Skocz do zawartości

Klasyfikacja mięsa - czy jest potrzebna


ewidencja

Rekomendowane odpowiedzi

..... Te branżowe przepisy, to jakaś masakra. Gdyby nie Ty i kilku innych, którzy po ludzku je przedstawiają  (mam na myśli nazewnictwo - łopatka, szynka itp., miast II kl. wp itp.) niewielu byłoby naśladowców.   :hmm:

Zresztą przykład cukru. "Użyty w czasie produkcji". Dla mnie produkcja zaczyna się w fazie krojenia mięsa, stąd moje pytanie. Pozdrawiam.

Edytowane przez EAnna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 195
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Dziękuję. Te branżowe przepisy, to jakaś masakra. 

Powiem szczerze, że na początku też to krytykowałem, chciałem zmian nazewnictwa, itd.  :D

Natomiast nauczylem się, że klasyfikacja jest ważna i potrzebna. A jeżeli piszę szynka, czy łopatka, to tylko po to żeby wskazać, z którego elementu zasadniczego mięsa użyłem. Na początku jednak jest napisana klasa. A tak z ciekawości, to czego uzywasz jako II klasy, bo też zawsze mam taki zapis? :rolleyes:  

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tłusta łopatka.
 

 

Tłusta łopatka to element rozbioru pochodzący z "tłustej sztuki" zwiera zarówno I;II jak i III ;)

 

Polecam przeczytać to:

http://wedlinydomowe.pl/mieso/wieprzowina/1081-klasyfikacja-miesa-na-podstawie-rozbioru-lopatki-wieprzowej

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam widzisz. Horror. Po co utrudniać sobie żywot? Może to i nazewnictwo branżowe, jednak do mnie trafia coś takiego:

2 kg łopatki ścięgnistej

2 kg podgardla, i tak dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

2 kg łopatki ścięgnistej 2 kg podgardla, i tak dalej.

 

To niestety nie jest tak oczywiste i proste jest gdzieś na forum dokładny opis poszczególnych klas ale nie mam czasu szukać, tutaj masz w miarę dobry opis o co chodzi :

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wieprzowina 

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Po co utrudniać sobie żywot?

Odpowiedziałam Ci na PW.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 w miarę dobry opis o co chodzi :

 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Wieprzowina

 

Dzięki. 

Dla bezpieczeństwa mojego i moich kiełbas, proszę kolegę paweljacka, by nadal oprócz klasy mięsa, podawał jego potoczną, lub handlową nazwę jak do tej pory  :)

 

P.S. Mięso na wiejską pieczoną już się pekluje. (bez cukru)  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę jednak, że się nie dowiem czy idziemy na ilość czy na jakość.Najprościej wrzucić niewygodne pytania do kosza a ewidentną bzdurę 2 kg łopatki ścięgnistej zostawić.Dziadek jednak ma rację.Lepiej w ogóle się na tym forum nie odzywać.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla bezpieczeństwa mojego i moich kiełbas, proszę kolegę paweljacka, by nadal oprócz klasy mięsa, podawał jego potoczną, lub handlową nazwę jak do tej pory  :)

Nie podaję potocznych nazw, już wcześniej to wyjaśniłem:  :mad:

 

 

A jeżeli piszę szynka, czy łopatka, to tylko po to żeby wskazać, z którego elementu zasadniczego mięsa użyłem. Na początku jednak jest napisana klasa. 

 

 

 

Widzę jednak, że się nie dowiem czy idziemy na ilość czy na jakość.

Oczywiście, że chodzi o jakość.  :yes:

 

 

ewidentną bzdurę 2 kg łopatki ścięgnistej 

Oj Arkadiuszu, wystarczy przestawić wyrazy i wyjdzie, że chodziło o mięso ścięgniste z łopatki, czyli III kl. wieprzową, Po co do tej kiełbasy i aż 2 kg to inna sprawa.  :D

 

Myślę, że nie należy od razu wszystkich piętnować za schab, czy boczek chociaż to najprostsze ale wyjaśniać co to jest i do czego jest przydatna klasyfikacja i że bez tego kiełbasy nie wyjdą takie same jak stoi w recepturach.

