Skocz do zawartości

Pierwszy raz wołowina wędzona


lesniak

Rekomendowane odpowiedzi

Moje pierwsze zmagania z wołowiną...Wędzenie  i peklowanie przeprowadzone w/g informacji od leciwego mieszkańca Pałuk...Pomimo moich obaw o uwędzenie wędlina wyszła taka jak powinna. Po degustacji mój ,,informator'' Stwierdził ,że jest taka sama jak on robił. Mi troszkę przeszkadza to przepieczenie...wolał bym całą surową, ale nie będę się spierał...bo następnym razem mi nic nie powie  :)

post-41085-0-88929300-1450726727_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-49340-0-67620600-1450812643_thumb.jpg

 

Ligawa wędzona trochę przy okazji. Na "żywca" nie ma tych przebarwień żółtawych, jest odpowiednia na całej powierzchni. Nie był parzona, wędzona 8 godz w tem 60 st, później tem podniesiona do 75 st na 3 godz. Cienko krojona super, grubsze kawałki trochę twarde, wrażenia smakowe wyśmienite (nie tylko moje)

www.wedzarnie.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Pochwalę się więc moją :) 
Wędzona w grillu gazowym :) Narazie buduję wędzarkę wiec musze się tym posiłkować.
Ligawa natarta tylko tymiankiem, rozmarynem i świeżym pieprzem czarnym (po łyżeczce). No i oczywiście pektosolą (1,5 łyżki na 1,2 kg ligawę). 2 tygodnie suchego peklowania i 4 godziny w ciepłym olchowym dymie.

 

post-40040-0-07431200-1454737218_thumb.jpg

 

Świetna rzecz... napewno do powtórzenia... 

 

Pozdrawaim, 
Buli

 

 

Edytowane przez EAnna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładnie tylko kup wagę laboratoryjną tak za 15 PLN  i waż i podawaj w gr bo półtorej łyżeczki/łyżki  to trudno odmierzyć  :) jak chce się skopiować przepis czy "Świetna rzecz... napewno do powtórzenia." :). Możesz podać temperaturę wędzenia czy były etapy itp ?

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pochwalę się więc moją :) 

Wędzona w grillu gazowym :) Narazie buduję wędzarkę wiec musze się tym posiłkować.

Ligawa natarta tylko tymiankiem, rozmarynem i świeżym pieprzem czarnym (po łyżeczce). No i oczywiście pektosolą (1,5 łyżki na 1,2 kg ligawę). 2 tygodnie suchego peklowania i 4 godziny w ciepłym olchowym dymie.

 

attachicon.gifLegawa_forum.jpg

 

Świetna rzecz... napewno do powtórzenia... 

 

Pozdrawaim, 

Buli

Bardzo ładny wyrób :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki za pochwałę! To moje dopiero 4 czy piąte wędzenie. 

 

Ja, warząc piwo np. wychodzę z założenia - "Browar to nie apteka". 1,5 łyżki też jest do powtórzenia :)

 

Dym był od 75-85 stopni. Czasem skoczył do 95 czy 100 jak się zagapiłem. W grillu nie jest łatwo utrzymać temperaturę w czasie wędzenia, bo gdy drewno się zajmie, to szybko wszystko rośnie, i wymaga to ciągłej uwagi. Ale staram się zawsze tak trzymać. Ligawa rozeszła się błyskawicznie! :)

 

Naprawdę dobra rzecz! Polecam! Ja napewno to powtórzę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Czy można prosić o przepis?

