Skocz do zawartości

Co to za kiełbasa?


clipol

Rekomendowane odpowiedzi

 

 

Nie rozumiem dlaczego ludzie utrudniaja sobie zycie

Ja bym to raczej nazwał eksperymentowaniem w poszukiwaniu nowych smaków. Gdyby ludzie nie mieli natury odkrywców, to dziś biegalibyśmy z przepaskami na biodrach, jedząc leśne jagody. Podany przepis powinno się traktować jako propozycję, bez konieczności wykonania :) Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

Nie rozumiem dlaczego ludzie utrudniaja sobie zycie

Ja bym to raczej nazwał eksperymentowaniem w poszukiwaniu nowych smaków. 

Poszukiwać można nowe, jak się zna stare a tak to tylko bycie "oryginalnym".  :)

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Poszukiwać można nowe, jak się zna stare a tak to tylko bycie "oryginalnym". 
 

Jeżeli się nie zna smaku starego, to i ten wtedy jest nowym. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie eksperymentowania, by odkryć nieodkryte :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Poszukiwać można nowe, jak się zna stare a tak to tylko bycie "oryginalnym". 
 

Jeżeli się nie zna smaku starego, to i ten wtedy jest nowym. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie eksperymentowania, by odkryć nieodkryte :)

Sratatata, :tongue:  kiełbasa z szynki (bez klasyfikacji!!!) i boczku już dawno zostala odkryta. To brak wiedzy w temacie a nie odkrywanie. Poza tym przyprawy na łyżeczki jeszcze da się znieść, choć nie pochwalamy tu tego ale peklosól na łyżeczki to również brak wiedzy i nieodpowiedzialność.  :mad:

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..bo 60% to wyobraźnia...:)

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Panie i panowie,

Wygląda na to że w końcu udało mi się wykonać podobną kiełbaskę. Jej tajemnica tkwi w niepeklowanym mięsie.

Użyłem 85% mięsa z szynki wp. i 15% chudej wołowiny (minced steak). Po klasyfikacji wyszło 30% I wp

45% II wp

10% III wp

15% I woł.

Przyprawy na 1 kg farszu:

Pieprz czarny grubo mielony 5g

Sól morska 18g

Kolendra .5g

 

Czosnek świeży 2 główki na całość farszu.

10% wagi mięsa.

 

Korzystałem z przepisu autorskiego Ligawy na kiełbasę Głogowską z okolic Rzeszowa.

Z czystym sumieniem polecam ten przepis. 86ccbc19c82bd9adb51d876a26e4d776.jpg8b78acfe6402a868a42cbbb1a83014d9.jpg47f278872d63fe8ebf74264fbc3a7d9f.jpg

 

Sent from my SM-G925F using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy przypadkiem tam nie ma błędów wkolendrze. 5 g na kg farszu to strasznie dużo.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gdyby ludzie nie mieli natury odkrywców, to dziś biegalibyśmy z przepaskami na biodrach, jedząc leśne jagody.

 

I komu to przeszkadzało ;) http://www.tapeta-zarosla-maly-odpoczywajacy-szympans.na-pulpit.com/zdjecia/zarosla-maly-odpoczywajacy-szympans.jpeg 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Chodziło mi o .5g czyli 0,5g kolendry

 

Teraz lepiej. :D  

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy skórka schodzi z tej kiełbasy

Tajemnica schodzącej skórki to zjarana kiełbasa, technika właściwa dla wiejskich wędzarzy, którzy nie wiedzą jak prawidłowo wędzić. Właściwie nie wiem po co robić w kiełbaśnicy skoro ma ona potem schodzić?   :)

Edytowane przez paweljack

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle masz rację. Ale jest wiele osób dla których wyznacznikiem dobrej kiełbasy jest schodząca skórka i taka kiełbasa jest dla nich najlepsza. Udało mi się nawet takową kiełbasę zrobić i niestety aby wyszła trzeba wędzić ją na przekór logice a właściwie taka kiełbasa nie jest już wędzona ale pieczona, dymem jej prawie nie czuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jest wiele osób dla których wyznacznikiem dobrej kiełbasy jest schodząca skórka

Też mam takich w rodzinie i tłumaczę im, że jak już robią sami kiełbasę od początku, to niech spróbują robić porządnie do końca, czyli również odpowiednio uwędzić. 