Też długo czekałem aż mi ktoś życzliwy wysłał na PW info, że III kl. można mieć z golonki, a do tego momentu "darliście sobie łacha ze mnie". :hmm:

Też skłaniałbym się do tego o czym pisał Maad w innym temacie. 

Może więcej podpowiedzi na PW Arkadiuszu, robisz to owszem ale może za mało.  :rolleyes:

Wiele "nowych" - nowszych ode mnie - osób dostało podstawowe informacje o klasach i mięsie. Może to za mało?

Tak czy siak: KLASYFIKACJA!  :laugh:  

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak czy siak: KLASYFIKACJA!

 

Nie jestem przeciw klasyfikacji i nowi powinni ją stosować ale z drugiej strony w swoim życiu jadłem trochę kiełbas robionych bez klasyfikacji i teraz stosując klasyfikację, tudno mi odnaleźć smaki tej wioskowej, swojskiej ;) kiełbasy, robionej bez żadnych receptur.Tak się zastanawiam czy ludzie na wsi, którzy robią sami wyroby (jest ich coraz mniej :( ) wiedzą o istnieniu "Pani Klasyfikacji" . Wątpię :) Daltego jak ktoś ma jeszcze w rodzinie osoby robiące od "wiek wieków" tzw. wioskowe kiełbasy, powinien zasięgnąć języka i byśmy utworzyli dział kiełbas bez klasyfikacji  :rolleyes:  :rolleyes:  :rolleyes:

 

Pozdrawiam ;)  

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może by w końcu ktoś napisał prostym, przystępnym językiem poradnik dla nowicjuszy, który można by linkować w sytuacjach jak powyżej, bez wdawania się w kolejne wyjaśnienia i przepychanki? A może już taki poradnik gdzieś jest na forum i trzeba go tylko odkopać?

Poradnik powinien informować, że na forum (decyzją Technologów) stosujemy takie a nie inne nazewnictwo. Powinien rzeczowo i logicznie uzasadnić, dlaczego stosowanie tego nazewnictwa jest korzystne. A na koniec powinien zawierać zbiór linków do artykułów przedstawiających temat bardziej dogłębnie. Wszystko napisane kulturalnie ale stanowczo, z szacunkiem dla czytającego i tak, aby go zachęcić, a nie wkurzyć i wysłać na facebooka. Bo w końcu będzie tak, że nie będzie komu klepać Pana S! Żadnych złośliwości o mieleniu kości, wyciąganiu ścięgien spomiędzy zębów i bez żadnych fochów i obrażania się.

 

Drugi pomysł jaki poddaję pod rozwagę: powinien zostać opracowany króciutki tekst, do dyspozycji moderatorów, coś w rodzaju streszczenia ww. poradnika. Dosłownie 3 zdania: informacja, że na forum stosujemy fachowe słownictwo, wyjaśnienie dlaczego (czytelność, powtarzalność wyrobu, itp) i prośba o zapoznanie się z poradnikiem. Taki króciutki tekst moderatorzy powinni wklejać na czerwono w te posty, w których nowicjusze wyraźnie nie mogą się połapać w obowiązujących regułach. Jak to nie poskutkuje, to można w kolejnym kroku zwrócić się do delikwenta na PW.

 

Tylko tyle i aż tyle. Wyciągnąć pomocną rękę a nie walić piąchą w twarz. Z takim poradnikiem i jego streszczeniem moderatorzy mogliby niewielkim nakładem energii rozwiązywać wiele konfliktowych sytuacji na zasadzie kopiuj i wklej.

Entropia się zwiększa i żeby zapanować nad chaosem trzeba doprowadzić do układu energię - dobrą energię! Tak EAnno, to do Ciebie teraz piszę. Masz wiedzę, masz łatwość pisania i formułowania myśli - może byś chciała wesprzeć ten pomysł?

Edytowane przez Maad

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po raz kolejny widzę w tym swoje słowa! Może nie odważyłem się tego napisać bo "fala krytyki" jednoznacznie pokazałaby moje miejsce w szeregu!

Zgodzę się z tym że jest gro osób idzie na łatwiznę i to potępiam, ale masa osob chcąc zacząć przygodę z wedzeniem NA POWAŻNIE ma do przyswojenia ogromną ilość materiału a złośliwości doświadczonych potrafią ten zapał szybciutko ostudzić.

