Skocz do zawartości

Wędzarnia elektryczna, robić samemu czy kupic gotowca


carim

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Leniwy sie troche zrobiłem, niechce mi sie już rozpalać i pilować ognia w moim pomniku wiec pomyslałem o wedzarce elektrycznej.

I tak sie zastanawiam nad kosztami i pojawia sie pytannie, kupić gotowca czy robić samemu.

Nie mówie o kolosie tylko niewielkiej wędzarce na kilkanaście kilo

Z blachy nie zrobie bo nie mam takowych umiejetności ale z drewna jak najbardziej

Tak sobie licze wstepnie koszty:

deska okolo 4 m^2: ~120 zl

kantówki ~100

grzałka ~50 zl

termoregulator~100

izolacja ~50 

wkręty, zawiasy, jakieś zamknięcie ~100 zl

bejca ~20 zl

dymogenerator (i tu pytanie, Roger czy Ty jeszcze handlujesz? )

 

wiec wychodzi około 600 zl + dymogenerator, a za taka kase raczej nie kupie gotowej

 

Co myślicie, robić samemu czy dać zarobić komuś?

 

Pozdrawiam 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Samemu wyjdzie taniej , dwa lata temu miałem podobny dylemat 
https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/7632-wedzarnia-emeryta/

„Ciężka praca i brak rozrywek sprawiają, że będziesz cholernym nudziarzem, a twoja żona bogatą wdową.” Edward Evan Evans-Pritchard. Pamiętajcie o wypoczynku!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No o tym nie pomyślałem :) troche kosztów bym uniknął

ale i tak trzeba bedzie ocieplić albo przynajniej wybicie od środka jakąs deska no i pozostaje kwestia ogrzania tego

 

Wiec pytam, czy ktoś coś takiego ma, wedzarnia z cegły ogrzewana elektrycznie?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec pytam, czy ktoś coś takiego ma, wedzarnia z cegły ogrzewana elektrycznie?

Kolega mariusz1415 :)

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/12462-jaki-zestaw-grza%C5%82ka-regulator-temperatury-do-mojej-w%C4%99dzarnii-dymogenerator/

 

„Ciężka praca i brak rozrywek sprawiają, że będziesz cholernym nudziarzem, a twoja żona bogatą wdową.” Edward Evan Evans-Pritchard. Pamiętajcie o wypoczynku!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam na hacjendzie pomnik a w domu elektryka... Jak mi się chce to w pomniku rozpalam a jak mi się nie chce to w drzwiczkach mam otwór na rurę DG plus, dwa otwory w spoinach cegieł na sondy sterownika i wsadzam do środka grzałkę od grilla. Nagrzanie troszkę trwa ale znów nie tak strasznie długo. Daje radę...


PS

Otwór w drzwiczkach bo łatwiej było zrobić niż w cegle - minus - jak otwieram to mi dym w twarz daje. W sumie nie jest takie upierdliwe bo drzwiczki idą na bok ale jednak minus...

"Trzeba się spieszyć z robotą, póki się ma na nią ochotę..."

Tatuś Muminka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem małego Borniaka cztery lata temu. Zrobiłem kilka przeróbek. Jestem z niego bardzo zadowolony. Ale teraz jest już za mały. I tu dylemat, kupić dużego, czy zrobić samemu. Czytam dużo opinii na forum i raczej skłaniam się do samodzielnej budowy z jeszcze większą komorą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w sumie jak i tak planuje robić elektryka to może zaczne od kupienia grzałki ze 2 kW minimum, sprawdze jak sie nagrzewa pomnik a jak bedzie kiepsko szło to grzałka bedzie do wykorzystania w nowej mobilnej drewnianej :)

a powiedzcie mi jeszcze, sam dymogenerator dużo ciepła potrafi wytworzyć, mówie o takim z pompka powietrza. Wiem że jeden drugiemu nie równy ale generalnie, bo może ciepło jest pomijalne?\

 

pozdrawiam

Edytowane przez carim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki DG o którym piszesz  wytwarza dym a nie temperaturę ... 