Wołowinę wędzoną robisz dokładnie tak jak szynkę wp.Peklowanie,wedzenie i parzenie :)

 

post-41979-0-56351300-1473363216_thumb.jpg

 

post-41979-0-60835000-1473363292_thumb.jpg

Nie róbcie więcej dymu niż potrzeba

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8729&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez slyszalam ze dobry jest ,jadlam natomiast wedzone jagniece serca ..pysznosci :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez slyszalam ze dobry jest ,jadlam natomiast wedzone jagniece serca ..pysznosci :D

No to czas spróbować , faktem jest że tego nigdy nie słyszałem ale jakieś 10 lat temu w Korbielowie na imprezie u znajomego jadłem wędzoną i tu nie wiem czy jagnięcinę czy baraninę .................była dobra albo byłem bardzo głodny i o odmiennym stanie świadomości tego nie pamiętam . Spróbowałem coś takiego w Bieszczadach i to już nie było to co w Korbielowie :)

pozdrawiam

p.s. co do ozorów woł. można kupić  na targowisku w Będzinie w rozsądnej cenie , zresztą baraninę też

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mialam wedzic sama ,ale ze ja mocno jestem uzalezniona od pogody weekedowej wiec serca musialam zrobic na inny sposob ale tez byly dobre ,niestety juz na sobotnie wedzenie nie mam miejsca w wedzarce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź, śmieszna sprawa: w tapatalku wyświetlają mi się tylko dwa pierwsze posty, zajrzałem w wątek przy użyciu chroma a tu niespodzianka, jest już przepis, o który prosiłem :). Ostatecznie

ligawę zapeklowałem na sucho razem z antrykotem wg przepisu na polędwicę wołową, w przyszły weekend wędzenie (razem z baleronami). Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

do jakiej temperatury w środku?
Woda 80st  i do 70 w srodku,ale ja pekluję wołowinę na mokro jak szynkę wp.

Nie róbcie więcej dymu niż potrzeba

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=8729&start=0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kostek61, a jaka czesc wolowiny kupujesz? 

Ja jadlam buff , ale byo jeszcze cos wedzone .ale sprzedawczyni nie potrafila mi powiedzic jaka to czesc :facepalm:  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@konik0, wszystko jest wazne bo od tego zalezy soczystosc wyrobu ..spaz szynke do 85 st C w srodku a do 68st C a poczujesz roznice :)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy tak to jest ważne ??

To zależy na jaki wynik oczekujesz. Jeśli chcesz jeść naprawdę dobre wyroby, stosuj się ściśle do receptur (w tym m.in. celu posługujemy się na forum obowiązującą w przemyśle mięsnym klasyfikacją mięsa) i słuchaj rad bardziej doświadczonych. Na pewno nie radziłbym szperać po yt i stosować przedstawiane tam na amatorskich filmikach "technologie".

Jeśli wszystko wykonasz zgodnie ze sztuką, będziesz Pan zadowolony. To naprawdę nie jest takie trudne. :D

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To naprawdę nie jest takie trudne.
 

Jezeli sa checi i juz na samym poczatku sie nie zniechecimy to mozna naprawde :) nigdy nie sadzilam ze kiedykolwiek zrobie jaka kolwiek wedline ..a jednak :D  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kostek61, Ok .. TZ ma jechac na zakupy to mu pwiem co  :) u nas "waszej" wolowiny zawsze pod dostatkiem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@konik0, wszystko jest wazne bo od tego zalezy soczystosc wyrobu ..spaz szynke do 85 st C w srodku a do 68st C a poczujesz roznice :)  

No to wchodzimy jak dla mnie w świat magii , jak mierzysz temperaturę w środku ??? Po parzeniu czy w czasie parzenia ???  Jeżeli po parzeniu to czy wyliczasz czas parzenia w stosunku do masy wyrobu parzonego ???

Dla mnie do tej pory wędzenie w którym uczestniczyłem było proste a teraz zaczynają się schody :) . Faktem jest że to co wędziłem u sąsiadów było jak dla mnie dużo lepsze niż to co można kupić w sklepie . Czyli czas na eksperymenty . Odnośnie parzenia , nie jestem do tego tak do końca przekonany ponieważ część aromatu wyrobu się traci i tu takie małe pytanko czy ktoś może robił próbę parzenia w parowarze ???

Ostatnio wpadłem na pomysł pasteryzacji słoików z papryką w zmywarce i dało radę :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.