Skocz do zawartości

Jak zrobić w domu prawdziwą, włoską pizzę?


Maxell

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zrobić prawdziwą włoską pizzę?

 

 

post-39694-0-47833200-1476787847_thumb.jpg

 

Prawdziwa włoska pizza rozpływa się w ustach – jej ciasto jest cienkie, chrupkie, nie wchłania sosu i dodatków, a sos ma smak świeżo zerwanych pomidorów doprawionych aromatycznymi ziołami.

Czy da się ją zrobić w domu bez opalanego drewnem pieca z dostępnych składników ?

Jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach, zwłaszcza w dobrej mące, bazie do sosu oraz samym procesie pieczenia.

Bez odpowiedniej mąki ciasto nie będzie chrupkie oraz przejdzie sosem i dodatkami.

Do pizzy używa się specjalnej włoskiej mąki. do pizzy typu zero-zero, którą można kupić w sklepach z włoską żywnością lub w internecie.

To właśnie tej mące ciasto zawdzięcza swoją kruchość i smak.

 

Przygotowanie ciasta zaczynamy jednak nie od mąki tylko od zaczynu drożdżowego.

Do szklanki wody dodajemy drożdże, łyżeczkę cukru, soli i mąki.

Całość mieszamy do momentu, w którym zaczyn będzie miał jednolitą konsystencję i odstawiamy na 20 minut.

Szklanka, w której robimy zaczyn musi być wysoka, w przeciwnym razie zawartość może się wylać po urośnięciu.

Po 20 minutach zaczyn dodajemy do mąki i zaczynamy wyrabiać ciasto.

Oliwę dodajemy na samym końcu do wyrobionego wcześniej ciasta i ugniatamy dalej do momentu połączenia składników.

Ta kolejność ma znaczenie – dzięki dodaniu oliwy na końcu ciasto po upieczeniu nabierze większej chrupkości.

Wyrobione ciasto przykrywamy i odstawiamy na 90 minut w ciepłe miejsce np. w okolice kaloryfera.

 

post-39694-0-22343100-1476787866_thumb.jpg

 

Sos do pizzy robimy na bazie passaty pomidorowej – sos zrobiony z passaty jest gęstszy, nie przenika w ciasto i lepiej chłonie przyprawy niż ten zrobiony np. z pomidorów z puszki.

Do rondelka wlewamy passatę, doprawiamy oliwą, czosnkiem, cukrem, bazylią, oregano, świeżo mielonym pieprzem, ostrą papryką i gotujemy około 15 minut na małym ogniu.

Sos najlepiej przygotować kilka godzin lub nawet dzień wcześniej – dzięki temu przyprawy przegryzą się z pomidorami i sos będzie bardziej aromatyczny. Jeżeli nie mamy tyle czasu, to zacznijmy robić sos od razu po zagnieceniu ciasta.

 

Kiedy ciasto urośnie, rozwałkowujemy je, smarujemy sosem i posypujemy mozarellą.

We włoskich Włosi nie trą mozarelli, tylko kroją ją w małe kostki, które rozrzucają na cieście przed położeniem pozostałych składników.

Dzięki temu unikamy efektu serowej skorupy na wierzchu pizzy i nie zabijamy smaku innych dodatków.

 

Jakie dodatki kładziemy na pizzę ?

 

Takie jakie najbardziej lubimy. 

Najczęściej wybieramy :

 

- cztery sery (mozarella, gorgonzola, parmezan, cheddar)

- anchois, kapary, czarne oliwki i ostrą paprykę,

- pieczarki, słodką i ostrą paprykę,

- cukrową cebulę lub szalotkę,

- oliwki, pora

- szynkę parmeńską z rucolą (rucolę posypujemy po upieczeniu)

- szynkę szwarzwaldzką z porem i pieczarkami

- salami pepperoni z ostrą i słodką papryką i oliwkami.

 

Pizzę posypaną dodatkami wrzucamy na kilka minut do rozgrzanego piekarnika.

