Skocz do zawartości

"Solenie" mięs peklosolą - bardzo krótko ale smacznie


marula3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałem się podzielić moją bardzo szybką metodą peklowania mięs do wędzenia - może ktoś również w podobny sposób pekluje mięsa.

W ubiegłym roku w miesiącu lipcu peklowałem mięsa metodą tradycyjną, lecz widocznie przeciąłem czas peklowania i mięsa w ilości 15 kg zrobiły się śmierdzące, zmuszony byłem wszystko wyrzucić do śmieci. Postanowiłem że będę  peklował bardzo krótko, tą metodę przekazał mi doświadczony wędzarz ryb, który wędzi ryby do sprzedaży. Trochę to dostosowałem do mięs i zacząłem peklować po swojemu. Oto moja receptura na 20kg mięsa; trzeba użyć 1kg soli kamiennej nie jodowanej, 1kg soli peklującej, 15 litrów wody. Wcześniej przygotować wywar z ziela angielskiego 7 kulek,  kulki jałowca 15 szt. / kulki rozgniatam kombinerkami/, liść laurowy 7 szt.. majeranek, tymianek po 1 dużej łyżce. Z 15 litów wody biorę 2 litry i wraz z w/w przyprawami gotuję 15 min. Wywar mieszam w dużej misce z solą i peklosolą i pozostałą częścią ą wody, wraz z mięsami. Mięsa staram się aby nie były zbyt grube, mogą być długie, ponieważ bardzo grube kawałki mogą się nie przepeklować. Można również mięsa ponakłuwać. Czas moczenia mięs z tej zalewie to 1godz. 30min., jeśli ktoś lubi bardziej słone to 2godz., temperatura cieczy pokojowa. Po upływie 1 godz, 30 min, mięsa płukam w zimnej wodzie pod kranem, następnie wieszam mięsa na haki i czekam aż podeschną.

Wędzone mięsa są w smaku bardzo dobre, polecam wypróbujcie.

Pozdrawiam, marula3

Edytowane przez marula3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 101
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

15 litrów wody + 2 kg soli = 11,5 % 

Czas solenia 1,5 godziny do 2 godzin.  

Ilość przypraw na sztuki, a wędzenie pozbawi smaku przypraw jeżeli się nie nastrzyknie. 

 

 

Mięsa staram się aby nie były zbyt grube, mogą być długie

I tego właśnie nie mogę zrozumieć? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Bardzo szybko pekluję, mięsa wg mnie mają wystarczającą ilość soli. Smak wędzonek przede wszystkim uzyskujemy z mięsa i dymu.

Marula, peklowanie i solenie to nie tylko smak. Bardzo ważną sprawą jest bezpieczeństwo. Warto o tym także pamiętać. ;) 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że używasz słownictwa co do którego nie masz pewności co znaczy. 

Peklowanie to proces długotrwały by mieszanka peklująca wnikneła w mięso i zakonserwowała je.

Kolego napisz, że solisz z zewnątrz a nie peklujesz bo czytając ten wpis można dojść do błędnych wniosków - a chyba nie chcesz by się ktoś zatruł bo zastosował się do Twoich rad.

Marula wstaw przekrój jakiejkolwiek wędzonki wykonanej prze Ciebie to zobaczymy czy w 1 godz. zapeklowało się choćby z 1 cm mięsa 

Pozdrawiam cieplutko

 

Całość mojej wypowiedzi jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem i moją opinią - chcesz zgadzaj się, nie chcesz nie zgadzaj się.

Ja życzę jak najlepiej

 

Czerpiesz ze strony "garściami" to wspomóż forum finansami ___ LINK DO POMOCY KPP

Poczytaj o panu S i jak możesz to klepnij go w d..... codziennie 2 razy ___LINK DO STRONY KPS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Arturze

Ja podzieliłem się informacją w jaki sposób pekluję mięsa, trochę już tych wyrobów było zjedzone, zapewniam że nikt się nie zatruł, wręcz przeciwnie nie mogą się doczekać kiedy będę następnym razem wędził. Dlaczego piszesz że ten sposób peklowania jest trujący.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tą metodę przekazał mi doświadczony wędzarz ryb, który wędzi ryby do sprzedaży.

Tu jest zawarta cała naga prawda o tej metodzie - wędzarz, doświadczony, wędzi szybko, szybko sprzedaje, szybko zarabia.

Metoda ta powinna być oznaczona :cool: - UWAGA NIEBEZPIECZEŃSTWO

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Oczywiście bezpieczeństwo w każdej sprawie jest ważne, ale co to ma do peklowania.

To są podstawy.

 

 

Uważam że bardzo bezpiecznie pekluję

Według Ciebie. Oczywiście możesz robić jak chcesz - Twoje mięso i Twoja sprawa, ale zastanów się (pomijam już wędzonki), dlaczego nawet mięso na kiełbasy (rozdrobnione) pekluje się peklosolą 2-3 doby? Przecież godzina by wystarczyła...

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię wędzonki na potrzeby własne mają być smaczne, zdrowe, bez dodatków chemicznych i wypełniaczy. Swoje wyroby wędzę długo i wysokiej temperaturze. Po uwędzeniu nie parzę w wodzie, ponieważ są dobrze przewędzone.

Edytowane przez marula3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....czyli pieczesz posolone wyroby.....

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj tier, Gonzo, Artur Dor

Zamierzam wkrótce wędzić, porobię fotki, i wstawię zdjęcia wędzonek na forum. Nie zamierzam nikogo przekonywać do moich metod peklowania, dla mnie są super. Jeśli będziecie Panowie kiedykolwiek w Szczecinie, zapraszam wówczas na swoje wędzonki.

Pozdrawiam, marula3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Swoje wyroby wędzę długo i wysokiej temperaturze.

W jak wysokiej?

Moja prośba - nie rozpowszechniaj tej metody, gdyż tak naprawdę mało ma ona wspólnego z wędzeniem (wędzenie to nie tylko dymienie), a bardziej pasuje do kuchni, jak to zauważył Kolega jumbo.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

mięsa wg mnie mają wystarczającą ilość soli.

 

 

Do natychmiastowego spożycia tak , jednak to nie konserwuje mięsa przeciw nie pożądanym bakteriom . 

 

 

 Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Gregtom

Dziękuję za pokazanie mojej wędzarni. To zdjęcie jest z pierwszego mojego wędzenia w tej wędzarni, wówczas nie miałem jeszcze doświadczenia z paleniem, dlatego zwróciłem się do doświadczonych wędzarników o pomoc, przyznaję się że ją otrzymałem i moje palenie dzisiaj dzięki Wam wygląda inaczej - dziękuję.

Pozdrawiam, marula3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka Marula.. Powinienes tez skorzystac z rad nt. peklowania.. 

Jesli jakos urazilem to bardzo Cie przepraszam, ale z tym peklowaniem naprawde nie masz racji..

 

Haha.. Tez jestem "szafkowcem"..  :D

 

Pozdrawiam slicznie..  ;)

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.