Skocz do zawartości

Robić strop w wędzarni czy nie ?


piortek_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,postanowiłem wybudować wędzarnię z paleniskiem bezpośrednim potocznie zwaną "kiblem".Dotarłem do momentu wylewania stropu,i mam dylemat.Po co ten strop?,czy jest potrzebny?,czy w czymś pomaga? czy jest niezbędny?.Komora będzie wysoka na 170 cm(wzoruję się na wędzarni Mr.Beiot).Czytajac jego wypowiedzi na blogu który prowadzi, On sam twierdzi że stropu może nie być ,sztuka polega na prawidłowym opalaniu. Co wy na to ?Poniżej fotki mojej dotychczasowej pracy.

post-59142-0-04467200-1434041065_thumb.jpg

Edytowane przez piortek_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Z tą sztuką to ciężko się nie zgodzić.

Z tego względu ja nie zdecydowałem się na całkowity brak stropu, choć poszedłem nieco na łatwiznę (w zasadzie z braku czasu). Strop to, dla mnie, przede wszystkim dodatkowa przegroda od wysokiej temperatury.

Co prawda jestem dopiero po pierwszym dymieniu, więc nie uważam się za żadnego znawcę, ale już wiem że bez stropu było by mi dużo ciężej.

 

Poczekaj na rady bardziej doświadczonych zadymiaczy ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem troszkę za niskie palenisko i podobnie jak Ela uważam, że drzwiczki mogłyby być większe, ale z tym już pozamiatane ;)

Po za tym estetycznie wymurowane :thumbsup:

 

Co do stropu to na pewno pomaga w sterowaniu temperaturą i przepływem dymu (jak np. zamontujesz szyber) możesz zamontować na nim deflektor do równomiernego rozprowadzania dymu, po za tym w razie gdyby Ci coś spadło to nie poleci w żar.

 

Poczekaj chwilę to bardziej doświadczeni się wypowiedzą :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dokładnie tak jak piszą poprzednicy, trop daje Ci większą izolację termiczną, stosując strop betonowy czy nawet grubą blachę z centralnie umieszczonym otworem ograniczasz pierwsze uderzenie temperatury. Stosując takie rozwiązanie wskazane jest użycie deflektora w celu j/w oraz rozprowadzenia dymu na boki.

 

 

w razie gdyby Ci coś spadło to nie poleci w żar.

 

Nawet nie mając stropu, montuje się nad paleniskiem chociażby siatkę, która nas przed tym uchroni. Inaczej cały wsad szlag trafi ;)

 

Jeśli nie masz jeszcze stropu dwie rady:

1.Podnieś dno paleniska do wysokości progu, co ułatwi obsługę.

2.Rozważ wtedy podniesienie ścian o np. 1 rząd cegieł.

Edytowane przez withereggie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już kilkukrotnie o tym pisałem i wrzucałem przekroje. Rozważcie urządzenie w swojej wędzarni czegoś takiego jak komora dymowa - nie mylić z komorą wędzarniczą.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Maxell możesz jaśniej?
 

 Zobacz wpisalam w wyszukiwarke i od razu jest wyjasnienie, bo MAxell zaznaczyl ,ze wiele razy juz podawal informacje na forum  :D

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/9087-a-mo%C5%BCe-by-tak-zastosowa%C4%87-komor%C4%99-dymow%C4%85/?hl=komora+dymowa&do=findComment&comment=321019

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też ostatnio to wałkowałem. Większość robi jednak strop między innymi dla bezpieczeństwa (p-poż.). Fajnym patentem jest położenie blachy którą można w razie potrzeby ściągać.

Edytowane przez wróbel75

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strop ma zdecydowany wpływ na równomierną i stabilną temperaturę w komorze w trakcie całego procesu. Po prostu skumulowane w nim ciepło, powiedzmy 45 - 55 stopni C. nie podlega tak szybkim zmianom jak przy braku stropu. Prowadzenie procesu ze stropem i deflektorem jest łatwiesze,  bardziej stabilne i wygodniejsze. Piszę to na podstawieswoich  wlasnych spostrzeżeń, inni mogą mieć zdanie odmienne :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piortek zrób proste rozwiązanie , naucz się w nim wedzić i będzie ok, chesz strop to go zrób , nie kombinuj od razu dwóch rozwiązań , przy tych dyskusjach , które się juz tu odbyły , sa do wyboru sprawdzone rozwiązania , odnoszę wrażenie , ze cały czas budujemy statek kosmiczny , a nie sprawdzone i przetestowane od wieków wedzarnie .  :D  :)

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędzenie ze stropem i deflektorem daje doskonałe rezultaty, oraz dużą łatwość prowadzenia procesu, większość kolegów go posiada i jest bardzo zadowolona, włącznie ze mna :D. Konieczności jednak nie ma,  nie widziałem też jeszcze aby ktoś sobie strop zbudował, a nastepnie go rozwalał, bo wyniki nie były zadawalające :D, choć pewności nigy mieć nie wolno, bo jak nas życie uczy, różne cuda się zdażają na tym świecie :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobię jednak ten strop ,myślę że na pewno będzie wędziło się dobrze,a już na pewno lepiej niż w beczce z kanałem w której wędzę od trzech lat .A tak poza tematem ,dzisiaj w castoramie kupiłem deski elewacyjne pióro wpust po29,98 m2 ,do obicia komory.Naprawdę dobra cena .
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.