Skocz do zawartości

Za słone wędzonki


Małgoś

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 229
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Małgoś, poczekaj jeszcze na efekt parzenia. Powinny trochę się (odsolić). Jesli nie, będziemy radzić, jak z tego wybrnąć.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był..ale pewnie za duzo... :sad:

 

Zobacze jak wędzonki wystygną.Jak bedą zle..to ja z Markiem będziemy mieli sami co jesć w świeta!Musze tylko odpowiednią ilośc wody kupić do picia.

Hop..hop..może smoka ktoś widział?Zrobimy "KRAKÓW 2" :tongue: :grin:

"W życiu piękne są tylko chwile.."

Dżem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiełbasa tzw "Schengeńska" :grin: ...wyszła bardzo poprawnie...co prawda długośc kiełbas jest rózna :grin: ..ale nic to..następnym razem będzie lepiej.

To tak nadesłane na gorąco...Jak już nad wszystkim zapanuje i chwycę "łyk luzu"..to wyslę foty i opisy.. :grin:

 

z ostatniej chwili....wędzonki spróbowane (te co wystygły)..sól wylazła...będzie dobrze(honor uratowany..chyba?!).

 

P.S. Kiełbasa Schengeńska dlatego ,że jak skonczylismy robić tą kiełbaskę wybiła północ i zabrzmiał hymn Unii Europejskiej czyli Oda do Radości. :lol:

Nazwałam więc ten wyrób kiełbasą "Schengeńską" .. :grin: :wink:

"W życiu piękne są tylko chwile.."

Dżem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

witam serdecznie!!!

mam podobny problem , myśle że moje wędzonki są za słone bo zmieniałem marynate... i przesadziłem z solą , teraz gotuje szyneczki i spróbowałem soczek który wypłyną na tace i jest strasznie słony :devil: czy woda podczas gotowania "odsoli" wędzonki ? jeżeli nie to co robić .... proszę o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myśle że moje wędzonki są za słone

mysle ze nie ,ja mam to samo zawsze tez tak panikuje ze za slone ,bo po tej calej robocie gdy sie tego naprobujesz nawachasz to ma sie dosc i wlasnie wydaje sie ze jest przesolone

ale spokojnie ,do parzenia nie sol wody i bedzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tak prosto. Normalnie nigdy nie parzymy w osolonej wodzie (chyba, że sa za mało słone lub stosujemy metodę wędzenia po parzeniu). Przygotuj sobie ze dwa gary z wodą. Pierwszy - temp. 100 st.C, drugi np. 83 st.C (cały czas w tym drugim taką utrzymuj) Wkładasz wędzonki do pierwszego, obniżając temp. wody do wymaganej przy parzeniu i nie gotuj, tylko od razu parz (niestety musi dojść do częściowej wymiany płynów w batonach) Jesli zagotujesz, to zdenaturyzowane białko powstałej "drugiej skórki", nie wypuści soków z wędzonki.. Po ok. 15 min. wyjmij wędzonki i przełóż do drugiego. W pierwszym wymień wodę i utrzymuj w temp. ok. 83 st.C. Taki manewr zastosyj kilka razy. Powinno pomóc.

Praktykuje się jeszcze moczenie w mleku, ale to jest o tyle niebezpieczne, że takie wędzonki trzeba potem szybko zjadać.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eisenberger!! Kiedyś kolega ( też brałem udział ) przesolił straszliwie szynki i udało się doprowadzić wszystkie do "zjadliwości". Nasz przepis na ratowanie od soli. Należy wziąć duży gar, nalać wody ostudzonej przegotowanej lub dobrej zimnej ( 1 - 2 lity wody na 1kg szynki ) włożyć szynki i około 2 godzin utrzymywać temperaturę około 40 st. Następnie sprawdzić kosztując smak wody i odsolenie. Szynki na pewno znacznie się odsolą. Następnie skosztować czy są dobre i maja odpowiedni smak. Jeżeli jest dobrze to podnieść temperaturę do ponownego tylko zaparzenia. Są małe straty i będzie sucha, ale lepsze suche szynki, niż spotkanie z Wieliczką na stole. Wody nie należy zmieniać mozna troszkę w miarę potrzeb dodać bo bedą bardzo pozbawione zapachu, a jednorazowo też pozbawi pewnych wartości smakowych. Wtedy można po wyschnięciu w zimnym dymie dowędzić nawet około 30 min dla samego zapachu wędzonki i odpowiedniego smaku. :rolleyes:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eisenberg temat założony że wędzonki są za słone, pisania na ten temat dużo a w rzeczywistości chyba wszystko wyszło dobrze. Jak naprawdę wyglądało to peklowanie napisz ..Czy korzystałeś z tego materiału żródłowego http://www.wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=1015&postdays=0&postorder=asc&start=30

Robiłem na święta z tego nowego opracowania,i dla mnie to jest niby dobre ale wolał bym bardziej słone. Pozdrawiam

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kochani tabela przedstawia stężenie solanek peklowania szynek bez nastrzyku!!

O ile chcemy stosować nastrzyk solanka powinna być o dużo niższe stężenie.

Tabela pochodzi z lat 60tych gdzie nie stosowano metody nastrzykowej.

Całkowicie zgadzam się z kol. Miro

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tabeli DZIADKA kożystam z 5 dniowego cyklu i strzykam w mięso tyle ile wejdzie, jak cieknie bokami znaczy że dość.

Na Świeta robiłem szynkę w całości 14 kg i też wyszła OK.

Jak już pisałem wcześnie ważne jest aby ilość solanki była dostosowana do il;ości mięsa - czyli 400 ml na 1 kg i jak się tego trzyma, no i oczywiście ilości soli na litr względem ilości mięsa to musi wyjść. Mięsa nie próbuje po peklowaniu, bo nie muszę, zawsze wychodzi OK.

No i na koniec nie należy zapominać o temperaturze peklowania.

 

PS

Kto pyta, jest głupcem pięć minut; kto nie pyta, pozostaje nim na całe życie. ..... Nie bój się pytać o radę – lepiej zapytać i zrobić coś dobrze. ....

Albert Einstein

自製煙熏肉

Zanim zadasz pytanie, zajrzyj do filmów szkoleniowych, w przystępny sposób prawdopodobnie odpowiedzą na Twoje pytanie :)

Filmowa Akademia Wędzarniczej Braci ( https://wedlinydomow...arniczej-braci/) lub bezpośrednio z naszego kanału na YouTube Wędzarnicza Brać : https://www.youtube....w_as=subscriber

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kochani tabela przedstawia stężenie solanek peklowania szynek bez nastrzyku!!

Wydaje mi się,że w tym poście do którego odsyła Dziadek jest uwzględniony nastrzyk, czy Szczepanie czytałeś go??? Ja korzystałam z tego nowego opracowania (peklowanie 6 dni i nastrzyk) i jak dla mnie słoność dobra.

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chudziak, No to ja się już nie wypowiadam! :blush: Jak popierają mnie takie płodne autorytety... Ola! Podziwiam Cię, że można tyle ładnych smakołyków zrobić! Zaraz zakasujesz niekwestionowanego do tej pory "stachanowca" Bon Aira! 3mam kciuki! :grin:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Posty, które czytam z wypowiedziami na temat stężeń solanek mówią wszystko za siebie!!!

Wnioskuję, że nie robicie na tych stężeniach, bo wasze zdanie było by inne na ten temat.

Szynka peklowana na stężeniu 16% jest bardzo slona!!Mimo to, że jest to peklowanie 24h

O ile wypowiadacie się na takie tematy proszę o zapoznanie się ze stroną praktyczną!!!

Pozdrawiam

Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.