Skocz do zawartości

Kiełbasa z szynki i golonki ? - eksperyment marula3


marula3

Rekomendowane odpowiedzi

Niepotrzebnie mieliłeś na sitkach, bo Twoja nadziewarka i tak to wszystko zmiażdżyła. Użył bym do wszystkiego thermomixu i zrobił białe parówki, których tak dobrych jeszcze nie jadłeś. ;)

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 97
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kolego marula3

 

Chciałbym Cie poinformować, że Twój temat o kiełbasie białej zgłosiłem do moderacji w celu jego usunięcia.Uzasadniam to tym , że oprócz tego, że obrażasz osoby mające długoletnie doświadczenie i próbujące Ci pomóc , to Twój przepis jest szkodliwy dla osób ,które mają tego doświadczenie mało i mogły by z braku tego doświadczenia próbować wykonać coś takiego.Po drugie Twój przepis jest zasadniczo niezgodny z technologią produkcji kiełbasy białej.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szynka 5kg, golonka tylna kupiłem 6.5kg, po wycięciu kości pozostało około 5 kg, pieprz gruboziarnisty sam go mielę 40g, sól 150g, majeranek i czosnek niedźwiedzi po 75ml, czosnek świeży po obraniu 250gr,

 

Interesująca ilość czosnku świeżego - na 11,5kg mięsa -250 g - niecałe 22g na kilogram .  Może miało być 25g ?

Najwięcej do salcesonu daję 3g czosnku na kilogram...., ale w przepisie na :  

 

 

najlepsza biała kiełbasa jaką jadłem (

 

Czy ona jest najlepsza?  :cool:  Może jest?  :cool:       

Edytowane przez pis67
Gorycz złej jakości pozostaje długo po tym, gdy słodycz ceny została zapomniana.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jednemu wystarczy Chili a dla drugiego Trinidad moruga scorpion będzie łagodna  ;) Ale zgadzam się z Arkadiuszem, może nie  żeby od razu usuwać ale jakoś oznaczyć temat.Jako eksperyment a osoby powielające przepis, odpowiedzialność za ewentualne "straty w produktach", biorą na siebie  ;)  :)

 

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Szynkę i chude części golonki zmieliłem na sitku 13

ale ścięgna z chudych części golonki zostaly usunięte?

dzięki ;)

 

Panowie jednemu wystarczy Chili a dla drugiego Trinidad moruga scorpion będzie łagodna  ;) Ale zgadzam się z Arkadiuszem, może nie  żeby od razu usuwać ale jakoś oznaczyć temat.Jako eksperyment a osoby powielające przepis, odpowiedzialność za ewentualne "straty w produktach", biorą na siebie  ;)  :)

 

 

bardzo mądrze napisane :) zgadzam się w 100%. Pozdrawiam

Boldly go where no Boczek has gone before  :cool: w morde jeża! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arkadiusz , dlaczego zaraz usuwać , to jest forum dla amatorów , każdy może prezentować swoje wyroby. Użycie nazwy biała jest może nie na miejscu , trzeba to traktować jak ciekawostkę.

marula3 przekonałeś się , że wszyscy chcą Ci pomóc , jak zaprezentowałeś swoją pierwszą wersję nadziewarki wielu wątpiło , że to zadziała i mieli rację , musiałeś zmienić konstrukcję. Może też warto zastosować się do rad dotyczących produkcji wędlin?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem na razie tytuł tematu na bardziej "przystępny"...

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Arkadiusz , dlaczego zaraz usuwać , to jest forum dla amatorów

 

Bo to jest forum dla amatorów ale, i  technologiczne.To tak jak by na forum elektryków napisać, że można sprawdzać napięcie 400 V palcami.Jedno i drugie jest szkodliwe, ale przychylam się do sugestii Gonzo, żeby przenieść temat do wyrobów eksperymentalnych z naciskiem na to , że wyrób wykonujemy na własną odpowiedzialność.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Marula3

Duże brawo za pomysł wykonania emulsji w termomixie,to urządzenie nie zna możliwości,brawo za wykonanie prostej nadziewarki z dostępnych środków,aby zwiększyć prędkość nadziewania zwiększ kolego wagę popychacza-butelki wypełniając ją śrutem ołowianym,lub kulkami z łożysk wtedy nadziewanie poleci ekspresowo,możesz zastosować mocniejszy silnik.Nadziewarka prosta i najtańsza z elektrycznych.Jest Pan dla mnie jak mogę powiedzieć takim Adamem Słodowym,człowiekiem ,który z niczego coś zrobi,a to najbardziej cieszy,nie wspominając o bardzo dobrze przyprawionej białej kiełbasie-najważniejsze że smakuje.

Obserwuję Pana poczynania od początku i zauważam ,iż jest Pan na forum w jakiś sposób osaczany,sprowadzany do parteru,nie wiem czy Pan przyciąga te osoby na swoją osobę,czy to te osoby za wszelką cenę nie pozwalają robić Panu tak jak Pan chce,pozbawiając Pana własnych innowacji i dostosowania przepisu dla własnych celów.....w takiej pracy właśnie tworzą się nowe przepisy,dodana do nich historia itp itp. czyni wyroby wyjątkowymi.Panie Marula3 jest Pan jeden z niewielu,który niepoddaje się wszechobecnemu matrix-owi,który działa w każdej branży.

życzę powodzenia i oczekuję na dalsze pomysły proszę się nie zrażać.

 

p.s.Drodzy forumowicze nie podcinajcie skrzydeł w działaniu,chcecie pomóc pomóżcie,bądźmy koleżeńscy życzliwi,a będziemy rośli w siłę zmieniając przy okazji swój wizerunek w lepszy.