Włoscy pizzaiolo używają pieców opalanych drewnem lub kamiennych rozgrzanych do temperatury 300 stopni.

W domowych warunkach nie jesteśmy w stanie odtworzyć takiego żaru, ale dzięki kamieniowi do pizzy możemy osiągnąć podobny efekt.

Kamień wyciąga z ciasta wilgoć i skraca czas pieczenia, dzięki czemu pizza jest chrupiąca.

Można go kupić w kilku sklepach internetowych.

Wystarczy tylko rozgrzać kamień w piekarniku do maksymalnej temperatury i położyć na niego pizzę.

Jest tylko jedna mała trudność ...

Jak położyć pizzę na rozgrzanym kamieniu tak aby cienkie ciasto obciążone dodatkami nie rozerwało się ?

Przed nałożeniem sosu podkładamy pod ciasto papier do pieczenia i przenosimy pizzę na papierze na kamień.

Po 1-2 minutach pieczenia pizzy, szybkim ruchem wyciągamy papier spod pizzy i pieczemy ją dalej przez kilka minut, co jakiś czas obracając.

 

Po wyjęciu pizzy z piekarnika posypujemy ją oregano i rozpoczynamy prawdziwą, włoską ucztę.

 

post-39694-0-45004000-1476787890_thumb.jpg

 

 

       Pizza z anchois, kaparami, czarnymi oliwkami i ostrą papryką.

 

Ciasto na 2 pizze :

 

 - 35 g drożdży (1/3 paczki)

 - łyżeczka cukru, soli i mąki do zaczynu

 - szklanka letniej wody

 - 0,4 kg mąki na pizzę typu zero-zero

 - 4 łyżki oliwy z oliwek

 

Sos do pizzy :

 

 - 400 g passaty pomidorowej (gęsty przecier pomidorowy w szklanej butelce)

 – 1-2 łyżeczki cukru

 – 1 łyżka oliwy

 – ząbek czosnku

 – oregano

 – bazylia

 – świeżo mielony pieprz

 – ostra papryka

 

Smacznego!

 

Autor: Cygan4U

Przepis nadesłał: JaGra

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 140
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

Sos do pizzy robimy na bazie passaty pomidorowej – sos zrobiony z passaty jest gęstszy, nie przenika w ciasto i lepiej chłonie przyprawy niż ten zrobiony np. z pomidorów z puszki.

Ja robię go na bazie czerwonego wina. To znaczy zamiast oliwy daje wino. I nie gotuję tego. Szkoda aromatów i czasu. Wszystkie przyprawy doskonale rozprowadzają się w winie i w czasie pieczenia nie wsiąkają w ciasto lecz oddaja swój aromat we wszystko to, co ponad nim.

Taka moja mała dygresja płynąca z doświadczenia nabytego w Ancona.

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób wykonania i pieczenia  nijak się ma do prawdziwej włoskiej pizzy... to układanie na kamieniu i wyjmowanie papieru... herezje. :cool:  proponuję zmienić nazwę na a'la. Poza tym włoska, to minimalna ilość składników, sera nigdy nie dajemy na górę...  :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

sera nigdy nie dajemy na górę... 

 

No chyba że to tradycyjna i prawdziwa Margerita czyli sos mozzarella  i parę listków bazylii ... ;) 

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wg mojej skromnej wiedzy, ciasta na pizzę się nie wałkuje.

 

 

 

Sposób wykonania i pieczenia nijak się ma do prawdziwej włoskiej pizzy... to układanie na kamieniu i wyjmowanie papieru... herezje. :cool: proponuję zmienić nazwę na a'la. Poza tym włoska, to minimalna ilość składników, sera nigdy nie dajemy na górę... :cool:

 

 

 

No chyba że to tradycyjna i prawdziwa Margerita czyli sos mozzarella i parę listków bazylii ... ;)

 

Panowie!

Coś to jakoś enigmatycznie brzmi. Do konkretów proszę! Nic bym z tych uwag nie zrozumiał chcąc zrobić pierwszą pizzę.

