Skocz do zawartości

Pierwsza kaszanka Kosmosa


Kosmos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

 

Czas pojawić się w nowym dziale.

Dziś uczyniłem kaszankę wg tego przepisu http://wedlinydomowe.pl/zlot-numer-15-w-korniku-pod-poznaniem.

Zamówiłem głowy, podgardle, płucka i wątrobę. Jakież jednak było moje zdziwienie, gdy okazało się że dostałem dwie głowy. Cóż, błąd nowicjusza. Prosząc o dwie głowy, myślałem o dwóch połówkach. No, ale dotargałem to do do domu i jakoś poszło dalej. Po wytrybowaniu głów otrzymałem prawie 2,5 kg mięsa. Trochę za dużo do kaszanki, ale nadmiar pójdzie na pasztet, a kości i inne na galaretę. Nic nie może się zmarnować.

No, ale do rzeczy.

Wszystko przygotowałem wedle przepisu, z tym że na 5 kg zamiast na 10 kg. Mam nadzieję że nie walnąłem się w proporcjach i wyszło dobrze. Nie posiadam niestety sitka 5 więc wszystko zmieliłem na 8, a wątrobę pokroiłem w kostkę 10 x 10 mm.

Chciałem jeszcze przewiązać kaszanki, żeby się nie rozwalały podczas krojenia, ale mój sposób okazał się być niewypałem. Następnym razem użyję cieńszej nici, albo innego patentu.

Mimo to, jestem zadowolony, chociaż po siedmiu godzinach w kuchni nieco zmęczony. Wyszła 1 godzina roboty na 1 kg kaszanki :)

Będzie pyszne śniadanko :D

A to wszystko dzięki Wam i forum :D

 

Dziękuję i smacznego

 

post-75453-0-92173300-1457555476_thumb.jpg

 

post-75453-0-37516800-1457555489_thumb.jpg

 

www.kuchniakosmosa.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo  :thumbsup:  to jeszcze przed sniadaniem pokaz nam przekroj .

 

 

  Mogłeś odkręcać zamiast wiązać ale to indywidualna sprawa, mniej czasu by Ci to zajęło.
 

 

 Arkawroc, ja rowniez moje sznuruje, latwiej mi je pozniej w kapieli kontrolowac. za sznureczek, za sznureczek  :D

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już po degustacji :D

 

Oczywiście że pyszna no i swoja przede wszystkim. Ale mam już pewne przemyślenia.

Przede wszystkim następnym razem zwiększę ilość pieprzu i majeranku, a nieco zmniejszę ilość soli. Poza tym zastanawiam się czy nie dodać czosnku, bo wg mnie pasuje do kaszanki idealnie. No i muszę wypróbować inną kaszę. Nie wiem też czy to właśnie rodzaj kaszy, czy jej ilość, ale zdecydowanie zdominowała smak. No i te kawałeczki wątroby... pychota :)

www.kuchniakosmosa.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i muszę wypróbować inną kaszę

 

A jaką dałeś kaszę?

 

 

Nie wiem też czy to właśnie rodzaj kaszy, czy jej ilość, ale zdecydowanie zdominowała smak

 

Dlatego, to jest kaszanka.Gorzej jak dałeś gryczną paloną.

Edytowane przez Gonzo

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem zapytać o to co sugeruje Krzysiu ;) Gryczanej są dwa rodzaje biała i palona - ta druga ma mocniejszy smak gryki i jak ktoś nie lubi to lepiej dać pół na pół jęczmienna z gryczaną białą ... ;) 

Co do czosnku to lepiej sobie odpuść a zwiększ udział cebuli bo ta lepiej się z kaszanką komponuje a ilość pieprzu i majeranku raz zależy od preferencji smakowych a dwa od jakości tych składników jak masz swój majeranek i dobry nie zwietrzały pieprz to z pewnością wystarczy ilość z przepisu ... inaczej trzeba kombinować ;)

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po wytrybowaniu głów otrzymałem prawie 2,5 kg mięsa.

 

Głowy do kaszanki zasadniczo gotuję  z kością.Jakaś godzinka do przodu na trybowaniu a i wywar ma lepszy smak. ;)  

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego, to jest kaszanka.Gorzej jak dałeś gryczną paloną.

 

 

Użyłem kaszę jęczmienną. Gryczanej białej nie mogłem znaleźć.

Smak inny niż ten, do którego się przyzwyczaiłem i może stąd moje spostrzeżenie.

 

 

Co do czosnku to lepiej sobie odpuść a zwiększ udział cebuli bo ta lepiej się z kaszanką komponuje

 

Tak też chyba zrobię. Dzięki za podpowiedź.

Cóż, przyprawy póki co kupuję gdziekolwiek. Może rzeczywiście warto zastanowić się nad własnymi ziołami. O tym wcześniej nie pomyślałem. 

www.kuchniakosmosa.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.