Skocz do zawartości

Nalot na kiełbasie po parzeniu.


bolexx1313

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

moze to osadzil sie kalk z wody (niedobrej jakosci) po parzeniu i przesuszeniu..?

Też mi to przyszło do głowy.

 

 

przy najbliższym wedzeniu zrobię dokładne zdjęcia kielbas jeśli takie plamy się pojawią, a pojawią się raczej napewno. Jelita co prawda do tej pory kupowałem z trzech źródeł, ale plamy były zawsze. Powiem jeszcze tylko jedno, jeśli kiełbasy nie parze tylko podpiekam w wędzarni, plam nie ma nigdy.

 

Powyższy wpis potwierdza związek plam z wodą.

Jeżeli jest bardzo twarda to w celu eksperymentu spróbuj parzyć w wodzie zmiękczonej. Może być przegotowana i odstana lub lekko zakwaszona.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

Dawno temu jak byłem u kuzyna który robi wędliny zobaczyłem jak po wyjęciu kiełbasy z parzenia i po odczekaniu jakieś 30 min polewał ją wodą z parzenia , zapytałem po co tak robi odpowiedział by nie było zacieków tłuszczu itd .Dokładnie teraz nie pamiętam dlaczego ale może to jest sposób na tą dolegliwość przebarwień na osłonce 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woda -  to miałbyś wszędzie np na szklance po herbacie . I jak tyle by było kamienia w  wodzie to pralka czajnik itp do roku i do wyrzucenia  . W sumie Myszków Jura  to może być coś na rzeczy ale nie tyle . Wodę masz z własnego ujęcia ? jeżeli tak to podpytaj najbliższych sąsiadów o temat , Możesz to sprawdzić sam jak się myjesz mydłem to mydlisz mydlisz a piany niet i  takie kłaczki  w wodzie  . A na koniec to ta woda jakaś taka sprytna by była w jednym miejscu osadza kamień a w drugim nie . I kamień wychodzi ale na suchym kiełbasa zawsze jest wilgotna (mniej lub więcej ale jest )

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kamienia - od lat woda którą leje do czajnika jest filtrowana, gdybym tego nie robił to nie po roku, a po dwóch miesiącach jest w nim tyle kamienia że odpada całymi płatami. Ekspres do kawy ciśnieniowy pomimo że dostaje wodę już tą filtrowaną i tak co pół roku musi mieć generalne odkamienianie, gdybym lał do niego bezpośrednio kranówę to po nim. W zmywarce obowiązkowo sól, bo inaczej zacieki. W pralce calgonit to standard, bez tego też by ją trafiło. Wodę mam z sieci wodociągowej i od lat wiadomo że ma dużo kamienia. 

Edytowane przez bolexx1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może (swoją drogą współczuje  ze masz taką wodę ) . Jest jeszcze możliwość podpytać innych z Twojego  rejonu jak u nich to wychodzi (to na szybko) a przy następnym zadymianiu użyć innej  wody (jak radzą we wcześniejszych postach) ale  tej samej technologi i jelit . Swoją drogą jak radzą sobie inni w Twoim rejonie bo użytkują  tej samej wody , a np taka wada dyskwalifikuje kiełbasę  ( robioną przez lokalnych wytwórców czyli w oparciu o tą wodę ) do sprzedaży. O key teraz są globalne zakłady sieci  ale kiedyś byli tylko lokalni wytwórcy  (to pytanie retoryczne )

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolexx jak to wina wody to może kup w markecie wodę butelkowaną i kilka kawałków (powiedzmy ze 4 pętka) parz i przelej tą wodą - w tych wodach 5 litrowych nie ma kamienia i będzie wszystko wiadomo. Generalnie jak się nie mylę to butelka wody 5l. kosztuje coś koło 1,5 zł. 

Maciek z taką "elegancką" wodą daje rade odkamieniacz - 1 na całe mieszkanie i masz po problemie :) - koszt coś koło 1,5 tyś plus troszkę przeróbki inst. wod.kan. i koszt stały zasypu solą w tabletkach. 

Pozdrawiam cieplutko

 

Całość mojej wypowiedzi jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem i moją opinią - chcesz zgadzaj się, nie chcesz nie zgadzaj się.

Ja życzę jak najlepiej

 

Czerpiesz ze strony "garściami" to wspomóż forum finansami ___ LINK DO POMOCY KPP

Poczytaj o panu S i jak możesz to klepnij go w d..... codziennie 2 razy ___LINK DO STRONY KPS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Myślę że to faktycznie może mieć związek z wodą a nie z tłuszczem,

W wodzie mogą znajdować się różne, charakterystyczne dla ujęcia wody minerały, których sole mogą wytrącać się w czasie podgrzewania wody w obecności cząsteczek białkowych i tłuszczowych, pochodzących z parzonych wędlin lub powodować wytrącanie się precypitatu białkowo-tłuszczowego.

Sądzę, że wielu z nas zetknęło się ze spektakularnym pokazem zanieczyszczeń wody kranowej, robionym przez akwizytorów filtrów do wody.

Otóż sztuczka polega na dodaniu do wody substancji, która powoduje wytrącanie się nierozpuszczalnych soli, normalnie w wodzie rozpuszczonych, w celu nastraszenia potencjalnego klienta i skłonieniu go do zakupu filtra.

Być może, że u Ciebie występuje podobne zjawisko. Ale, żeby się o tym przekonać, najprościej zrobić jedno parzenie w wodzie kranowej a drugie w dobrze odfiltrowanej i zmiękczonej.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

najprościej zrobić jedno parzenie w wodzie kranowej a drugie w dobrze odfiltrowanej i zmiękczonej.
 

Mozna by tez uzyc innego garnka do parzenia bo moze ten ktory kolega uzywal to teraz, wlasnie wchodz (powloka) w reakcje chemiczne..?!