Ciepło pozdrawiam.

dyzio

__________________________________________

Hołduję rozkoszom stołu, dzbana i łoża. (kolejność przypadkowa)

 

nie zapominaj o Panu "S"

http://wedlinydomowe...go-forumowicza/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Panowie! Coś to jakoś enigmatycznie brzmi. Do konkretów proszę!

No właśnie. ;) Każdy nowy temat jest "odpowiednio" skrytykowany, a przepisów krytyków jak nie ma, tak nie ma. Nauka polega właśnie na tym, że krytykując coś, podaje się właściwą odpowiedź. ;)

Proszę zauważyć, że każdy ma prawo wkleić tutaj swój przepis i nazwać go tak, jak chce. Nikt nie każe nikomu danego przepisu wypróbowywać.

Celowo wrzuciłem wczoraj i dzisiaj kilka starych przepisów, aby przekonać się jak to na naszym forum działa i muszę przyznać, że się nie zawiodłem w najmniejszym procencie. Teraz już zapewne wiecie, dlaczego ludzie nie chcą tutaj pisać, prawda? W pełni ich rozumiem.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy oglądacie taki program Galileo ... ostatnio był wątek tyczący włoskiej pizzy właśnie bohaterem był ojciec rodziny wielokrotny mistrz świata w tej dziedzinie ...

Wnioski były proste podstawa pizzy to mąka i super produkty , na placek wyrabiany ręcznie oprócz sosu ze świeżych pomidorów (zbieranych w konkretnych tygofniach roku) maks 2-3 składniki nie więcej. Nawet mając to wszystko od piekarza ważniejszy jest piec ... to jego słowa nie moje, kluczem do sukcesu jest sposób pieczenia.

Robię pizzę w domu często, mam płytę kamienną co niweluje problem spadku temperatury i jej rozkładu i powiem jedno można zrobić dobrą pizzę w domu ale nie dorównuje ona nigdy takiej z pieca a już z pewnością tej oryginalnej włoskiej ;)

 

Tapniete z GT-I9500

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roger ..chyba musimy sie z tym liczyc ze nigdy nie bedzie to oryginal ..tak samo prawdziwej chinszczyzny tez w domu nie zrobisz nawet jak masz oryginalny wok.

Ja tez jestem za tym ze na pizzy musi byc niewiele skladnikow, inaczej to nie pizza a zapiekanka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też wydaje mi się, że kolega roger troszkę wywołuje duchy, chciałbym przypomnieć, że duża część z nas piecze w domu chleb w piekarniku i nikt nie mówi, że jest to a'la chleb, ponieważ nie piecze go w piecu chlebowym.

Pizze piekę 'od wieków' i przeszedłem różne drogi, łącznie z tymi wypiekami niejadalnymi. Uważałem, że robię to dobrze, ale jakieś trzy lata temu miałem okazję i przyjemność gościć w swoim domu "prawdziwego" Włocha. Pepino mu było. i tu uwaga, Pepino parał się kiedyś zawodowo wypiekiem pizzy. Pod jego okiem, tego wieczoru, upiekliśmy chyba z 15 sztuk. Wszystkie w piekarniku i było ok.

i jest elegancko...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego dorau ... apropos wywoływania duchów skoro pieczesz prawdziwą włoską pizzę w domu to zrób w domu prawdziwą szynkę parmeńską ... ja nie widzę problemu baaa będę Ci nawet kibicował.

Skoro to forum jest i ma być fachowe i tematyczne to bądźmy konsekwentni z nazewnictwem i prawdą kryjącą się za nim ... było o tym dziesiątki razy :(

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i się nie da, bo konsekwencją dojdziemy do tego, że klimat nie ten i d...pa, nie wyjdzie. Można bawić się w aptekarstwo, ale są jakieś granice. Nawet na tym forum. I proszę nie brać tego do siebie, piszę tak ogólnie.

