Skocz do zawartości

Grill gazowy - z deflektorem lub na kamienie lawy - różnice?


leszmesz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

To mój pierwszy post na forum także proszę o wyrozumiałość.

Od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem zakupu grill gazowego aż postanowiłem w tym sezonie go kupić. W sklepie wybierając podstawowy model na początek mojej przygody zapytałem sprzedawcy: "a gdzie się tu do niego zasypuje kamienie lawy?  Całe życie myślałem że grill gazowy działa na zasadzie podgrzewania gazem kamieni lawy wulkanicznej przez palnik w nich zanurzony" Sprzedawca odpowiada: "Panie tak było kiedyś teraz stosuje się grille z deflektorami" i pokazuje mi że modele za 3 tysiące PLN, które też mają takie rozwiązanie. Momentalnie zostałem rozbity. Przeszukując internet zauważyłem, że na dzień dzisiejszy tak naprawdę są dwa rodzaje grillów gazowych w sprzedaży. Grille z deflektorami i na kamienie lawy. Pytania jakie mi na myśl przyszły to w czym tkwi różnica? Jakie rozwiązanie jest lepsze? który jest lepszy w utrzymaniu czystości? Model z kamieniami wchłaniał tłuszcz, te z deflektorem działają w ten sposób że tłuszcz leje się na blachę i co skapnie do okapnika to skapnie reszta zostaje na grillu. Co polecacie, co waszym zdaniem jest lepsze? Dodam, że grilla jednak kupiłem (jechałem po niego 50km, pusto nie wracam) - model z deflektorem, ale nie wiem czy dobrze zrobiłem i czy się go jeszcze nie pozbyć puki jest nieużywany. Nie zapłaciłem za niego dużo bo 280zł w promocji pewnego marketu na literę C (wygląda dość solidnie jak za tą cenę) dlatego postanowiłem zaryzykować- najwyżej wtopię. Próbowałem znaleźć porównania w wyszukiwarkach ale nieznalazłem za dużo informacji. Proszę o opinie.

Edytowane przez leszmesz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam.

Jestem ciekawa jak wrażenia.

Mamy już od kilku lat grill z lawą i właśnie zastanawia mnie ten kapiący tłuszcz na kamienie, czy to jest zdrowe? W sumie fakt faktem, nie jemy dzień w dzień tylko grillowanego, więc nawet jeśli to podejrzewam małą szkodliwość :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mam już spore doświadczenie z grilami gazowymi i niestety muszę powiedzieć że dobry np Weber to koszt ok ....400$ ( minimum)

Prosimy podzielic sie doswiadczeniem na naszym forum..

Dlaczego trzeba wydac tyle kasy na nieco grubsze srednice materialu w tych urzadzeniach.?

Czy po to aby miec tylko Logo tej firmy.?

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszke sie zdziwilam. Mam-y gazowe bbq od lat . No nie powiem teraz mamy odrobine drozsze niz weber. Ale czy akurat ta firma musi byc?

 Mimo wszystko, nawet gazowe maja czesc przeznaczona na lawe i tam grylowanie tez jest wspaniale. 

Kiedykolwiek wyjezdza sie, s u nas specjalne miejsca/parki w ktorych sa juz przygotowane grill'e, gdzie ktokolwiek ma ochote to wrzuca monete i smazy swoje mieso,kielbase,warzywa. Pozniej tylko kazdy za soba sprzata. A sa to elektryczne grill'e. 

 

 To ja jakim bbq robisz jest obojetne, najwazniejsze abys uzyskal oczekiwany efekt. To tak jak z kuchenkami w domu , kazdy pracuje na tym co ma, a co go stac i to co lubi. A ta czy tamta firma , chyba nie jest najwazniejsza.

Pozdrawiam serdecznie  :D

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Dobrych firm z grillami jest mało. Takie droższe grille kupuje się na lata. Warto patrzeć na dostępność części zamiennych. Druga sprawa to moc grilla. Taka średnia gazówka dobrej firmy ma ok 7 KW. Ze względów technicznych elektryczny nie będzie miał pewnie więcej jak 2 KW (Dalej to już chyba jest potrzebna siła. To urządzenia bardziej dla gastronomi). Wyższa temperatura wpływa na proces smażenia. Łatwiej jest uzyskać soczyste mięsko ponieważ szybciej zamykają się pory. Kamienie lawy z czasem nasiąkają tłuszczem który potem się pali i to jest jej minus. Blacha tłuszczu nie przyjmuje.

 

Grubszy np. ruszt lepiej kumuluje ciepło. Im mniej otworów w piekarniku tym mniejszy ruch powietrza. Generalnie chodzi o to żeby piekarnik grilla nie wychładzał się zbyt szybko. Spora jest różnica w jakości między grillem tańszym a droższym. Ja w moim jak się dobrze nagrzeje piekę pizze ok 4-6 min. Na termometrze brakuje skali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie było - co lepsze z kamieniami z lawy czy z blachami ? - Temat zszedł na "jaka firma lepsza" .  Też chciałem kiedyś kupić grill gazowy i też miałem ten dylemat - z kamieniem , czy blacha ? - grilla do dziś nie kupiłem - ale teraz posezonowe wyprzedaże i są okazje - tylko co lepsze? Tłuszcz kapie na kamienie -dajemy ognia na max i się wypali  - tłuszcz kapie na blachę spływa rynienką ( w międzyczasie część się spali na blachach) i trzeba całość czyścić. No i chyba dzięki kamieniom  jest równiejszy rozkład temperatury na ruszcie - tak myślę . Do dziś używam grila węglowego - ale gazowce są po prost wygodne i szybkie.

Ja się roboty nie boję, tylko ludzi mi dajcie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie co?

Mam webera 3 palniki gazowe do grillowania , także kociołkowania i woka - i z boku mała 1 palnikowa kuchenka gazowa (wbrew pozorom przydatna) - 1 wada - cena - ale jakość i funkcjonalność warta tej ceny. 

Ale co mogę powiedzieć  ;)  uczę się grillować  ;)

mbloy - zawsze możesz wypróbować   :D  ;) masz blisko ;)

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co wpływa na soczystość mięska jeżeli nie jest to temperatura

  marynowanie ,czas i temperatury do określonych potraw , mięs , warzyw i grillowanych owoców, to czy potrzebujesz je mieć odkryte, czy zawinięte np. w alufolię, inne temperatury i czas dla np. piersi z kurczaka czystej (krótkie) inne  dla faszerowanej warzywami a jeszcze inne do faszerowanej serkiem  - przejedziesz i wiór  :facepalm:  - po ...nastu latach pewnie wiesz....... to my będziemy się od Ciebie uczyli...... Zdrówka w Nowym Roku :D

Edytowane przez Muski

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dla tego czytam to forum
Czytaj Bracie czytaj - to skarbnica wiedzy nie tylko wędzarniczej  :thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem ze 2-3 lata temu gazowego Broil Kinga. Wysoka wersja. Powinna sama grilować :D .

Parę razy grilowaliśmy, jednak nie przekonał mnie do siebie. W tym roku nie pamiętam czy na nim coś grilowaliśmy.

Preferuję ruszt nad ogniskiem. Kupiłem palenisko, (taka duża dennica na nóżkach) możemy grilować np. na tarasie, do tego stojak i duży ruszt z nierdzewki.

Nie wiem, czy to kosztowało z 400zł. A jaka frajda, nie ma jak wieczorkiem posiedzieć przy ogniu, nawet bez grila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.