Nie każdy ma środki, czas i możliwość machnąć sobie kursik w Łazach, nie każdy kupi sobie filmiki instruktażowe by choć po części przyswoić potrzebną wiedzę... Nasuwa się przysłowie: zapomniał wół jak cielęciem był... Nie chcę nikogo tym urazić, jeśli tak się stało, przepraszam. Ale cała ta otoczka i dzielenie na równych i równiejszych NIE POMAGA FORUM.

Jeśli tak ma być, to dziękuję.

Paweł przepraszam za OT.

 

Marek BRAWO! Nie zawsze masz rację, Nie potrafisz odpuścić ale to co napisałeś wg moich przekonań ma cholernie duże znaczenie!

Dziękuję za siebie i innych którzy myślą tak samo ale nie chcąc linczu ważyli słowa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu widzę jeden problem a w zasadzie dwa które mocno się zazębiają :(

Pierwszy to taki że Ci nazwijmy to wiejscy od wiejskiej robią kiełbasy od lat a od dziecka patrzą jak to robią dziadkowie i ojcowie ... dlatego instynktownie i empirycznie wiedzą czego, jakiego ile żeby bylo dobrze. Jak to wytłumaczyć mieszczuchowi (bez obrazy) który w życiu tego nie widział i nie robił bez podstaw teoretycznych ?

Oj chyba będzie ciężko na podstawowych elementach handlowych :(

 

Wysłane z GT-9500I za pomocą Tapatalk 4

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie każdy ma środki, czas i możliwość machnąć sobie kursik w Łazach, nie każdy kupi sobie filmiki instruktażowe by choć po części przyswoić potrzebną wiedzę... 

Ale to trzeba się chyba na coś zdecydować, albo jeść w kółko Chłopską Szczepana albo zadać sobie trud i pójść kupić II wp, zobaczyć jak wygląda, kupić kawałek łopatki, wykrawać tak długo ścięgna aż zostanie ładne, kupić "od szynki", golonkę i do roboty. Popatrzeć na zdjęcia klas, których Stronie Głównej i na forum trochę jest i można działać nawet bez kursu jeśli ktoś nie może się wybrać, choć warto i zawsze będę zachęcał.

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roger masz rację, ale jeśli choć trochę pomoże początkującym i da dobrą bazę i zachętę to na pewno przyniesie większy skutek niż szarpanie się powodując nieprzyjemną atmosferę i niechęć.

Jeśli jest ktoś kto potrafi podjąć to wyzwanie gwarantuję za dobrą robotę zbierze tyle samo podziękowań co np. Andyandy za poradnik budowy wędzarni. Bo to będzie wiedzą na lata, którą będzie mógł przekazywać innym...

Tak widzę ideę domowych wyrobów.

 

Nie każdy ma środki, czas i możliwość machnąć sobie kursik w Łazach, nie każdy kupi sobie filmiki instruktażowe by choć po części przyswoić potrzebną wiedzę...

 

Ale to trzeba się chyba na coś zdecydować, albo jeść w kółko Chłopską Szczepana albo zadać sobie trud i pójść kupić II wp, zobaczyć jak wygląda, kupić kawałek łopatki, wykrawać tak długo ścięgna aż zostanie ładne, kupić "od szynki", golonkę i do roboty. Popatrzeć na zdjęcia klas, których Stronie Głównej i na forum trochę jest i można działać nawet bez kursu jeśli ktoś nie może się wybrać, choć warto i zawsze będę zachęcał.
Podam na swój przykład: z wygody i niezłej jakości stosuję mięso z Selgrosa. Jeszcze NIGDY Nie kupiłem mięsa zwanego kl.II z tą samą ilością tłuszczu. Czesto kupuje lopatke, rozbieram ją starannie i co to wnosi? Że bez potrzebnej wiedzy na oko będę miał tylko klasę 1 i 3 i troszeczkę śmieci. A osoba obyta wykrzesa z niej kl. 1 i 2 np... I to o wiele wiele szybciej... Edytowane przez withereggie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze NIGDY Nie kupiłem mięsa zwanego kl.II z tą samą ilością tłuszczu.  

