Skocz do zawartości

Ile soli, a ile saletry?


bastien

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.Pewnie bedzie to pytanie glupawe ale uwierzcie mi staralem sie wyszukac i nie udalo  sie...Przymiezam sie do zrobienia pierwszy raz kielbaski wlasnej produkcji i nie mam mozliwosci zakupu gotowej peklosoli-musze zrobic sam.Robie z 7kg.miesa -pytanie... ile dodac soli i lie saletry?Dziekuje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyliczam tak...na 1kg.soli daje3 dkg saletry,  na 1 kg.miesa dodaje 18gr.gotowej peklosoli??dobrze bedzie??

 

Dobrze. Zgodnie z normami zawartość saletry  może wynosić od 2% do 5 %.

Dlaczego jednak nie stosujesz peklosoli? To, co dodajesz do miesa jest mieszanką peklującą a nie peklosolą. Peklosól to mieszanka soli i nitrytu. Nie można jej przygotowywać we własnym zakresie (wymagane są specjalne procedury ze wzgledu na trujące właściwości nitrytu).

Stosując saletrę powinieneś przedłużyć czas peklowania ponieważ dla prawidłowego przebiegu tego procesu niezbedne są bakterie denitryfikacyjne.

We współczesnych, sterylnych pomieszczeniach i dezynfekowanych naczyniach, coraz trudniej o bakterie. Przynajmniej te, na których nam zależy :D 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wyliczam tak...na 1kg.soli daje3 dkg saletry,  na 1 kg.miesa dodaje 18gr.gotowej peklosoli??dobrze bedzie??

 

Dobrze. Zgodnie z normami zawartość saletry  może wynosić od 2% do 5 %.

Dlaczego jednak nie stosujesz peklosoli? To, co dodajesz do miesa jest mieszanką peklującą a nie peklosolą. Peklosól to mieszanka soli i nitrytu. Nie można jej przygotowywać we własnym zakresie (wymagane są specjalne procedury ze wzgledu na trujące właściwości nitrytu).

Stosując saletrę powinieneś przedłużyć czas peklowania ponieważ dla prawidłowego przebiegu tego procesu niezbedne są bakterie denitryfikacyjne.

We współczesnych, sterylnych pomieszczeniach i dezynfekowanych naczyniach, coraz trudniej o bakterie. Przynajmniej te, na których nam zależy :D

 

Nie stosuje peklosoli bo cos takiego poprostu nie istnieje  we Wloszech gdzie mieszkam.Moge kupic czysta saletre ale nie peklosol wiec musze sobie jakos poradzic samemu.Z tad moje pytanie.Piszesz ze powinienem przedluzyc okres peklowania...jakos bardziej szczegolowo???Czy stosujac tak jak napisalem wczesniej grozi to jakim zatruciem???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

.Piszesz ze powinienem przedluzyc okres peklowania...jakos bardziej szczegolowo???Czy stosujac tak jak napisalem wczesniej grozi to jakim zatruciem???

Przy peklowaniu suchym przedłuż czas peklowania o dobę, dwie, czyli do 72h. - 96h

Przy krótszym peklowaniu kawałki mięsa mogą być niedopeklowane.

Pekluje nitryt (azotyn) a saletra go nie zawiera. Zostaje on wytworzony z saletry - azotanu przez bakterie o których wcześniej wspomniałam.

Niedopeklowane mięso nie jest chronione przed botuliną.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzis sie zabieram za robote...ale jeszcze jedno mnie nurtuje..robie z 6 kg.miesa i wg.obliczen dodaje 102 gramy peklosoli. Czy dodaje jeszcze czysta sol czy to wszystko te 102gramy??Pekluje na sucho..


Poprostu odmiezylem te 102 gramy dokladnie na wadze i jakos mi sie to wydaje za malo???ogolnie jako sol??czy jestem w bledzie?'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robota zakonczona, jak dla mnie i moich najblizszych rewelacja,palce lizac.Oczywiscie nie jest perfekcyjna(do tego troche potrzeba doswiadczenia)ale napewno bedzie lepiej nastepnym razem (wiem jakie bledy popelnilem). Przewaga czosnku i pieprzu....to jest to co lubie.

Dziekuje wszystkim ktorzy pomogli dobra rada:):)Pozdrawiam.


Kilka fotek

post-72897-0-33324200-1430682108_thumb.jpg

post-72897-0-23785700-1430682144_thumb.jpg

post-72897-0-65539900-1430682178_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.