Ze względu na konstrukcje tylko DG Borniaka podnosi temperaturę w komorze bo jest tam grzałka 150W ale to też za mało do wędzenia klasycznego a za dużo do zimnego ;) 

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że wytwarza dym to ja wiem, wiem też że nie wszystko wiem :) wiec pytam. Dymogenerator nie działa też jak klimatyzacja i nie chłodzi:) dym jakas dodatnia temperaturę ma ale chyba mam rozumieć że przepływ jest na tyle maly że straty są większe od dostarczonej energii?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności od ilości podawanego powietrza a co za tym idzie temperatury spalania dym z generatorów podciśnieniowych ma temperaturę 22-28st C przy nieprzewymiarowanej pompce w skrajnym przypadku z rury dymowej zamiast dymu może pójść płomień.  

Komory wędzarnicze wypełnione mają tak dużą bezwładność cieplną że w połaczeniu z cyrkulacją powietrza i dymu temperatury dymu podczas normalnej pracy DG przy długim wędzeniu podniosą temperaturę wewnatrz może o 1-2st

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I wszystko jasne, dzięki

 

Pozdrawiam

 

robiona wlasnej roboty    https://youtu.be/nwDBvX5JJ_A

https://youtu.be/6I9-lldyMf4

 

I wszystko jasne, dzięki

 

Pozdrawiam

 

robiona wlasnej roboty       https://youtu.be/nwDBvX5JJ_A

https://youtu.be/6I9-lldyMf4

 

Edytowane przez alffi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj, żeby nie skończyło się tylko na gadaniu zacząłem coś robić :)

Zamontowałem do testów grzałkę 2kW do mojego nieocieplonego pomnika (65 x 67 x 105)

Temperatura na zewnątrz 5C, po godzinie pracy z zamkniętym szybrem udało mi się nagrzać do 45C, to trochę mało

Wiec tak sie zastanawiam czy samo wybicie deska pozwoli nagrzać do 80 paru stopni

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jakieś fotki tego "pomnika"?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ocieplisz, będzie o wiele lepiej.

Gdzie dałeś grzałkę ?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak leżała na deflektorze, to wygrzewałeś nie tylko komorę, ale i deflektor z nóżkami a nóżki cegły.

Musisz ocieplić wędzarnię i wtedy zobaczysz różnicę.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie będziesz musiał ogrzewać cegieł tylko skrzynie drewnianą to dużo szybciej osiągniesz temperaturę.

Weźmy taki najbardziej widoczny przykład:

Na wsiach kiedyś było to bardzo widoczne - domy z cegły jak ciężko się wygrzewał i jak ciągle był grzany to już mniej potrzebował energii

A podobne ale ze ścianami z drewna - ledwo gospodyni napaliła w piecu kaflowym i już w całym domu ciepła - ale jak w nocy nie do dała nic do ognia to rano już z pod pierzyny para leciała z ust.

To najprostszy przykład - drewno szybciutko łapie temperaturę i równie łatwo ją oddaje.

W wędzarni wędzi się kilka godzin a nie dni - więc lepiej szybko uzyskać temperaturę niż powoli a na długo.

 

Sorki za przy długi wywód - ale starał się  w miarę obrazowo przedstawić po co robić w pomniku skrzynie drewnianą.

 

Jeszcze chciałem zwrócić Ci  uwagę na komin [wizualnie bardzo fajny i pasuje do całości] duża możliwość wychładzania i powstawania skroplin.

Moja propozycja (ale jeszcze raz napiszę moja propozycja) zatkać komin a od tyłu pomnika wywiercić dziurek z 8 sztuk takich jak pod puszki elektryczne i tam zrobić wylot dymu.

 

Poczytaj forum a całkiem możliwe, że tam te informacje również znajdziesz (one tam są ale odnaleźć je to już inna bajka). 

Pozdrawiam cieplutko

 

Całość mojej wypowiedzi jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem i moją opinią - chcesz zgadzaj się, nie chcesz nie zgadzaj się.

Ja życzę jak najlepiej

 

Czerpiesz ze strony "garściami" to wspomóż forum finansami ___ LINK DO POMOCY KPP

Poczytaj o panu S i jak możesz to klepnij go w d..... codziennie 2 razy ___LINK DO STRONY KPS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że w okresie zimowym na cegle od wewnątrz będzie się wykraplać para wodna, pomiędzy wełną i cegłą zostaw pustkę powietrzną np. 2 cm i przewierć w cegle (w spoinach) kilkanaście otworów wiertłem 12 dołem i górą, aby zapewnić wentylację tej przestrzeni. Jeżeli użyjesz wełny tzw. kominkowej, folię daj od strony komory

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.