Skocz do zawartości

Goryczka w wyrobach po uwędzeniu.


miras wędzenie

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

Wesołych Świąt życzy Miras

I ja Tobie Wesołych Świąt życzę :D

 

 

Głowa do góry, ja zaczynałem tak samo jak Ty, a nawet jeszcze gorzej. Więc czytaj forum i ćwicz, na pewno będzie dobrze :D :D

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Miras, drewno dębowe posiada goryczkę i lepiej takim nie wędzić, lub dodawać, ale tak żeby nie przesadzić.

Mięsa pewnie nie suszyłeś, a jeśli nawet, to mocząc drewno i tak spaprałeś mięso. Po to suszy się mięso i sezonuje drewno, żeby nie smolić mięsa. Wpływ na gorycz ma zarówno drewno dębowe jak i smoła która pokrywa Twoje mięso.

Do tego jeśli masz wędzarnię z kanałem i do tego palisz pełnym ogniem, wyprodukowałeś niezłą truciznę.

Zasady już znasz, pokaż wędzarnię, będziemy poprawiali dalsze błędy.

Dla porównania masz efekt mojego dzisiejszego wędzenia, tak to wyglądać powinno.https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160324/994d06e976c615bd6140b7ed454a541f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

lepiej takim nie wędzić

Wędziłem kiedyś w beczce i wędziłem m.in. drewnem dębowym, goryczki nie czułem. Teraz wędzę w Borniaku, wsio co wędziłem na święta wędziłem zrębkami dębowymi, goryczki nie czuje :D

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, gdzieś takie coś jednak czytałem, lecz osobiście nie sprawdzałem bo używam tylko owocowego, mam spory zapas.

To jeśli nie drewno, to smoła lub błąd w budowie wędzarni. Ogólnie czy to wilgoć na ściankach komory, nie wysuszone mięso, czy nie sezonowane (nie wspomnę o moczonym) drewno, niepożądane skutki zawsze ma. Patrząc na wędzonki widać że wędzenie prawidłowo nie przebiegało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe, gdzieś takie coś jednak czytałem, lecz osobiście nie sprawdzałem bo używam tylko owocowego, mam spory zapas.

To jeśli nie drewno, to smoła lub błąd w budowie wędzarni. Ogólnie czy to wilgoć na ściankach komory, nie wysuszone mięso, czy nie sezonowane (nie wspomnę o moczonym) drewno, niepożądane skutki zawsze ma. Patrząc na wędzonki widać że wędzenie prawidłowo nie przebiegało.

 

... co winne jest goryczce -  napisałem w 16 poscie...

 

A Zbóju apropo's dębiny ma całkowitą rację.... :thumbsup:

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolor wędzonek powalił "miszcza wczesnego", znaczy mnie :facepalm::angel:

dębina którą moczyłem we wodzie

 

Kto Tobie takie coś doradził?? Pytam z czystej ciekawości :D i mam nadzieję, że to był jedyny raz, kiedy moczyłeś drewno do dymienia :D

Co do peklowania to poczytaj http://www.wedlinydomowe.pl/akademia-dziadka najlepsza lektura na początki z wyrobami domowymi :cool:

Wojtek, może Okrasa bo On "cuś" takiego zalecał?

O mojej "ulubienicy" Gesslerowej nie wspomnę  :devil:

Pozdrawiam

Waldek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wojtek, może Okrasa bo On "cuś" takiego zalecał?

Jak okrasa takie cuś zalecał to cóż :rolleyes: ręce opadają.

 

 

O mojej "ulubienicy" Gesslerowej nie wspomnę :devil:

Masz waro rację, o tej pani nie wspominaj :D

Witajcie BiSwW

lokomotywa-ruchomy-obrazek-0004.gif

Nic mnie tak nie cieszy jak masarskie rzemiosło

etiam latrones suis legibus parent !!

Wędzę więc jestem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

drewno dębowe posiada goryczkę

 

Proszę o nie wypisywanie nie sprawdzonych bzdur. Dębina nie powoduje żadnej goryczki!

Wędzę od dawna głównie na dębinie i nigdy nie spotkałem się ze zjawiskiem goryczki.  

 

Ale tak piszą w Internetach:

Dym z dębu czerwonego pozostawia wyczuwalny smak miodu, oraz posmak ziemisty z odrobiną goryczki.

Może goryczka jest w zależności od gatunku dębu. W twoim tego nie ma, może inni mają inny gatunek drewna?

Piksiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędzarnia typu pomnikowego - przed wędzeniem palić godzinę ostro przy otwartych drzwiczkach - do wygrzanej wędzarni wkładać osuszone mięska, wędzić, na początku przy uchylonych górnych wrotach, czekać na efekt. Pod żadnym pozorem nie moczyć drewna, dębem można wędzić, czynię to od wielu lat... bez skutków goryczkowych w wyrobach.....  :cool:

Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andyandy widzę że pomóc nie potrafisz ale krytykowaniu jesteś dobry pozdrawiam Miras

I ja pozdrawiam. Pomóc to konkret, a nie ratowanie czegoś co będzie wiecznym problemem. Minie trochę dni lub miesięcy zanim zrozumiesz sens wędzarnia. Można latać na drzwiach od stodoły, ale szanuj swoje zdrowie i rozbierz to coś, co udaje wędzarnia. Pytaj tych co już przez taką drogę przeszli. Jaki ma sens dbać o zdrowie jak samemu się je niszczy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Co do wędzenia dębem, proszę:

 

Kolega Grizzli dużo pisał a mało robił. ;) 
Radził bym jednak  słuchać praktyków a nie teoretyków . :cool:

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem już Arkadiuszu, że dębem wędzić się jak najbardziej da.

Miałem na myśli iż wędząc nim nieprawidłowo, można się o zepsuty smak doprosić.

Wprawni, nie mają i nie mieli z nim problemów. Tutaj patrząc jednak na wyroby, widać sporo popełnionych błędów i kto wie jak było tym dębem opalanie.

Lepiej więc mieć najpierw dobrą wędzarnię, nauczyć się wędzić, a praktyki z trudniejszym drewnem i szukanie smaków zostawić na później.

 

Prawda jest taka, że dębem należy umieć wędzić - opalać. Dębina posiada bardzo dużo garbnika i łatwo o zmianę smaku. Jeżeli przydusimy lub przymkniemy drzwiczki uzyskamy błyskawicznie wysoką temperaturę. Dąb powinien się żarzyć i bardzo dobre wyniki są z dodatkami wiśni i śliwy. Nie należy nigdy kłaść blisko obok siebie dwa kawałki dębu. Nie należy używać dębu w małych ograniczonych paleniskach. Dębina doskonale spisuje się w dużych wiejskich wędzeniach. Proponuję na początek zrobić próby.

Przeoraszam, nie mam w smartfonie opcji "cytuj"

To tekst naszego kolegi AndyAndy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.