Skocz do zawartości

Kociołek żeliwny..


Gregtom

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Czy przyczyną może być to, że nie "wypalił kociołka"

 

Kaqżde naczynie tego typu bez powłoki należy wypalić - nie oliwą a olejem albo solą ;) 

 

obficie nacierasz ścianki i na ogień - olej ma dymić a w trakcie najlepiej jeszcze przesmarować parę razy ścianki ... w ten sposób wytworzysz warstwę ochronna. Nie używamy detergentów to mycia takich naczyń.

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 93
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

No właśnie z tego filmiku to nie wynika, poza tym na filmiku na samym końcu olej się zapalił :( , ale chodzi mi o czas tego wypalania to ma być 5min czy 1godz? Oczywiście ORIENTACYJNY czas, ale rząd wielkości.

 

Sorki, że tak drążę temat, ale jak powiedziałem znajomemu co zrobił źle to od razu padło to pytanie i się tak zastanawiamy ile ta czynność powinna trwać.

 

No i jeszcze jedno pytanie: czy to wypalania należy co jakiś czas powtarzać?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No i jeszcze jedno pytanie: czy to wypalania należy co jakiś czas powtarzać?

 

Jeden z producentów zaleca.

http://www.porebskiekociolki.pl/porady/jak-wypalic-kociolek.html

inni.

http://www.es-er.pl/wypalanie_kociolka_zeliwnego,253366,1.html

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Demonizujesz Grzesiu... :)  Mam i taki i taki i jakoś tak znaczącej różnicy w smaku nie widzę  :cool:  A i po całozimowym leżeniu pod wiatą ten żeliwny nadal czarniutki bez śladu czerwieni se stoi  :)

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) trzeba było kupić emaliowany i nie było by kłopotów, o smaku nie wspominam bo kto miał taki i taki to wie co piszę :)

 

 

Grzesiu, bez przsadyzmu, emaliowany garnek żeliwny, temu czarnemu żeliwnemu, właściwie i w odpowiedni sposób wypalonemu oliwą, żadna miarą nie dorównuje. Jedyna zaleta emaliowanego to wygoda mycia, ale potrawy z emaliowanego smakuje dokładnie tak jak z każdego innego najzwyklejszego garnka. Natomiast z żeliwnego, wypalonego olejem we właściwy sposób, gdzie jest stworzona właśnie ta specyficzna powłoka, to zupełnie inna bajka :D . Wiedzą Ci którzy maja, a jest ich tu przecież trochę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypalalem koociolek w kamiennym grillu, co chwile go obracajac i przecierajac szmatka na kiju, utonkana w oleju slonecznikowym..

Kociolek do teraz jest czarny jak lokomotywa..  :)

---------------------

Po kazdym uzyciu, kociolek zalewam wrzatkiem aby miejsca przypalonej strawy zmiekly, a potem lekko szczotkuje wnetrze i jeszczeraz przeplukuje goraca woda. Po obeschnieciu wlewam znowu setke oleju i papierowym recznikiem wcieram go w caly kociolek wraz z deklem, mocowaniem i srubami.. 

 

 

post-46553-0-23356400-1442251551_thumb.jpgpost-46553-0-48832800-1442251621_thumb.jpgpost-46553-0-20813200-1442251691_thumb.jpgpost-46553-0-28798100-1442251761_thumb.jpgpost-46553-0-58016400-1442251853_thumb.jpgpost-46553-0-72617500-1442251930_thumb.jpg

post-46553-0-39767700-1442252006_thumb.jpg

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jest takie powiedzonko że ...

Łatwiej kijek pocieniować niż go potem pogrubasić ... ;)

Do dużego zawsze możesz dać pół a mały się nie rozszerzy ;)

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ArkoGdynia

Ja zdecydowałem się na kociołek 7l i uważam że na ok 10 osób spokojnie wystarczy... dodatkowo jednak wolałem kociołek emaliowany. Bardzo jestem zadowolony i sprawuje się świetnie! Utrzymanie w czystości bezproblemowe!

Niektórzy piszą że jest różnica w smaku potraw z kociołka emaliowanego i zwykłego.. ja jadłem potrawy z tego i z tego rodzaju... różnicy nie zauważyłem..... 

Sprawdź jedynie czy jest dziurka na odpowietrzenie we wieczku....  :thumbsup:

No i smacznego  :clap:

 

Z Dymnym pozdrowieniem... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.