Skocz do zawartości

Szamot jako kamień do wypieku chleba w piekarniku


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałem kupić kamień szamotowy do pieczenia chleba/pizzy w piekarniku elektrycznym i widzę, dużą różnicę 

na allegro typowe kamienie przeznaczone do tego celu (jednak wymiarem małe) kosztują OK 40-50 zł

natomiast znalazłem w sklepie internetowym płyty szamotowe w wymiarach które są dla mnie OK za mniej niż 20 zł

 

Czy ten szamot może się czymś różnić?

 

PS; jaka grubość do piekarnika będzie OK- żeby nie przesadzić z za gruba

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam takiego o grubości  2cm i 35 cm średnicy.Wiadomo,ze czym grubszy tym lepszy ,ale ten mój jest dużo lżejszy i poręczniejszy.

Tutaj koledzy wypowiadali się ,ze do chleba niekoniecznie ,bardziej do pizzy.Ja stosuję do jednego i drugiego zamiennie z garnkami rzymskimi.Wcześniej piekłam w zwykłych foremkach i chlebki wychodziły równie dobre jak te pieczone w garnkach ,czy wyrastane w koszyczkach i pieczone na kamieniu...

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

beatag dzięki za odpowiedź. 

Wnioskuje że jak masz okrągły to masz taki typowo do pieczenia pizzy 

a ja myślałem żeby dociąć sobie na wymiar piekarnika tak np 40 na 40 tylko zastanawiam się czy te płyty szamotowe które służą do wykładania piecy i kominków mogą mieć kontakt z żywnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam kamien szamotowy grubosci okolo 4 cm, nagrzewa sie stosunkowo dlugo ale jak polozysz na nim ciasto to pieknie oddaje cala zakumulowane cieplo.  Pieczenie chleba czy bulek na kamieniu jest duzo lepsze niz na blaszce. Nie wiem jak w Polsce ale u nas roznica w kamieniach szamotowych nie polegaja tylko na grubosci ale takze zalezy od struktury powierzni (gladka czy porowata). Ja moj kamien musialem najpierw troche przeszlifowac ba byl ostry jak gruboziarnisty papier scierny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, sprzedawca twierdzil ze to ma dwa rodzaje kamienia do sprzedania, do pieczenia z jedna strona gladka i drugi do pieca ktory byl z obydwu stron szorstki. Dla mnie ten z gladka strona byl jeszcze odrobine za ostry i musialem go troche przyszlifowac, poza tym byl odrobine za duzy i musialem go odpowiednio przyciac.

Edytowane przez yogi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej nie kombinować z przycinaniem -kup taki jaki Ci pasuje ,bo szamot może pęknąć i będzie szkoda.Ja na tym okrągłym piekę również chleby.Jak będziesz zainteresowany to gdzieś znajdę tego gościa od którego kupowałam [ kamień ok. 30zł a płyty ok. 20,tylko cieńsze ok.1,5cm]

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jak będziesz zainteresowany

Ja jestem zainteresowany. Bo na allegro są od 20 ("jakiś kamień") do 90 (włoski szamot) a wolał bym coś z polecenia co się sprawdza :)

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No rzeczywiście ceny o niebo mniejsze. Dzięki beatag.

Poczytałem trochę wczoraj o tych kamieniach na naszym forum i jeżeli dobrze zrozumiałem, to nagrzewa się go ( w zależności od kuchenek było tu 10-20-30min), a następnie wyłącza prąd (w moim przypadku elektryczny piekarnik) i piecze (pizza, chleb czy ciasto), tak?

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca tak z tym wyłączaniem ... piekarnik i tak ma swój termostat więc wyłączy się i włączy gdy temperatura spadnie ... Zadaniem kamienia w tym przypadku jest wyrównanie i stabilizacja temperatury w całym piekarniku, rozgrzany szamot czy kamień ma bardzo dużą bezwładność termiczną ... ;) 

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaaa ja myślałem że się nagrzewa i wyłącza się prąd i piecze na samym cieple kamienia.

