Skocz do zawartości

Wędzarnia zucia


zucio

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, w załączeniu przedstawiam kilka fotek mojej wędzarenki wykonanej na podstawie rewelacyjnych porad z Waszego forum. Teraz pora na wygrzanie i zadymianie.

Wykop pod fundament i wykonanie fundamentu pominąłem na fotkach, tu już zaizolowany

post-74516-0-70367700-1441089889_thumb.jpg

betonujemy stropik

post-74516-0-70000500-1441089998_thumb.jpg

strop na wymurowanym palenisku

post-74516-0-46435000-1441090035_thumb.jpg

palenisko gotowe w oczekiwaniu na komorę wędzarniczą

post-74516-0-27963000-1441090079_thumb.jpg

i projekt ukończony, zobaczymy jakie będą efekty

post-74516-0-95366600-1441090139_thumb.jpg

Pozdrawiam wszystkich i zabieram sie do studiowania tematów związanych z wędzeniem  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że na izolację fundamentu wylałeś drugą warstwę betonu tak? bo słabo widać na zdjęciu ;)

 

Pokażesz komorę w środku? :)

 

Moim zdaniem zastosowane przez Ciebie drzwiczki mogą trochę utrudniać dokładanie i manewrowanie szczap drewna, z tego co widziałem łatwiej jest jak dół drzwiczek jest równo z paleniskiem ;)

 

Powodzenia w studiowaniu forum i zadymianiu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komora w srodku, jeszcze bez poprzeczek  - dzisiaj rano postawiłem komorę na palenisko ;)

post-74516-0-53562900-1441094611_thumb.jpg

Oczywiście na izolacji jest właściwa posadzka, drzwiczki sa typowe od pieca kaflowego, zdaje sobie sprawę, że nie będzie za wygodnie, ale takie mi sie podobały.

Zakładam ewentualnie docieplenie komory, ale to się okaże "w praniu"

Edytowane przez zucio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie :) Proponuję jeszcze przykręcić komorę (chociaż pewnie zaraz to zrobisz ) ;) tylko użyj metalowych kołków ;)

 

 

 

Zakładam ewentualnie docieplenie komory, ale to się okaże "w praniu"

 

Zaczniesz wędzisz to ocenisz :) Jedni robią drugą warstwę, inni nie ;)

 

Myślę, że w Twoim przypadku ewentualne "docieplenie" wystarczy zrobić tylko z desek - powierzchnia jaka powstanie pomiędzy warstwami stworzy izolator więc nie potrzeba wełny :)

 

Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję pięknego obiektu, z którego będziesz zadowolony podczas zadymiania (mam podobny, więc wiem co piszę) :) Daszek masz uchylny? Przy osuszaniu będzie potrzebny swobodny przepływ ciepłego powietrza przez komorę. Z operowaniem szczapkami jakoś sobie poradzisz przez te małe drzwiczki, które i tak podczas wędzenia będą otwarte :) Tak jak pisze Kamil, przytwierdź metalowymi kotwami "kibelek" do paleniska i odeskuj komorę wędzarniczą od środka, a żadna zima czy wichura nie będzie straszna :) Dołóż drugą blachę na deflektor (wystarczy dwa centymetry wyżej), nie będzie spalał się ewentualny tłuszcz kapiący w trakcie pieczenia. Czekam na fotki wędzonek, mniam, mniam :) 

Z dymnym pozdrowieniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jeszcze sie zastanawiam nad miejscem, w którym umieścić temometry
 

Termometry oczywiście na wysokości wędzonek. Ja mam u siebie taki do parzenia ze szpikulcem, który wkładam w otwór wywiercony w drzwiach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie wiem, czy w drzwiach będzie dobrze, czy raczej w ścianach
 

Przy odpowiednim rozprowadzeniu dymu i ciepłego powietrza (deflektor), w wędzarni będziesz miał równą temperaturę na danej wysokości. Umieść termometry tak, żeby było Ci wygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek spróbuj narobić żaru i zrobić symulację osuszania (ogranicz dymienie do minimum), bo to najważniejszy krok w wędzeniu. Jeśli będziesz kontrolował temperaturę na tym etapie, to reszta będzie "bułka z masłem" :) Będziesz chyba musiał uchylać bardziej daszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Musisz trochę popracować nad techniką wędzenia, nie wiem czy mi się zdaje, czy trochę Ci wyszły okopcone.

Jeśli tak, to były za słabo wysuszone, w trakcie suszenia miałeś dym, lub stosowałeś zbyt mokre i nie sezonowane drewno.

Głowa do góry, początki nie zawsze łatwe, później będzie bułka z masłem :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.