Skocz do zawartości

Jak parzyć?


wojciechBob

Rekomendowane odpowiedzi

 

Wczoraj walczyłem z szynką w szynkowarze ale

To był cały kawałek mięsa, czy rozdrabniałeś?

Bo jak cały, to ciężko jest zrobić aby był soczysty.

Konieczne jest masowanie, tłucznie tłuczkiem, albo rzucanie o podłogę ....... to nie żart... :D

 

Niestety ale to był cały kawałek około 1,2 kg.  Peklowany na mokro 5 dni.

Parzyłem zamiast 2 godz w temp. wody 75/80 C ja parzyłem chyba około 4 godz :facepalm: !!!

To nawet teraz jak będę parzył, ale 2 godz a nie 4 godz w temp 75/80 to efekt będzie podobny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

To nawet teraz jak będę parzył, ale 2 godz a nie 4 godz w temp 75/80 to efekt będzie podobny ?

 

Po co ja tyle pisałem. :facepalm: Napisałem Ci jak masz parzyć a Ty pytasz znowu o to samo. :mad: .Nie parz na czas bo kicha z tego będzie. 

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To nawet teraz jak będę parzył, ale 2 godz a nie 4 godz w temp 75/80 to efekt będzie podobny ?

 

Po co ja tyle pisałem. :facepalm: Napisałem Ci jak masz parzyć a Ty pytasz znowu o to samo. :mad: .Nie parz na czas bo kicha z tego będzie. 

 

Najpierw aby robić drugie podejście do szynkowara muszę zaopatrzyć się w drugi termometr. Jeden do kontroli temp w szynkowarze ( ten akurat mam ) i drugi do mierzenia temp wody.

Wiem że napisałeś ile musi wynosić temp parzenia i ile ma wynosić temp szynki w szynkowarze i kiedy kończyć proces parzenia i wyjąć szynkowar.

A jakie temp wody i temp w środku szynkowara mają mieć peklowane mięsa jak cała karkówka i np. cały schab ?

Edytowane przez AndrzejGdz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mięso generalnie parzymy w tych samych warunkach i do tej samej temperatury.....ale są wyjątki od reguły.

Takim wyjątkiem może być wyrób parzony do 60 C w środku, czyli taki który ma być wpółsurowy.

Jak w przepisie, ale dobrym i sprawdzonym przepisie, będzie inaczej, wtedy parzysz inaczej.... :D

Edytowane przez miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AndrzejGdz, ..jak juz musisz znow cos robic a nie masz jeszcze 2 termometru proponuje zrobic pomiar wody w garnku i starac sie utrzymac na tym samym poziomie  a termometr wsadz do szynkowara ..roznice temp +/- 5 st C wody lepsze niz ta roznica w wyrobie ..ja zawsze wyjmuje gdy temp w miesie jest ciut nizsza dla szynki np 66st .bo zawsze te pare stopni dojdzie jeszcze ..do wszystkiego dojdziesz najlepiej metoda prob i bledow.. wazne zeby sie nie znechecac ...

Jak cos nie wyjdzie to do bigosu , moja szynka prasowana kiedys sie rozpadla jak domek z kart ..zostala przerobiona na sloikowe rillettes i tez bylo smacznie :)

caly schab... :D kosci zostaw na zupe :tongue:  ..a poledwice ,ja parze do 60 st ..karkowke do 72 st . ostatnio robilam w szynkowarze rostbef i tez parzylam do 60 st C wyszla soczysta i miekka ..(nie ciagnie sie)

Edytowane przez electra
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@AndrzejGdz, ..jak juz musisz znow cos robic a nie masz jeszcze 2 termometru proponuje zrobic pomiar wody w garnku i starac sie utrzymac na tym samym poziomie  a termometr wsadz do szynkowara ..roznice temp +/- 5 st C wody lepsze niz ta roznica w wyrobie ..ja zawsze wyjmuje gdy temp w miesie jest ciut nizsza dla szynki np 66st .bo zawsze te pare stopni dojdzie jeszcze ..do wszystkiego dojdziesz najlepiej metoda prob i bledow.. wazne zeby sie nie znechecac ...