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w ilości pieprzu nie ma pomyłki ? 5g na kg to dużo. Clipol powiedz jeszcze czy skórka schodzi z tej kiełbasy i czy nie jest za chuda ?

Pieprzu jest w sam raz. Następnym razem dam więcej Co się tyczy skórki - popieram wypowiedź Paweljack - jelito naturalne stanowi "wisienkę na torcie" To nie biała kiełbasa z której niektórzy ściągają "flaka"

 

Sent from my SM-G925F using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

słyszę , że to nie to co kiedyś.Te twoje kiełbasy są jakieś takie sklepowe.....

Przy następnym wędzeniu podłuż jej z jedną sklepową (kiełbasę mam na myśli ;) ) i może wtedy doceni Twoją pracę.

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To spróbujcie przekonać moją LP.
 

Nie wiem ile, jak często i jakie rodzaje kiełbas robisz, ale zrób kilka różnych z receptur i wtedy daj do spróbowania. Za każdym razem zrób ze dwie nowe. Wtedy może się okazać, że ta "wiejska" jest ciągle taka sama, tłusta, odbijająca się czosnkiem i zbyt pieprzna albo za mało słona. ;)   

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z diagnozowaną kiełbasofilją ( u mnie ) wędzę co najmniej raz w miesiącu. Wykonuję różne kiełbasy cienkie kminkową, chłopską, , śląską, kabanosy, łowczego,jałowcową.Podpiekam albo parzę.Ale ta ,,prawdziwie'' wiejska ma się właśnie odbić czosnkiem aż bąble z nosa pójdą i koniecznie ma schodzić jelito. Nie mogę kobiecie wytłumaczyć , że taka kiełbasa jest nie zdrowa i takie tam. Chociaż przyznaję , że z kabanosów skórki nie zdejmuje.... :facepalm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie mogę kobiecie wytłumaczyć

No to sorry, taki mamy klimat. :D  

Nowy użytkowniku! Cała wiedza o wędlinach domowych za darmo https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10412-za-darmo-za-free-dla-każdego-nowego-forumowicza/

 

Miłego dnia. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie i panowie,

Wygląda na to że w końcu udało mi się wykonać podobną kiełbaskę. Jej tajemnica tkwi w niepeklowanym mięsie.

Użyłem 85% mięsa z szynki wp. i 15% chudej wołowiny (minced steak). Po klasyfikacji wyszło 30% I wp

45% II wp

10% III wp

15% I woł.

Przyprawy na 1 kg farszu:

Pieprz czarny grubo mielony 5g

Sól morska 18g

Kolendra .5g

 

Czosnek świeży 2 główki na całość farszu.

10% wagi mięsa.

 

Korzystałem z przepisu autorskiego Ligawy na kiełbasę Głogowską z okolic Rzeszowa.

Z czystym sumieniem polecam ten przepis. 86ccbc19c82bd9adb51d876a26e4d776.jpg8b78acfe6402a868a42cbbb1a83014d9.jpg47f278872d63fe8ebf74264fbc3a7d9f.jpg

 

Sent from my SM-G925F using Tapatalk

Slicznotka Ci wyszla ale mam 3 pytanka:

1. Jak rozdrabniales.?

2. Soliles/przyprawiales przed czy po rozdrobnieniu.?

3. Czy dales sie przegrysc farszowi, czy odrazu w jelita.?

 

Wszystko ma jeden koniec, ale kiełbasa ma dwa ..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1. I wp - sitko 16mm

II wp - sitko 7/8mm

III wp + wołowe - sitko 2/3mm

 

ad 2. przyprawy dodane po rozdrobnieniu. Czosnek wciśnięty do wody.

 

ad 3. farsz leżał ok godziny wymieszany przed nabiciem.

Osadzanie 2 godziny i do wędzenia w temp. 60 - 70°C ok 2 godzin. Podpiekanie w wędzarni w temp. 90°C do osiągnięcia wewnątrz batonu 70°C

 

 

 

Sent from my SM-G925F using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.