Tzn. że sklep nie jest taki dobry jak piszesz. Nie mają mięsa II kl. 80/20, 70/30, 60/40 czy 50/50? To zmień na Makro, tam mają tak podzielone. W każdym sklepie przy ZM również. 

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość ArkoGdynia

Myślę że temat potrzebny do dyskusji.... z klasyfikacją najczęściej są największe problemy.... niestety każdy początkujący ma z tym problem..... Ja również, chodź z czasem jest już lepiej ale do "ideału" to na pewno trochę jeszcze brakuje. Sprawa takiego poradnika wydaje mi się ważną sprawą ale ja bym to widział w taki sposób aby po prostu połączyć tematy na forum związane z np klasyfikacją w jeden materiał źródłowy ( np taki jak zrobił nasz Andyandy z wędzarnią) i załatwi to bardzo dużo problemów i ułatwi życie. Na forum jest na prawdę bardzo dużo fajnego materiału i opisowego i fotograficznego dzięki któremu ( po krótszej lub dłuższej praktyce) praktycznie każdy będzie mógł pojąć podstawy klasyfikacji....

 

Jednak została tutaj poruszona jeszcze jedna kwestia moim zdaniem...... traktowanie "nowych" w momencie "pytań".... zawsze są dwie strony medalu.... są tacy "ambitni", którzy chcą poświęcić trochę czasu i "przeczesać forum" w poszukiwaniu najważniejszych informacji ( i dla takich cześć i chwała!!!  :clap: ) ale jest niestety coraz więcej takich..... "przeczytałem jeden temat (lub przejrzałem tytuły tematów) .... i nic nie znalazłem".... proszę pomocy"....

Niestety ja stoję na stanowisku, że jak ktoś "nie chce dać czegoś od siebie" .... to i tak nawet najlepszego i najprostszego materiału ,który ktoś (poświęcając swój czas, energię i w szczególności wiedzę!!) przygotuje to nie będzie miał zamiaru przeczytać ( albo go przekartkuje jedynie) i na końcu powie że "ludzie są niemili..... " :rolleyes:  

Reasumując mój OT.... stworzenie "podstaw klasyfikacji" (na wzór opracowania Andyandy) jest bardzo dobrym pomysłem :clap: ...... Reakcja "modów" w "świeżych" tematach dotyczących tej tematyki ( ale również jeżeli chodzi o budowę to podlinkowanie opracowania Andyandy lub innych)  - uporządkuje wiedzę "świeżego" ale i wprowadzi niejako ład i porządek dla dalszej dyskusji i wymiany poglądów oraz doświadczeń.... jeżeli chodzi o postawę roszczeniową.... cóż ... może nie od razu http://emotikona.pl/emotikony/pic/0shoot.gif ale na pewno zwrócenie "delikatne" uwagi np na PW w związku z http://emotikona.pl/emotikony/pic/21icon_search_mad.gif

 

Przepraszam za moje 3gr........ ale temat ważny i trzeba go poruszyć!

 

Z Dymnym pozdrowieniem.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmawiamy o dwóch różnych rzeczach i dobrze by było ich w dyskusji nie mieszać, bo się robi bałagan:

 

1.CZY stosować na forum specyficzne nazewnictwo.

Moim zdaniem klasyfikacja mięsa podparta podaniem źródła pozyskania jest ok, nie mam do tego zastrzeżeń. Wygodne, logiczne, w miarę łatwe do przyswojenie, zapewnia jakąś tam powtarzalność. Używanie słowa polędwica na określenie schabu b/k .... cóż, mogę się dostosować, choć sprawa jest jak wiadomo mocno dyskusyjna, i to nie tylko na WD ale w całym środowisku przetwórstwa mięsa. W sumie nie warto o to toczyć wojen. Kolejny punkt zapalny - kiełbasa biała czyli różowa ;) Moim zdaniem temat zastępczy, nieistotny szczegół, trzecia dziesiątka problemów jakimi powinniśmy się zajmować. Ale ok, też mogę posłuchać starszych i się starać dostosować. To wszystko jednak jest zależne do drugiego punktu:

 

2. W JAKI SPOSÓB będziemy reagować na przypadki użycia nazw uznanych za niepoprawne. I tu rodzi się mój wielki sprzeciw i bunt. Nie może być tak, że na słowo schab zaczyna wylewać się rzeka jadu, złośliwości, słownej agresji i poniżania rozmówcy. Nic nie usprawiedliwia traktowania z buta innego człowieka ... chyba że obrona własna ;)  Co z tego, że ktoś skończył 3 kursy, albo robi świetne wyroby, albo zęby zjadł na masarstwie ... czy po drugiej stronie ekranu jest ktoś gorszy tylko dlatego, że tej wiedzy nie ma? Dlaczego zaraz trzeba go atakować, okazując swoją wyższość i władzę?

