!?

Komin jest bardzo dużej szerokości a "czapka" kominowa jest bardzo wysoko. Jeżeli w dodatku przewód dymowy z komory wędzarniczej nie zrobiłeś tak jak w oryginale ( czyli pod kątem łączący się z przewodem dymowym grilla) i puściłeś go prostopadle z komory wędzarniczej to masz już powód swojego problemu.

Wrzuć jakieś dodatkowe zdjęcia oraz możliwie naszkicuj przekrój pionowy swojej wędzarni z grillem i będziemy wtedy wszystko wiedzieli!  :thumbsup:

 

Z Dymnym pozdrowieniem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin jak i cała budowla jest odwzorowaniem orginału, poniżej dodam więcej zdjęć zrobionych dziś.

Dzięki za zainteresowaniem tematem i czekam wciąż na dalsze podpowiedzi.

Zdjęcie frontowe  post-71504-0-50821400-1425561604_thumb.jpg

Komora wędzarni ( tu właśnie zbiera mi się woda)  post-71504-0-24379300-1425561616_thumb.jpg

post-71504-0-54286400-1425561634_thumb.jpg

Zdjęcie z boku post-71504-0-40190300-1425561646_thumb.jpg

Zdjęcie tyłu  post-71504-0-26259600-1425561656_thumb.jpg

Palenisko ( tu też jest teraz woda ale tak jak wcześniej pisałem raczej wiem z czego się bierze)post-71504-0-58058700-1425561665_thumb.jpg

Zdjęcie od środka komory wędzarni post-71504-0-06948700-1425561690_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłem żeby spoiny były jakoś nieszczelne, ale może macie racje,  ale z drugiej strony nie widze żeby woda zbierała mi się w grillu.

Zastanawia mnie to czy to nie wina przewietrzania czy poprostu lepiej zostawić odsłonięty komin i palenisko żeby był przewiew. A jak u Was macie otwarte kominy czy też zasłonięt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego szukać więcej jak parę przyczyn zostało potencjalnych już wymienionych.  Czas brać szlauch i polewać wodą i zerkać gdzie cieknie.  Przy takich kopułach co roku będzie zawsze jakiś problem. Mróz i woda zrobi swoje.  Pisałem że dobrze jest zaimpregnować impregnatem hydrofobowym ale widzę ze nie wziąłeś sobie tego do serca. Nie tylko musisz usunąć przyczynę ale również zapobiec przed następnymi uszkodzeniami. Woda z znikąd się nie bierze  i do archiwum X się temat nie nadaje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.