Co do mojej pizzy, to nie napisałem, że jest to ta prawdziwa, włoska, napisałem tylko o tym, że pewne aspekty produkcji są zmienne i nic na to nie poradzisz. Pizza jak to pizza, pewnie w pn. części Włoch smakuje zupełnie inaczej jak na pd. I tyle.

i jest elegancko...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Pepino parał się kiedyś zawodowo wypiekiem pizzy. Pod jego okiem, tego wieczoru, upiekliśmy chyba z 15 sztuk. Wszystkie w piekarniku i było ok.

 

Czy ja napisałem że pieczenie pizzy w piekarniku to zło? czy włosi też wkładają na papier i później w trakcie pieczenia wyjmują? :cool:

 

 

.

Skoro to forum jest i ma być fachowe i tematyczne to bądźmy konsekwentni z nazewnictwem i prawdą kryjącą się za nim ... 

 

 

Gdyby ktoś tak napisał np. o kaszance, że prawdziwą robimy tylko z ziemniaków, fasoli i krwi to też pewnie będzie ok? :cool:  No cóż, temat założony celowo do prowokacji żeby ludzie z forum odchodzili...  :cool:  :facepalm:

 

No tak ale ostatnio nie można odzywać się, krytykować... dobra więcej nic nie piszę. Przecież to temat o prawdziwej włoskiej pizzy.  :cool:

 

post-39848-0-55229800-1476810808_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorau ... owszem pizza to pizza i aspekty produkcji zmienne ma być dobra i nam smakować to prawda ale zanim rzucisz kamień przeczytaj tytuł tematu... ja swojej nigdy nie nazwałbym prawdziwą włoską ;)

Żeby nie być gołosłownym najwyższa stabilna temperatura jaką udało mi się uzyskać w domowym piekarniku (mam naprawdę dobry) z kamienną płytą to 230-235st C ... to za mało na prawdziwą pizzę o jakieś 70st ;)

Tier ma rację chyba czas przejść na "nasłuch" będzie zdrowiej i bezpieczniej... ;)

 

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobra, ja pasuje ...

I dobrze uczynisz ;)    Zawsze zjawi sie ktos kto storpeduje pomysła i rozwali pokład jak i załogę na pokładzie.  .A samemu coś zrobić... pokazać...wykazać sie... Nie na samych bo ja wiem . Ale czyny. ;)   Bez złośliwości .  Mi po paru wpisach mądrzejszych.. tak samo sie odechciało się wchodzić do lodowatej wody. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tier ma rację chyba czas przejść na "nasłuch" będzie zdrowiej i bezpieczniej...

Trochę za późno, gdyż mleko się rozlało.

 

 

 

A samemu coś zrobić... pokazać...wykazać sie... Nie na samych bo ja wiem . Ale czyny.

Pozostaje Wam zatem Panowie prezentacja własnych projektów. Czekamy.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

temat założony celowo do prowokacji żeby ludzie z forum odchodzili...

Nie, nie dla prowokacji. Jak wspomniałem, jest to oryginalny przepis, nadesłany przez Kolegę z forum, który znany jest w necie od dawna. Wklejam te przepisy, by znalazły swe miejsce na forum, a przy okazji chcę sam sprawdzić, ile jest prawdy w słowach osób, które przestały tu pisać, lub robią to bardzo rzadko. Jak wspomniałem niedawno, akcja czyszczenia forum jeszcze się nie zakończyła.

Jednak odpowiedzi co niektórych Panów, zasługują w pełni na odpowiednie "podziękowania", gdyż to właśnie one są prowokacyjne (zresztą nie pierwszy już raz). Ostrzegam po raz ostatni.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem o czym piszesz i o czym myślisz ... nigdy nie jest za późno ... na nic ... żadmych przepisów na prawdziwą włoską pizzę nie mam zamiaru wstawiać no są zwyczajnie nie do zrobienia w domu ...

