Skocz do zawartości

Goryczka w wyrobach po uwędzeniu.


miras wędzenie

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 61
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam, podziwiam te wszystkie pałace wędzarnicze i zachodzę w głowę do czego ma to służyć, czy do upiększenia otoczenia czy do wyprodukowania dobrego zdrowego jedzonka?
Jak dla mnie to jest przerost formy nad treścią ..., no ale jeden synową a inny teściową, więc nie będę się rozwodził nad wyższością świąt Wielkiej Nocy a Bożym Narodzeniem.

Nie dość że potrzeba dużej ilości opału do rozgrzania, pieca, to jeszcze utrzymywać w tym stałą temperaturę to już w ogóle sztuka sama w sobie.
Stosuję od lat drewnianą skrzynię własnej roboty nakrywanej workiem jutowym po brazylijskiej kawie i jako opał drzewo olchowe wysezonowane, i zrębki bukowo olchowe, a za palenisko służy mi wykopana dziura w ziemi z odprowadzeniem dymu i temperatury stalową rurą, ok. 0,7m.
Czas wędzenia to średnio 5 do 6 godzin z rozgrzaniem osuszaniem i wędzeniem, bez parzenia.

Dąb dodaje pod koniec gdy zależy mi na ściemnieniu koloru wędzonek lub kiełbas.

Co do Twoich problemów to koledzy już Ci napisali co było powodem, ja obstawiam dodatkowo jeszcze długość wędzenia i gęstość dymu, bo to jest również błąd u nowicjuszy. Myślą że w komorze musi być tak gęsto od dymu że nic tam nie widać, a to bzdura. Dymu ma być tyle co by innym w okolicy nie przeszkadzało Twoje wędzenie.

Osobiście mam mało czasu na "produkcję" więc szkoda mi każdej godziny, dlatego za nic bym nie budował pałacu jaki przedstawiłeś na fotce.

Posłuchaj rady Andyandy bo dobrze prawi.
Zdrowych spokojnych świąt i zdrowych przede wszystkim wyrobów, co by nie były okopcone smołą ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.....partner - myślisz że załapie?....tyle roboty wsadził w ten bunkier.....raczej dalej będzie robił dobrą minę do złej gry...... :D

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, wrzucicie już na luz bo święta są, a i monotonia staje się nudna, zrobił co zrobił, nie pierwszy on i nie ostatni.

Moja wędzarnia i pierwsze wyroby :-)

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=6185

 

Pozdrawiamy Wszystkie zadymiaczki i zadymiaczy :-)

Jola i Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio przed świętami wędziłem kiełbasę, temperatury i czasy suszenia były okej, po uwędzeniu i schłodzeniu w piwnicy spróbowałem kiełbasy i dostałem szału,

jelito na kiełbasie miało gorzki smak ,mowie sobie super ale zastanawiałem się czemu, okazało się ze przez głupotę dałem trochę mokrego buka.Ale na następny dzień kiełbasa okazała się w porządku, pewnie mięso wchłonęło nie wielka

ilość goryczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miras - koledzy Ci powiedzieli - ale na spokojnie poczytaj forum o wedzeniu  i  może nie musi być czarne by było uwedzone.....

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
witam jak można skutecznie w ciągu 36godz. do momentu wędzenia zapeklować ok.4kg.mięsa? dzięki za podpowiedzi.

 

Zgodnie z tabelą peklowania , czyli peklowanie jednodniowe  + ociekanie + osuszanie  . Skutecznie to może tak  ale z walorów smakowych to ja bym nie był zadowolony .

 

 

 Pozdrawiam

Edytowane przez andrzej k

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....zajrzyj na temat  - tabela szczepana  - tam masz dokładnie co do dnia wyliczone czasy i stężenia

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.