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pod uwagę należy wziąć tą informację: 

 

 

 

Schładzanie w pomieszczeniu ok. 10 st. bez zimnego prysznica. I wtedy właśnie wychodzi ten nalot,

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

najprościej zrobić jedno parzenie w wodzie kranowej a drugie w dobrze odfiltrowanej i zmiękczonej.
 

Mozna by tez uzyc innego garnka do parzenia bo moze ten ktory kolega uzywal to teraz, wlasnie wchodz (powloka) w reakcje chemiczne..?!

 

Naczynie w którym parzę to duży emaliowany garnek. Emalia w dobrym stanie bez odprysków, tzn. nie ma na wierzchu gołej stali. Więc myślę że w tej kwestii nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolexx chyba nie pozostaje Ci nic innego jak zrobić wg. tego co ja napisałem i najważniejsze co potwierdziła EAnna- a jest to osoba która naprawdę wie co mówi (pisze)

Teraz czekamy na próby i opis wyniku testów.

Oby wyszło jak najlepiej i najzdrowiej. 

Pozdrawiam cieplutko

 

Całość mojej wypowiedzi jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem i moją opinią - chcesz zgadzaj się, nie chcesz nie zgadzaj się.

Ja życzę jak najlepiej

 

Czerpiesz ze strony "garściami" to wspomóż forum finansami ___ LINK DO POMOCY KPP

Poczytaj o panu S i jak możesz to klepnij go w d..... codziennie 2 razy ___LINK DO STRONY KPS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolexx chyba nie pozostaje Ci nic innego jak zrobić wg. tego co ja napisałem i najważniejsze co potwierdziła EAnna- a jest to osoba która naprawdę wie co mówi (pisze)

Teraz czekamy na próby i opis wyniku testów.

Oby wyszło jak najlepiej i najzdrowiej. 

Dokładnie tak mam zamiar zrobić. Po całej "akcji" opiszę efekty. W każdym razie dziękuję wszystkim za poradę i pomoc w rozwiązywaniu problemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Naczynie w którym parzę to duży emaliowany garnek. Emalia w dobrym stanie bez odprysków, tzn. nie ma na wierzchu gołej stali. Więc myślę że w tej kwestii nie powinno być problemu.

Oczywiscie zrobisz jak chcesz ale zeby wykluczyc wszystkie mozliwosci wad w Twojej kielbasce, poswiecil bym inny garnuszek np. z nierdzewki i w nim zaparzyc tez kilka petek kielbaski.. :)  


Wtedy bedziesz 100 % pewny..

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 W każdym razie dziękuję wszystkim za poradę i pomoc w rozwiązywaniu problemu...

 

 

Po to tu jesteśmy pomagamy i nam pomagają.

Tak to się kręci i dzięki temu każdy nas jest zadowolony.

Pozdrawiam cieplutko

 

Całość mojej wypowiedzi jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem i moją opinią - chcesz zgadzaj się, nie chcesz nie zgadzaj się.

Ja życzę jak najlepiej

 

Czerpiesz ze strony "garściami" to wspomóż forum finansami ___ LINK DO POMOCY KPP

Poczytaj o panu S i jak możesz to klepnij go w d..... codziennie 2 razy ___LINK DO STRONY KPS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zrobiłem "oznaczenie twardości ogólnej wody GH" wodociągowej, wyniki w stopniach niemieckich:

 

1. Woda prosto z kranu - 23

2. Ta sama woda przepuszczona przez filtr - 18

3. Woda przepuszczona przez filtr i przegotowana (wystudzona) - 13

4. Woda kupowana w 5L baniakach w sklepie - 10 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dziś zrobiłem "oznaczenie twardości ogólnej wody GH" wodociągowej, wyniki w stopniach niemieckich:

Sprawdzałam na stronie Myszkowa.

Macie tam chyba kilka ujęć wody.

W każdym razie deklarowana twardość była ok. 10.

Tylko pytanie: z którego ujęcia?

To, co Ci wyszło, to bardzo wysoka twardość.

Tu, gdzie mieszkam, mamy wodę z Jeziora Goczałkowickiego. Jest bardzo miękka, około 5 w stopniach niemieckich. Widzę dramatyczną różnicę gdy jestem w Krakowie lub Rzeszowie u rodziny. Chociaż moje "krakusy" stosują już filtry na wejściu do całej instalacji, co daje zauważalne efekty.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiegając na chwile od tematu parzenia kiełbasy - jeśli chodzi o użycie takiej wody prosto z kranu do peklowania wędoznek to chyba nie bardzo się nadaje. Ja zwykle ją przegotowywałem. A może użyć jakiejś wody kupnej w baniakach ze sklepu? Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Odbiegając na chwile od tematu parzenia kiełbasy - jeśli chodzi o użycie takiej wody prosto z kranu do peklowania wędoznek to chyba nie bardzo się nadaje. Ja zwykle ją przegotowywałem. A może użyć jakiejś wody kupnej w baniakach ze sklepu? Co o tym sądzicie?

 

Ja do peklowania używam wody z baniek 5 l , jeszcze nie próbowałem na surowej z kranu ale muszę kiedyś zrobić taka jedną szt na próbę- w kranówce :)

Pozdrawiam bogdan b [ Apetyt rośnie w miarę wędzenia ]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używasz jej do peklowania i nastrzyku? Rozumiem że tej wody z baniek 5l nie przegotowujesz? Jeszcze jedna kwestia, bo też są różne opinie - czy mięso ze sklepu przed zapeklowaniem należy opłukać wodą?

Edytowane przez bolexx1313
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja do peklowania używam wody z baniek 5 l

 

A ja kranówy i to surowej, nieprzegotowanej. :tongue:  :D  

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.