Jeśli na cokolwiek "zasługuję" lub złamałem jakikolwiek punkt regulaminu to rób co uważasz to Twoje forum ... tylko zawsze tu był kładziony nacisk na merytorykę, nazewnictwo, prawidłowe procesy etc ... takiego "straszenia" jakie przebija w drugim dnie Twego postu przestałem się "bać" jakieś 35 lat temu ... ;)

A teraz rób co uważasz ... ja również to zacznę robić ;)

 

Pozdrawiam

 

Tapniete z GT-I9500

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, nikt tutaj nikogo nie straszy tylko informuje. Po drugie, zdaje się, że nie odnosiłem się bezpośrednio do Twojej osoby, więc nie bardzo łapię sens tych "odważne" wypowiedzi. Po trzecie wreszcie, zamiast pisać komentarze nie wnoszące niczego do tematu, skupmy się na wstawianiu przepisów. Wystarczy podzielić się z forumowiczami przepisami, które sami robicie i będzie ok. Ten przepis wstawiłem ja, ale wyobraź sobie, że robi to nowy członek naszego forum. Jak myślisz, czy po takim "koleżeńskim" potraktowaniu będzie jeszcze chciał tutaj coś napisać? Ja w to szczerze wątpię.

Zatem zamiast napisać jakąkolwiek krytykę, bez poparcia jej prawidłowym przepisem, nie piszmy lepiej nic. Inaczej jest to jedynie bicie piany, które niczego nie zmienia, poza podniesieniem poziomu adrenaliny.

Na koniec przypomnę, aby nie było więcej podobnych problemów - to forum ma służyć ludziom, ze szczególnym naciskiem na pomoc udzielaną nowym użytkownikom. Taka idea była, jest i będzie rozwijana. Jeśli komuś ta forma działania nie odpowiada, w każdej chwili może to forum opuścić, co zapewne będzie korzystne dla wszystkich. Proszę także pamiętać, że każdy z użytkowników jest tutaj gościem, wobec czego powinien zachowywać się tak, jak na gościa przystało.

Temat uważam za całkowicie wyczerpany i mam nadzieję, iż nie będzie dalej kontynuowany. Jeśli jednak ktoś ma na to ochotę, zapraszam na PW.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegoś takiego jak prawdziwa włoska pizza . Chyba , że komuś wystarczy sam fakt jedzenie tejże w Italii , żeby uważać ją za wzorzec smaku . Zdarzało mi się jadać bardzo przeciętne pizze we Włoszech , paskudne owoce morza w Portugalii , że nie wspomnę o polskiej specjalności jaką jest schabowy z kapustą . Wszystkie potrawy można sp....rzyć posiadając najlepszy przepis i mając za sobą tradycje regionalnej kuchni . Możemy w domowych warunkach tworzyć cuda kulinarne ( patrz osiągnięcia WB ) i nie musimy się ekscytować "prawdziwymi obcymi smakami".

 

Wysłane z mojego SM-G800F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak położyć pizzę na rozgrzanym kamieniu tak aby cienkie ciasto obciążone dodatkami nie rozerwało się ? Przed nałożeniem sosu podkładamy pod ciasto papier do pieczenia i przenosimy pizzę na papierze na kamień.

 

 

 Prostszym domowym sposobem jest, kiedy juz mamy rozwalkowane ciasto do odpowiedniej wielkosci, a nie posiadamy lopatki piekarniczej, polozyc na tace/talerz czy nawet deske posypana kaszka kukurydziana, owa pizze . Spokojnie zsunie sie calosc na kamien umieszczony w piekarniku , bez przyklejania . Chyba ten sposob bedzie dla wszystkich latwiejszy niz walka z papierem. 

 Sposob sprawdzony przez piekarzy nie tylko na  pizzy ,ale rowniez na innym pieczywie.  Turkish bread rowniez w ten sposob wsadzam do piekarnika, czy tez bulki i ukladam na kamieniu. Wychodzi pieczywo chrupiace .

Be you.

The world will adjust.

The future belongs to those who believe in the beauty of their dreams.( Eleanor Roosevelt) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.