Jak cos nie wyjdzie to do bigosu , moja szynka prasowana kiedys sie rozpadla jak domek z kart ..zostala przerobiona na sloikowe rillettes i tez bylo smacznie :)

caly schab... :D kosci zostaw na zupe :tongue:  ..a poledwice ,ja parze do 60 st ..karkowke do 72 st . ostatnio robilam w szynkowarze rostbef i tez parzylam do 60 st C wyszla soczysta i miekka ..(nie ciagnie sie)

Dam radę ;)  ,termometr zakupiony na Alledrogo i myslę do środy będzie już u mnie. 

Zreszta nie mam co dzikowac poniewaz wczoraj zapeklowalem w pojemniku prozniowym na mokro caly schab ,tu mam na mysli cały kawalek juz bez kosci.

Mysle ze optymalnie bede mogl przystapic do parzenia w szybkowarze gdzies czwartek/piatek ,wtedy juz bede mial kontrole nad temp wody i temp w srodku szynkowara.

Edytowane przez AndrzejGdz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazaj na poledwice bo je latwiej przeparzyc ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

zapeklowalem w pojemniku prozniowym na mokro caly schab ,
No... nie dobrze... co z wymianą ''tlenową'' podczas peklowania...?

 

A tego nie wiem co z wymiana i czy jest potrzebna ? Wiem ale nie sprawdzalem ze ponoć takie cos przyspiesza proces peklowania i zamiast 10/14 dni mozna juz po kilku dniach przystapic do akcji obrobki miesa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na ten aspekt peklowania od strony fizyki, to powstające podczas wysysania powietrza z opakowania podcisnienie, wysysa również soki mięsne z mięsa. Fakt utrzymywania się tego podciśnienia w opakowaniu przez cały okres "peklowania", uniemożliwia osmotyczne przenikanie solanki do mięsa.

Mamy sprawdzone i pewne sposoby peklowania mokrego tradycyjnego (ok. 2 tygodni) oraz przyspieszonego: nastrzyk i masowanie, że nie sensu robienie eksperymentów zwłaszcza, że jedynie całkowite upeklowanie mięsa, jest gwarantem bezpieczeństwa. 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na ten aspekt peklowania od strony fizyki, to powstające podczas wysysania powietrza z opakowania podcisnienie, wysysa również soki mięsne z mięsa. Fakt utrzymywania się tego podciśnienia w opakowaniu przez cały okres "peklowania", uniemożliwia osmotyczne przenikanie solanki do mięsa.

Mamy sprawdzone i pewne sposoby peklowania mokrego tradycyjnego (ok. 2 tygodni) oraz przyspieszonego: nastrzyk i masowanie, że nie sensu robienie eksperymentów zwłaszcza, że jedynie całkowite upeklowanie mięsa, jest gwarantem bezpieczeństwa. 

Skoro tak to zaden problem , pojemnik otworzyłem i bedzie sie peklowac tradycyjnie z dostepem powietrza , przewracane co jakis czas.

Dzieki za podpowiedz  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

przewracane co jakis czas.
  Kurde... Nie ruszaj :mad: Po co... :rolleyes:

 

To caly czas ma byc tylko cale zanurzone i przykryte talerzykiem ? Schab jest dosc gesto pokłuty z kazdej strony widelcem  ?

Skoro nie ruszac mięsa to chyba solanke mozna lub trzeba wymerdac co jakis czas ?

Edytowane przez AndrzejGdz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezeli jest caly zanurzony nie potrzeba ..nakluwanie widelcem tez zbyteczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie temp wody i temp w środku szynkowara mają mieć peklowane mięsa jak cała karkówka i np. cały schab ?

 

To też Ci napisałem. :facepalm:  

Edytowane przez arkadiusz

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A jakie temp wody i temp w środku szynkowara mają mieć peklowane mięsa jak cała karkówka i np. cały schab ?

