Skocz do zawartości

Wędzenie z podpiekaniem jako gotowy produkt


foniu2

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś próbował wędzić i zarazem podpiekać tak aby z wędzarni wyjąć gotową do spożycia szynkę, polędwice.

Chcę spróbować takiego podpiekania tylko się boje że nic z tego nie wyjdzie, nie da się potem tego zjeść, może być za twarde, zawsze jest jakieś ale.

Zawsze wędziłem potem parzyłem i było ok, teraz chcę to wszystko wykonać w wędzarni bez parzenia. Szyneczki ok 1kg. czy jest szansa by było to dobre i jak powinien przebiegać proces wędzenia z podpiekaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sa, są i to sporo. Tutaj znajdziesz trochę ciekawego materiału: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8959-dopiekanie-w-wedzarni/

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadna filozofia  :)

Kończysz wędzenie i w zależności od wędzarni, w elektrycznej wyłączasz dym (DG), zamykasz wszystkie otwory i podnosisz temp np. do 90 aż uzyskasz oczekiwana temp.wewnątrz wyrobu – trochę to trwa, zdecydowanie dłużej niż parzenie. W tradycyjnej więcej gimnastyki ale zasada ta sama.

Pamiętaj ze pieczone wyroby powinno się peklować na niższym stężeniu. Ja obniżam solankę o 1 %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wyrob ma to obnizenie solanki o 1%

 

Wbrew pozorom  wyczuwasz niby tylko 1  procent a jednak . Tak jak w kiełbasie niby 1 gram  peklo na kilo a jednak (niekiedy trzeba obniżyć o 2 % czy  2 gramy ale to każdy musi sobie dopracować ) . 

 

Trzeba na to spojrzeć może tak  jak masz stężenie 8 % a dasz 7 % to tylko  1 %  . Ale stężenie obniżyłeś o 12 %  :)

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj kolego wydaje mi się że chyba nasz coś nie tak z termometrem bo podpiekając w tej tem. (90-110) ja też mam taki zakres temperatur w trakcie podpiekania tylko tak robię nie parzę bo wszyscy u mnie wolą podpiekane ale wracając do tematu po 5 godz takiej tem. szynki miałbyś suche jak wiór i moim zdaniem były by dużo ciemniejsze z wyglądu ale to jest moje zdanie wyciągnięte z autopsji (pierwsze dwa wędzenia zanim opanowałem swoją wędzarnię)  i z każdym następnym razem było większe doświadczenie w wędzeniu pozdrawiam i przy okazji zdrowych pogodnych Świąt dla wszystkich zadymiaczy :)


A sorki nie dopisałem u mnie podpiekanie trwa max 1.5 godz.przy pełnym wsadzie ok 35-40 kg (szynki, boczek, schabik)  szynki surowe również mają od 1 do 1.2 kg ,boczek wyciągam wcześniej szybciej osiąga tem. w środku bo jest cieńszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dwa termometry, jeden u góry drzwiczek drugi u dołu. Miedzy nimi jest zawsze ok 10 st. różnicy. Co do wyrobów, słoność zadowalająca, chodz ciutkę jak by było mniej nic by się nie stało. Szyneczka jest ok nie jest sucha i jest nieporównywalna z parzomą, a mnie trudno zadowolić byle jakim produktem.

Wszystkiego Najlepszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie raz było to  poruszane na forum - żeby znać ... :rolleyes: ...  "prawdziwą"  temperaturę  wędzenia  trzeba sondę termometru - np. takiego http://centerdi.pl/product-pol-132-AG254A-TERMOMETR-ELEKTRONICZNY-DO-ZYWNOSCI-Z-SONDA.html?gclid=CN2-2_an3ssCFdYK0wodTV8AeA  - powiesić w środku wędzarni na wysokości wędzonek.

Pozdrawiam Wirus.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.