Skocz do zawartości

Trudność w utrzymaniu temperatury


Kalcyt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Wczoraj pierwszy raz wędziłem w wędzarni wykonanej z szafki BHP.
Niby wszystko poszło nieźle, ale zauważyłem, że mam kłopoty z odpowiednią jakością dymu przy utrzymaniu temperatury.
Palenisko jest oddalone od wędzarni o ok. 140 cm. Średnica rury doprowadzającej dym to 13cm. Palenisko dość duże, bo gł. 60, wys.30, szer.30. Jako drzwiczki zastosowałem zdobyte na zaprzyjaźnionym skupie złomu żeliwne drzwiczki od pieca.
post-75207-0-75225900-1472380609_thumb.jpg

Może wytrawni zadymiarze podpowiedzą mi, co ewentualnie mógłbym i powinien zmienić.

Zastanawiam się również, czy mocowanie kijów nie jest za wysoko. Górny rząd 15 cm od wierzchu wędzarni, dolny 40cm.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 113
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Niekoniecznie musi to być wina sposobu palenia, ale samej szafki.

Podmuch chłodniejszego wiatru skutecznie ją wychładza i temperatura może skakać.

Teraz jest ciepło, ale jak będzie zimniej, to dopiero zrobi się problem.

Skróciłbym przewód, powiększył jego średnice i już będzie lepiej.

Poza tym warto, a nawet trzeba ocieplić wędzarnię.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palisz przy otwartych drzwiczkach, czy uchylonych?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, że pytasz o drzwiczki paleniska.
Więc kombinowałem i tak i tak. Generalnie znacznie większym problemem od temperatury jest moim zdaniem za mała ilość dymu.
Temperaturę  w sumie jestem w stanie podnieść dokładając drewna.
Natomiast aby tworzyło się więcej dymu kombinowałem, żeby zadusić ogień zamykając drzwiczki i widoczny na zdjęciu szyberek. Dymu jakoś specjalnie nie przybywało, natomiast temperatura spadała.


 

 

Skróciłbym przewód, powiększył jego średnice i już będzie lepie

jakie wartości byłyby proponowane? Do ilu skrócić dolot oraz jak bardzo zwiększyć jego średnicę?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie znacznie większym problemem od temperatury jest moim zdaniem za mała ilość dymu.

 

Wędzarnia to nie lokomotywa.Wystarczy niewielka ilość dymu, żeby prawidłowo wędzić.

 

 

 

Do ilu skrócić dolot oraz jak bardzo zwiększyć jego średnicę?

 

 

Średnicy na razie bym nie ruszał a skrócił bym z połowę tylko jak skrócisz będziesz musiał więcej doglądać, żeby Ci temperatura za wysoko nie skoczyła.

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wędzarnia to nie lokomotywa.Wystarczy niewielka ilość dymu, żeby prawidłowo wędzić.

 

Hmm, zdaje się, że źle zinterpretowałem opis na jakimś innym forum. Że w środkowej fazie wędzenia dym powinien być gęsty....

 

 

Średnicy na razie bym nie ruszał a skrócił bym z połowę tylko jak skrócisz będziesz musiał więcej doglądać, żeby Ci temperatura za wysoko nie skoczyła.

Wędzarnia jest na działce, więc siłą rzeczy ciągle się kręcę koło ciuchci.

Zastanawiam się, czy może lepiej by było, gdybym jednak zostawił długość kanału, a zwiększył średnicę. Nie ukrywam, że było by to prostsze rozwiązanie.

Pytanie tylko, czy sensowne.

 

Może mimo wszystko mam za małe palenisko. W wątku kolegi

Mirekr134a

 

poczytałem, że ma sporo większe.

 

Edytowane przez Kalcyt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długi kanał ma swoje zalety i wady z resztą jak każdy inny.Miałem kiedyś beczkę i kanał 1,20 m o średnicy 120 i wszystko działało a za palenisko na początku miałem dołek w ziemi.Później zmieniłem na zbiornik po wodzie 100 l to wtedy odległość paleniska od beczki była jeszcze większa.Co do tego gęstego dymu to też bym nie przesadzał.Mój sąsiad się kiedyś dziwił jak ja wędzę ,że tak mało dymu leci.Może pokaż swoje wędzonki to wtedy ocenimy czy coś jest nie tak.A może po prostu masz tą rurę źle umieszczoną w palenisku i nie masz ciągu.Parę fotek tej wędzarni też by pomogło w ustaleniu ew.przyczyny bo tak to możemy sobie pogdybać.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się jutro ją obfotografować. Faktycznie, po co prowadzić akademickie dysputy, jak można zobaczyć przedmiot dyskusji.

