Skocz do zawartości

Autoklaw medyczny


lesniak

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ interesuje mnie przygotowanie przetworów w szybkowarach postanowiłem wtrącić swoje trzy grosze. Sam robiłem konserwy w swoim kilku litrowym szybkowarze. Zastosowana procedura to "tak na oko". Jako że to Amerykanie są specjalistami w konserwacji żywności w swoich pressure canners, postanowiłem się  zapoznać z tematem u źródeł: http://nchfp.uga.edu/ tu jest fajna strona. I tak np:

 

Do konserwacji mięsa surowego jak i poddanego wcześniejszej obróbce termicznej wymagane ciśnienie to 10 psi czyli nasze 0.7 bar czyli sto kilkanaście stopni a nie 121. To do ok 300 metrów npm. Dla wyżej położonych miejsc ciśnienie w szybkowarach musi być wyższe.

Pressure canner w przeciwieństwie do pressure cooker to gar który mieści co najmniej 4 słoiki ok 1litrowe. Te dokładne procedury użycia pressure canners wg "ichniej" rządowej organizacji do spraw rolnictwa i żywności nie dotyczą mniejszych szybkowarów. Mniejsze gary szybciej się nagrzewają i stygną tak więc opisane czasy szybkowarzenia mogą być niewystarczające.

Przechowywanie słoików: zalecana temperatura: 10 - 21 st C. Bezpieczna to nieprzekraczająca 35 st C.

 

Mój angielski to "piąte przez dziesiąte" i mogę gdzieś się mylić dlatego polecam odwiedzenie powyższej strony. Wiele ciekawych informacji np zaskoczyła mnie procedura przygotowania słoików i szybkowaru oraz sposób gotowania w szybkowarze zanim osiągniemy wymagane ciśnienie.

Edytowane przez tomek_z1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 87
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

lesniak niczego nie pomyliłem. To co opisałem to raczej sterylizacja w szybkowarze, pressure canner to też szybkowar. Temperatura ok 116 st C zabija wszystkie bakcyle w szybkowarzonych produktach według USDA (Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych) a więc chyba dość poważnej instytucji.

http://nchfp.uga.edu/publications/usda/GUIDE01_HomeCan_rev0715.pdf

 

W poprzednim moim poście jest błąd w linku, musi być bez tej kreski na końcu. Tam jest dużo informacji o różnych sposobach konserwacji żywności, ja skupiłem się na szybkowarzeniu.

 

Żeby była jasność: spora część dostępnych u nas szybkowarów nie osiąga temperatury 121 st C, bo pracuje pod ciśnieniem 0.7 lub 0.8 bar a nie 1 bar.

Edytowane przez tomek_z1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jako że to Amerykanie są specjalistami w konserwacji żywności w swoich pressure canners, postanowiłem się  zapoznać z tematem u źródeł: http://nchfp.uga.edu/ tujest fajna strona. I tak np:
 

  Ten link nie dziala, ale czy to jest to samo co podales w poscie 78?

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://nchfp.uga.edu...Can_rev0715.pdf  W poprzednim moim poście jest błąd w linku, musi być bez tej kreski na końcu

 

 

Ten jest prawidłowy:

 

http://nchfp.uga.edu/publications/usda/GUIDE01_HomeCan_rev0715.pdf

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a tu jest eurazja , i nasze instrukcje odnośnie sterylizacji i temperatury zabijania przetrwalników mówią 121....kropka...

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

attachicon.gif005.JPGJa zakupiłem autoklaw niemiecki za śmieszne pieniądze (200 zeta) i od ponad roku w nim wędzę , dopiekam , wekuję . Od tyłu gdzie nie ma grzałek zrobiłem otwór na dymogenerator Rogera . Ustawienie temperatury to bajeczka i największa to 120  a najniższa 20 .  

Mi bardziej przypomina stare suszarki do szkła laboratoryjnego a nie autoklaw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.