 

To też Ci napisałem. :facepalm:  

 

No mam już zabukowane w "mózgownicy"   ;)

 

Wkładamy do wody  75º C i w tekiej temp. parzymy, ale temperatura końcowa mięsa w szynkowarze powinna wynosić  68- 72ºC.Jak mięso osiągnie tą temperaturę to wyciągamy szynkowar z wody i wkładamy do zimnej do czasu aż temp. mięsa spadnie do ok .30 C.Później do lodówki na 12 h.Im wyższa temperatura mięsa tym bardziej suche i twarde mięso
Edytowane przez AndrzejGdz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

To nawet teraz jak będę parzył, ale 2 godz a nie 4 godz w temp 75/80 to efekt będzie podobny ?

 

Po co ja tyle pisałem. :facepalm: Napisałem Ci jak masz parzyć a Ty pytasz znowu o to samo. :mad: .Nie parz na czas bo kicha z tego będzie. 

 

Drugi w życiu produkt w szynkowarze zrobiony.

 

Schab ze sliwką.

 

1 kg sam schab bez kosci 

Peklownie  5 dni -> 40 g Peklosol w okolo 0,5 l wody w wodzie przyprawa Dziadka Felixa ( 1 łyzeczka od herbaty ) 

Po peklowaniu zrobilem dwie dziury na calej dlugosci schabu  i wciskalem suszone sliwki.

Parzenie w temp 72C/75C az do osiagniecia w srodku miesa temp 70C.

Nadmiaru skroplin co sie zgromadzily nie wylewalem caly czas termometr w srodku szynkowara.

Po tym 30 min chlodzenie w zimniej wodzie  , nastepnie w pokojowej temp az zeszlo do 30C wtedy szynkowar wylądował w lodowce.

Final - schab wydaje mnie sie niczego osobie , miekki , kolor tez chyba taki jaki ma byc no i w miare soczysty.

Edytowane przez AndrzejGdz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Einshell  --  Sekret Dziadka Feliksa - wzbogacona mieszanka przypraw do peklowania mięsa 36g - na 10kg mięsa.

Doskonała kompozycja aromatycznych ziół i przypraw, które podkreślają walory smakowe i zapachowe mięs przygotowywanych domowym sposobem. Szczególnie polecana do wieprzowiny, wołowiny, cielęciny oraz baraniny i dziczyzny.

Skład: kolendra, owoc jałowca, pieprz, ziele angielskie, liść laurowy, majeranek, tymianek, rozmaryn, cząber.

Nie zawiera konserwantów i glutaminianu sodu.

www.wedzarnie.com.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

w wodzie przyprawa Dziadka Felixa
  Czy to coś typu ''vegeta''...?

 

kolor tez chyba taki jaki ma byc
  Jak nie ma fotki...ciężko stwierdzić ... ;):)

 

Przyprawa skladniki wyszczegolnione  http://agdbest.pl/pl/p/Sekret-Dziadka-Feliksa-mieszanka-do-peklowania-310001/2529

post-82993-0-31502000-1477050874_thumb.jpg

post-82993-0-99791400-1477050886_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

az do osiagniecia w srodku miesa temp 70C

Schab bez kości = polędwica wieprzowa - parzymy do niższej temp. niż pozostałe mięśnie.

Najlepiej do 60 st.C w środku wyrobu.

Wtedy wędlinka jest soczysta i bardzo delikatna.

Każdy dodatkowy stopień zwiększa suchość i twardość polędwicy.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

az do osiagniecia w srodku miesa temp 70C

Schab bez kości = polędwica wieprzowa - parzymy do niższej temp. niż pozostałe mięśnie.

Najlepiej do 60 st.C w środku wyrobu.

Wtedy wędlinka jest soczysta i bardzo delikatna.

Każdy dodatkowy stopień zwiększa suchość i twardość polędwicy.

 

No ja "jechalem" az temp wskazala 70 C , uwage zapisalem jak bedzie nastepne parzonko schabu zastosuje 60 C.

Tak w ogole mam zagwostke z karkowką czy tez parzyć do 70 C ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.