Do tej pory wędziłem u kolegi. Ma wędzarnię z beczki. Teraz mam swoją i chciałbym, żeby działała jak najlepiej. Kiedy sobie forum przeglądam, to aż mi ślinka cieknie, więc chciałbym popróbować robić coś ciekawszego.
Wczoraj tylko trochę boczku (po sparzeniu rewelka), jakieś udka z kurczaka tudzież 2 białe serki made by LIDL. Doszedłem do wniosku, że na pierwsze wędzenie lepiej nie ryzykować z za dużym wsadem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andyandy, poproszę o podpowiedź jak bardzo zwiększyć palenisko i jak bardzo skrócić kanał. Średnica może być?
post-75207-0-19011800-1472458248_thumb.jpgpost-75207-0-55176100-1472458256_thumb.jpg
post-75207-0-10067200-1472458271_thumb.jpgpost-75207-0-69640500-1472458278_thumb.jpg


Tak na tę chwilę wygląda to wszystko. Na szczęście sprawy wykończeniowe odpuściłem sobie do momentu, kiedy się okaże, że wsio działa jak powinno.



Przepraszam, że zdjęcia są na leżąco. U mnie w komputerze wygląda wszystko dobrze a po wstawieniu taka lipa.

Edytowane przez Kalcyt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już musisz mieć ta szafkę, to należy zrobić palenisko przy szafce. Może być murowane lub z blachy. Wielkość min 60 cm x 60 cm. Wysokość 50 cm. Koniecznie wyjdź z ziemi. Najlepiej zrobisz stawiając wędzarnia konkretna tak jak inni użytkownicy. Mam nadzieję, że szybko się przekonasz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wiesz,zagłębienie jej w ziemi to sposób na uniknięcie kradzieży.

 

Palenisko bezpośrednie na dole w szafce i po kłopocie.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kilkanaście razy pisałem i  się  powtórzę po raz enty - usuń dno z tej szafki - postaw ją na cegłach - odpal i czekaj jak będziesz miał żar - wstaw wedliny i osuszaj przy otwartych dzrwiczkach , jak będą suche to dokładaj delikatnie SUCHE drewno by tylko się tliło i delikatnie przymykaj dzrzwiczki by dym się ulatniał - nie musi być gęsty ale ma przepływać . Najlepiej zrobisz jak też pozbędziesz się "dachu "szafy i tam nakryjesz workiem jutowym którym będziesz kontrolował wypływanie dymu . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz dopasować deseczki, które będziesz wyjmował i dokładał, w zależności od potrzeb. Pooglądaj wędzarnie wiejskie nadesłane przez Dziadka.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, poprzeglądam sobie.

Po demontażu środka szafki zostało mi trochę blachy, więc jest z czego zrobić zasuwę.

 

Ciągle nie mam info o ile skrócić przewód dymowy. Widziałem na yt że ktoś sobie z tyłu szafki podwieszał coś w rodzaju węglarki i to było całe palenisko. Sądziłem, że palenisko powinno być oddalone od wędzarni, dlatego też zrobiłem jak zrobiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zaśmiecaj sobie głowy "pomysłami" z yt. Tutaj znajdziesz wszystko co potrzebne, by osiągnąć najlepsze wyniki. Masz gotowe i sprawdzone wzorce, które należy jedynie wdrożyć. Do tego nieocenioną pomoc fachowców, z wieloletnim doświadczeniem.


Możesz zrobić palenisko z kanałem, a po usunięciu dna, palenisko bezpośrednie. Będą dwa w jednym, który sposób wybierzesz, zależy od Ciebie.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle nie mam info o ile skrócić przewód dymowy

 

 

Informacji masz sporo:

 

 

Średnicy na razie bym nie ruszał a skrócił bym z połowę

zrobić palenisko przy szafce. Może być murowane lub z blachy. Wielkość min 60 cm x 60 cm. Wysokość 50 cm.

Palenisko bezpośrednie na dole w szafce i po kłopocie

Tylko wybrać co najbardziej ci odpowiada i działać.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osoby które udzielają ci odpowiedzi wiedzą co pisz, więc skoro sugerują że jest za małe, to tak jest.

Arkadiusz napisał ci wyraźnie, żebyś wstępnie skrócił o połowę, a średnicy przewodu nie zmieniał.

Przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby skrócić i sprawdzić jak wędzarnia będzie się zachowywać.

Będzie dobrze to zostawisz, będzie źle ........ poszukamy innego rozwiązania.

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę cię nie rozumiem.

Pytasz, dostajesz odpowiedź a mimo tego masz nadzieję że znajdziesz cudowne, inne rozwiązanie na forum?

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.