Skocz do zawartości

Nadziewarka do kiełbas, moja konstrukcja


marula3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Jestem początkującym producentem kiełbas na swoje potrzeby. Ledwo zacząłem robić kiełbasy, a po około 1 roku uszkodziłem swoją nabijarkę, przekręcił się gwint na deklu. Postanowiłem wykonać swoją nabijarkę. Użyłem do tego starą maszynkę do mięs nr 22, tubę  wraz z nakrętką z nabijarki Hoffner, od starej maszyny do szycia zdemontowałem silnik razem ze stopką napędową, na Allegro kupiłem koło pasowe o średnicy 28cm, oraz dokupiłem oring zamiast paska napędowego, w starym sitku do mielenia powycinałem duże otwory. Wszystko to zmontowałem jak na fotkach, jeszcze nie użyłem tej nabijarki, będę to robił po świętach. Ciekawy jestem czy może ktoś zrobił podobną nabijarkę.

Pozdrawiam, marula3

post-65226-0-98904300-1458840211_thumb.jpg

post-65226-0-42751500-1458840221_thumb.jpg

post-65226-0-85646700-1458840265_thumb.jpg

post-65226-0-75377000-1458840345_thumb.jpg

post-65226-0-73902400-1458840369_thumb.jpg

Edytowane przez marula3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 75
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

...cuda wianki.... :facepalm:

Opisz jak to działa , bo jakoś mniem to przerasta :cool:

 

Czy z tuby jest podawany nacisk ....?

Edytowane przez jumbo

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

 

Czy z tuby jest podawany nacisk ....?

Tubę mam zamiar wypełnić farszem mięsnym, około 2 kg, następnie włożyć okrągły krążek do środka tuby, na krążek postawić butelkę plastikową 2 litrową. Pod wpływem nacisku farsz będzie przesuwał się do dołu. Prędkość nabijania będę regulował pedałem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre, maszynka z większym gardzielem  :)  pytanie tylko po co? i co to zmieni?  :cool:

Przy nabijaniu kiełbas mogę to robić sam, nie muszę kręcić korbą, podawanie farszu reguluje sobie naciskiem na pedał.

Ten napęd szybko ci wykończy tego chinczyka.

Obroty na maszynce nie są duże, ja wędzeniem zajmuje się wyłącznie jako hobby. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tubę mam zamiar wypełnić farszem mięsnym, około 2 kg, następnie włożyć okrągły krążek do środka tuby, na krążek postawić butelkę plastikową 2 litrową. Pod wpływem nacisku farsz będzie przesuwał się do dołu

 

 

Szczęścia , zdrowia, powodzenia  :)

Edytowane przez Gonzo

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie zakładał tego wycinka sitka. Wiotkie to wszystko + 2 litrów butelka, może być awarią. Ale jak coś to ten z awataru będzie miał radoche. Dobrze kojarzę masz dwa takie. Co to za odmiana teriera Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy nabijaniu kiełbas mogę to robić sam, 

 

Zwykłą nadziewarką typu 'hendowata" też sam nadziewasz, poza tym zwróć uwagę  jak jest zrobiona Twoja maszynka i czym pokryta... bo domyślam się że jest to tani chińczyk.

Edytowane przez tier
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, ale to wynikało z rozkładu sił w układzie,możesz spróbować bez i zobaczyć czy tylne łożysko (podparcie) ślimaka przeniesie zniweluje "ciągnięcie" przez pasek-oring w bok ślimak,jak nie ma luzu powinno dać radę (tz.ślimak nie będzie ocieral o sciankę) Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz spróbować bez i zobaczyć czy tylne łożysko (podparcie) ślimaka przeniesie zniweluje "ciągnięcie" przez pasek-oring

Próby robiłem na rozdrobnionym chlebie, nie zauważyłem specjalnie dużych oporów. Mam nadzieję że mięso wraz z tłuszczem będzie niwelować tarcie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Silnik z przekładnią powinien być w osi maszynki.

 

Faktycznie byłaby to najlepsza opcja, jednak najpierw wypróbuje to co zmajstrowałem, później zobaczymy jak to działa.
I TO JEST SEDNO SPRAWY! Najważniejsze fakty jakie wychwyciłem :

Kolega robi wyroby w małych ilościach i dla siebie.

Wykorzystał elementy dostępne z minimalnym nakładem.

Nie idzie w zaparte że to jest naj...

 

A na marginesie, to witam ziomka :) niewielu tu Nas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maciekzbrzegu, jak na moje oko to   :) Welsh Terrier

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

możesz spróbować bez i zobaczyć czy tylne łożysko (podparcie) ślimaka przeniesie zniweluje "ciągnięcie" przez pasek-oring

Próby robiłem na rozdrobnionym chlebie, nie zauważyłem specjalnie dużych oporów. Mam nadzieję że mięso wraz z tłuszczem będzie niwelować tarcie

 

 

...wałek ślimaka wyrobi ci otwór w obudowie w którym wałek pracuje  w kierunku napięcia paska - lepiej ułożyskować lub najlepiej silnik dać w osi...

Z tym wycinkiem sitka też daj se luz - ślimak nie wypadnie bo akcja jest równa reakcji .

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Electra chyba tak. Kolega mam nadzieje  nam potwierdzi  :) . Gdzieś mi świta w pamięci , że pokazał ich zdjęcia  :D

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Silnik z przekładnią powinien być w osi maszynki.

Faktycznie byłaby to najlepsza opcja, jednak najpierw wypróbuje to co zmajstrowałem, później zobaczymy jak to działa.

 

A na marginesie, to witam ziomka :) niewielu tu Nas

 

Przyjemnie przeczytać dobre słowo, lubię majsterkować, mam większą satysfakcję z rzeczy wymyślonych i zrobionych własnoręcznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 JA rowniez robie male ilosci, . Ale tutaj, chyba ze cos zle zrozumialam z tej konstrukcji , nadal mieso  juz do nadziewania w oslonki przechodzi przez walek, jak w maszynce. Czyli jest ponownie jakby gnieciony.  Ten efekt nie wystepuje w  nadziewarce, dlatego np.kabanosy sa wspaniale nadziewne nadziewarka a nie maszynka do mielenia.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 mieso  juz do nadziewania w oslonki przechodzi przez walek, jak w maszynce.

Tak masz rację, mięso jest przez wałek tylko przepychane, sądzę że proces mielenia już nie następuje. Wcześniej musiałem kręcić korbą, a teraz mam nadzieję że będę miał komfort w pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 W nadziewarce tlok popycha farsz i nie zmienia jego konsystencji.

A chicalabym zobaczyc np. nadziana szynkowa tutaj.Mieso bedzie zmiazdzone, a te sitko z przodu rowniez bedzie zmniejszac  kawalki.Co do kabanosow, bedziesz mial cale mieso jakby bardziej wypracowane, i tluszcz bedzie sie rozsmarowywal, i to wlasnie bedzie robic walek. Kiedys tez chcialam nadziac  w oslonki mieso na kabanosy. Skonczylo sie , ze robilam to recznie ( nie mowiac ,ze znalazlam w moim slowniku pare ciekawych slow  o ktorych istnieniu nie wiedzialam  ;)  :laugh: ). Ale wlasnie, aby kabanosy byly kabanosami tak zrobilam. 

 Dlatego zmien ten walek na cos innego, tak mi sie wydaje, moze inni cos podpowiedza.

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.