Skocz do zawartości

pomoc przy budowie


shimano

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem nowy na forum więc witam serdecznie wszystkich zadymiaczy :) Wielki ukłon w Waszą strone :) .

 

 

 

Jak wielu z was chciałbym zacząć przygodę z wędzeniem.Zacząłem właśnie budować swoją pierwszą wędzarnie.

Fundament już wylany,materiały prawie wszystkie pozbierane. Dodam że chciałem to wykonać jak najtańszym kosztem z tego co mam i pozbierałem po znajomych. Czytałem tutaj dużo na temat budowy wędzarni i nie chciałbym popełnić błędów w budowie więc dla pewności chciałem zapytać Was ludzi doświadczonych o jakiekolwiek sugestie lub podpowiedzi.

A teraz o samej wędzarni: palenisko będzie wykonane z cegieł zwykłych wym. 50x50 wys.50cm tuż obok na podmurówce z cegieł bedzie stała drewniana skrzynia połączona z paleniskiem rurą oczywiście o lekkim nachyleniu. Cała długość kanału dymowego będzie wynosiła około 1m. Skrzynia będzie miała wymiary 65-70cmx65-70cm wys.120cm. wykonana z desek, w środku obita blachą z nierdzewki (dla pewności) Dach będzie spadzisty na boki podnoszony,po obu stronach pod dachem otwory do ujścia dymu.

I teraz mam kilka pytań:

1. jakiej wielkości przy takich wymiarach komory zastosować deflektor i na jakiej wysokości nad wlotem kanału dymnego go zamontować?

2.Otwory do ujścia dymu po bokach komory- ile otworów po każdej stronie i o jekiej średnicy?

3. rura z której zrobię kanał dymny- mam dwie żelazną i ceramiczną ale obydwie fi 150 mogę takie zastosować czy koniecznie szukać fi 200? 

Za odpowiedzi i sugestie serdecznie z góry dziękuję :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

w środku obita blachą z nierdzewki

Niepotrzebnie wydasz tylko kasę. Wystarczy zwykła czarna blacha. :)  

Nigdy nie walcz o przyjaźń....

O prawdziwą nie musisz,

o fałszywą nie warto

VanCana

 

Jak wspaniale jest nic nie robić , a potem -odpocząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...zastanów się jeszcze z tym kanałem - długość za mała na wędzenie na zimno (chociaż może) a będziesz spalał kilka razy więcej drewna niż w bezpośredniej.

Deflektor zależny od fi wylotu - masz 150 i skrzynię 650 - daj 350

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jagra: Blachę z nierdzewki mam za darmo dlatego taką chcę zastosować

A, to inna inszość   :)  

Nigdy nie walcz o przyjaźń....

O prawdziwą nie musisz,

o fałszywą nie warto

VanCana

 

Jak wspaniale jest nic nie robić , a potem -odpocząć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...powinna starczyć - jestem zwolennikiem bezpośredniej więc mam awersję do kanałowych - nadają się (moje zdanie) jedynie do wędzenia na zimno.

a takie wędzenie to już "trza umić" .

 

Jak masz okolicę nierdzewkową , to czy może masz coś na sprzedaj?

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jumbo: myślisz że przy tak krótkim kanale na ciepło nie powędze? 

A co do nierdzewki to niestety nie mam został mi sie arkusz cienkiej blachy polerowanej i właśnie jej użyje :laugh:


Przepraszam ale zadałem pytanie chyba nie w tym dziale jak teraz zauważyłem :tongue:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....powędzisz jak najbardziej - zrozum sens moich dwóch wypowiedzi apropo's kanałowej.

 

Nierdzewkę (jaką grubą ją masz?) zostaw sobie na jakieś cuda na kiju , a komorę wyłóż zwykłą czarną - sama się zakonserwuje w dymie

Edytowane przez jumbo

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.