Slonecznie Pozdrawiam

Edytowane przez Marek z Bielska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek z Bielska

Dziękuję za wsparcie. Nadziewarka może nabijać kiełbachę bardzo szybko, posiada ona regulator obrotów ( wykorzystałem ściemniacz do lamp ).

Jeśli chodzi o moją kiełbasę, to nazwałem ją białą, bo taki ma kolor, mogłem nazwać kiełbasą kolagenową ponieważ ma bardzo dużą zawartość kolagenu.

To prawda że poczułem się osaczony przez wielu zwłaszcza doświadczonych kolegów. Ja nie chcę nikogo urazić, chciałem się podzielić przepisem z innymi zainteresowanymi wyrobem kiełbasy, dlaczego muszę tak samo robić kiełbasę jak to czynią Weterani.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego marula3

 

Po drugie Twój przepis jest zasadniczo niezgodny z technologią produkcji kiełbasy białej.

arkadiusz

Mogłem faktycznie nazwać tą kiełbasę kolagenową, a nie białą. Nie zdawałem sobie sprawy że na forum są obrońcy nazw kiełbas. Dlatego wszystkich serdecznie przepraszam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlaczego muszę tak samo robić kiełbasę jak to czynią Weterani.

 

Nikt nikomu nie zabrania robić kiełbas jak uważa, ale jest to forum na którym bierzemy odpowiedzialność za zamieszczone przepisy.Jeśli Twój  rażąco odbiegał od przyjętych technologii wyrobu kiełbas ( nie tylko białej) to moim zdaniem kierownictwo tego forum powinno go umieścić w nowym dziale p.t.Przepisy eksperymentalne" z zastrzeżeniem , że forum nie bierze odpowiedzialności za podany przepis.Po drugie nie wmawiaj nam , że kiełbasa nie  jest gumowata bo przy tym składzie i metodzie rozdrabniania jest to niemożliwe chyba, że przyjąłeś jakiś inny niż przyjęte rodzaj obróbki termicznej.

 

 

 

Marek z Bielska Dziękuję za wsparcie

 

Marek jest pracownikiem masarni i idę o zakład, że z takim składem i rozdrabnianiem do tej pory się nie spotkał więc nie wiem skąd u niego taki optymizm :) .Ja osobiście jednak wolę konstruktywną krytykę niż tani poklask ponieważ to mnie bardziej motywuje w moim hobby.

 

P.S

Nikt Cię nie osaczał, ale jeśli kilka doświadczonych osób  mówi Ci , że to nie tak to oni mają racje a nie Ty.Twoja postawa wyglądała  tak jak byś wiedział lepiej od swojego profesora. ;)

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam na PW.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arkadiusz ja już w branży nie pracuje,traktuje to jako hobby,pasja.Na optymizm każdy może sobie pozwolić,kreować nowy produkt,

pod warunkiem  podstawy technologi przetwórstwa mięsnego,procesów jakie zachodzą w trakcie produkcyjnym oraz najważniejsze obróbka termiczna wyrobu.Marula3 zrobił kiełbase z szynki i golonka (domyślam się tylnego),czy jest w tym coś złego,bardzo dobry surowiec,co do rozdrobnienia zrobił jak chciał (grubsze rozdrobnienie nie spowoduje takiej zwięzłości batonu jak drobne=pałka).

Moja biała Wielkanocna była zrobiona z samego boczku.....i wyszła.Co do skórek,to w przemyśle jest to dodatek od dawna dodawany do wędlin (tanich).Doceniam to Arkadiusz że "16" masz w małym palcu i dzielisz się wiedzą jak dobry majster,dostrzegaj u innych także coś innego,wyciągaj wnioski,a sam wnet łapniesz się że coś co robiłeś do tej pory cały czas,można robić inaczej tworząc zarazem nowy wspaniały produkt.

3-maj sie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dostrzegaj u innych także coś innego,wyciągaj wnioski,

 

Dostrzegam i dlatego przesyłka przyjdzie po wolnym.Spróbujemy, ocenimy.Wtedy pogadamy.Już wiem , że z obróbka termiczną było no powiedzmy nietypowo.Chyba zauważyłeś, że skład tej kiełbasy był nietypowy i to nie było tylko moje zdanie.A 16-stka nie ma tu nic wspólnego.Jedni dodają haminę do kiełbasy inni inne wspomagacze.Czy to jest powód , że mam im klaskać.?.Dalsze wnioski po degustacji.Pozdrawiam.

 

 

Marku , za tą odpowiedź masz " pięćdziesiątkę " w Chłapowie

 

Zanim postawisz to poczekaj na moją degustację.Może nie będziesz musiał a może na pięćdziesiątce się nie obejdzie  ;)

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doszła i obawiam się , że z degustacji nic nie będzie. :(

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interweniuję bo podobno dostarczono dziś o 15.24


Mam.Sąsiadka odebrała ,ale nic mi nie powiedziała.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro postaram się opisać wrażenia.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynamy.Poniżej zamieszczam przepis nadesłany przez Marka.

 

post-41296-0-76441300-1462610228_thumb.jpg

 

Wnioski.

Kiełbasa przed parzeniem bardzo miękka.Po ponownym parzeniu do 68C (pierwsze parzenie 5 min w 80C przeprowadzone przez wykonawcę) i rozkrojeniu duży wyciek soku ( przy tym składzie normalka) i kiełbasa rozpadająca się (też j/w).Doprawieni dobre.Jak na mój gust lekko pikantna , ale da się zjeść.

Wnioski wyciągajcie sobie sami bo ja nie będę w Chłapowie i w tej zapowiadanej libacji nie mogę uczestniczyć. :cool: .Swoje wnioski przekazałem autorowi osobiście. :)

 

post-41296-0-94853400-1462610240_thumb.jpg

 

post-41296-0-59338000-1462610250_thumb.jpg

 

 

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.