 

To się musi zmienić! I to jest niestety zadanie dla administracji forum. To Wy musicie postawić tamę agresji i poniżaniu, bo jak tak dalej pójdzie, to tutaj nikt nie będzie chciał nic napisać, nic wstawić, ani o nic zapytać. Forum zaczyna umierać, nie ma już Wędzarniczej Braci, życzliwości, wsparcia, zapału i radości z naszego hobby. Niektóre osoby wybierają facebooka .... a być może, mogliby być wartościowymi forumowiczami, którzy rozwiną skrzydła i wniosą tu dużo dobrej energii. Maxell ciągle narzeka na kiepskie wyniki w wiadomej aktywności ;) ... ale kto ma klikać, jak została garstka starych wyjadaczy? Skończy się tak, parafrazując niedoszłego prezydenta, że nie będzie schabu, nie będzie ścięgnistej łopatki ... nie będzie niczego.

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiedziałem, ze rozpętam burzę w szklance wody, moim niewinnym stwierdzeniem. Sorry paweljack za ten offtopic,(nawiasem mówiąc do Makro trzeba mieć kartę).

Nie masz za co przepraszać, niepotrzebnie zostałeś zaatakowany łopatką, a dyskusja jest potrzebna. Natomiast trochę mnie zaskoczyłeś.  :rolleyes:  

Co do Makro, to owszem trzeba mieć kartę ale do byle jakiego sklepu mięsnego już nie, wszelkie zakłady mięsne mają w całej Polsce swoje sklepy sieciowe, firmowe, można iść zapytać, zamówić.

Szkoda też, że nie dopytujesz mając wątpliwości. Ja tam Arkadiusza albo Bagno ciągle męczę.  :D  Zdarzyło mi się i szanownego DZIADKA pytać.

Co do dodatkowych opracowań, niby jest kolegi Andyandy a niemalże codziennie jakiś nowy użytkownik rozpoczyna budowę z kamienia i szamotu. Wtedy odsłylamy go do odpowiedniego linku, podobnie jest z klasyfikacją, chyba. Nie wiem czy jeszcze jest potrzebne dodatkowe opracowanie, czy życzliwość?

No i trochę mnie dziwi, że niektorzy koledzy robią dużo wyrobów, wręcz ilości handlowe a nie znają klasyfikacji. Bo że ktoś za granicą mieszka no to nie ma gdzie się podszkolić ale na miejscu, w spółdzielni? Dziwne.  :)

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No i trochę mnie dziwi, że niektorzy koledzy robią dużo wyrobów, wręcz ilości handlowe a nie znają klasyfikacji. Bo że ktoś za granicą mieszka no to nie ma gdzie się podszkolić ale na miejscu, w spółdzielni? Dziwne.
Najdziwniejsze jest to, że w spółdzielni robią klasyfikację zgodnie z wszelkimi prawidłami sztuki, a na forum popierają bylejakość... :rolleyes:

"Słabi ludzie szukają zemsty, silni wybaczają, a inteligentni zwyczajnie ignorują."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba do mnie, ale trafiają jak kulą w płot :tongue:

Jeśli nie znasz ojca choroby, to jej matką jest zła dieta.

przysłowie chińskie

Kiedy państwo boi się obywatela oznacza to wolność. Kiedy obywatel boi się państwa mamy tyranię.
Thomas Jefferson

 

...a poza tym sądzę, że unia europejska musi zostać zniszczona

 

Zapraszam na moją stronę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A do kogo Wy tu Panowie pijecie bo zaczynam się w tym wielotorowym wątku gubić ... :(

vtec chyba do Maada ja do ArkoGdynia, z tym że nie piję, bo się sam przyznał nie pierwszy raz i to mnie dziwi.  :)

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.