I zastanawiałem się dlaczego niektórzy pisali o większych kosztach za prąd :facepalm:

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod zadnym pozorem nie mozesz wylaczyc piekarnika w trakcie pieczenia, przy kamieniu szamotowym o grubosci 2-3cm nigdy nie upieczesz chleba do konca. Kamien ma za zadanie przede wszystkim szybkie nagrzanie ciasta, dlatego kladzie sie go na rozgrzany kamien. Wylaczyc mozesz najwyzej kilka minut  przed koncem pieczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nie licząc pizzy, czym różni się pieczenie np chleba (bo głównie o to mi chodziło) na kamieniu czy blaszce?

Chleb z kuchenki i tak nie będzie taki jak z pieca, to zrozumiałe, ale jakie zmiany zauważyły osoby które piekły zarówno na blaszce jak i na kamieniu?

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak Ci się wydaje dlaczego pizza wychodzi lepsza ... ?

Wszystkie zalety kamienia napisałem ci w poprzednim poście ... chleb różni się zdecydowanie równym wypieczeniem grubością i chrupkością skórki ... 

Otwarcie drzwiczek czy włożenie czegoś chłodniejszego do piekarnika nie zmienia jego temperatury własnie dzięki dużej bezwładności termicznej kamiennej płyty.

Między innymi dlatego odradzany jest szamot w paleniskach wędzarni ... nawet jak wygarniesz żar z paleniska to rozgrzany szamot dalej grzeje komorę ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 (

 

A jak Ci się wydaje dlaczego pizza wychodzi lepsza ... ?

Głównie doczytałem że równomiernie "ścina" spód :)

 

 

 

chleb różni się zdecydowanie równym wypieczeniem grubością i chrupkością skórki ... Otwarcie drzwiczek czy włożenie czegoś chłodniejszego do piekarnika nie zmienia jego temperatury własnie dzięki dużej bezwładności termicznej kamiennej płyty.

No i wreszcie zrozumiałem :)

 

A już zaczynałem myśleć że sceptycy mieli rację że tylko dodatkowo cięgnie prąd. A jednak poprawia jakość. :)

Dzięki.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

sceptycy mieli rację że tylko dodatkowo cięgnie prąd
 

Tu się mylisz zrób sobie test rozgrzej piekarnik z kamieniem do 240st i bez kamienia i obserwuj piekąc chleb jak często załączy się grzałka z kamieniem i bez przez cały cykl pieczenia ... myślę że dłuższe rozgrzewanie z kamieniem spokojnie jest kompensowane przez dużo rzadsze włączanie grzałek potem ;)

Przeważnie robię tak ze piekę chleb a jak on się piecze to machnę jakąś pizzę  ... wyjmuje chleb wyłączam grzanie i wkładam pizzę czy grzanki czosnkowe z serem do jakiegoś zielska ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tu się mylisz

 

 

A już zaczynałem myśleć

I przestałem :D ...  przynajmniej o tym że mają rację :laugh:

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Pod choinkę dostałam kamień do pieczenia pizzy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektu jaki osiągamy ;)

 

Jeszcze nigdy nie piekłam na nim czegoś innego niż pizza...

Jak robicie chleb? Tzn. np. po wyrośnięciu w koszyku czy foremce przekładacie bezpośrednio na kamień i tak pieczecie? Czy pieczecie na kamieniu coś poza pieczywem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Na allegro są faktycznie drogie.Goście kupują tam gdzie ja i potem sprzedają za 2x tyle.

Tu masz link http://www.sklep.fenixus.pl/shopping/?id=2&pod=2&na=P%C5%82yty%20szamotowe.Mająspory wybór-ja kupiłam ten okrągły czeski35cmx2

 

Możesz podać poprawny link ??

Nie wchodzi....

 

 

Edit

 

Ten kupiłeś ?

 

http://www.sklep.fenixus.pl/kamienie-do-pizzy/26-kamien-do-pizzy-35020.html

Edytowane przez alehar

Pozdrawiam - Alehar

Instagram   alehar9999


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kupiłem płytę z linku powyżej i teraz pytanie:

czy przed pierwszym pieczeniem na niej - mam ja jakoś przygotować ? np. wygrzać itp. ?

 

Edit

coś znalazłem

http://najlepszyprzepisnapizze.com/kamien-do-pizzy/

Edytowane przez alehar

Pozdrawiam - Alehar

Instagram   alehar9999


 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.