Skocz do zawartości

Wędzona słonina?


marcinp

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

 

Jako ze to moj pierwszy post na forum, z gory przepraszam za ewentualne faux pas ;)

 

Skonstruowalismy z tata mala wedzarnie i teraz pomalutku wprawiamy sie w tym rzemiosle - nic wielkiego, trzy razy kielbasa i wedzenie golonek, sloninek i boczkow (kupionych po prostu w sklepie), bez jakiegos specjalnego ich uprzedniego przygotowywania.

 

Wszedzie na Waszej stronie znajduje informacje ze slonine wedzi sie w zimnym dymie przez kilka dni, uprzednio trzymajac w soli, ewentualnie nacierajac dodatkowo np pieprzem.

 

My robilismy zupelnie inaczej (lamerzy ;) ) - po prostu kupiona w sklepie slonine cielismy na paski ok 30x4x2cm i wedzilismy (a moze raczej "pieklismy") w goracym dymie okolo 2 godzin. Wyszla pyszna, swietnie nadajaca sie do np jajecznicy, bigosu czy leczo. Nie zamierzamy sloniny dlugo przechowywac, maksimum miesiac - czyli w sumie do biezacego spozycia.

 

I teraz pytania:

1. Czy wedzenie sloniny w goracym dymie jest bledem?

2. Po co przed wedzeniem w zimnym dymie trzyma sie slonine w soli? Czy przed wedzeniem w dymie goracym tez trzeba?

3. Ile mozna przechowywac (i w jaki sposob - czy mozna np w zamrazarce?) uwedzona "po naszemu" slonine?

4. Jakie macie sugestie zeby wedzona slonina byla jeszcze smaczniejsza? :)

 

Pozdrawiam - Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sam sobie odpowiedziałeś na swoje pytania. :D

Po prostu czym dłużej sie produkty wedzi (do tego słuzy dymek zimny, gdyż długotrwałe wędzenie w ciepłym lub gorącym wytopiło by całkowicie tłuszczyk ze słoninki), tym są one trwalsze.

Smakuja dobrze zarówno te wedzone szybko w dymie goracym jak i te wedzone w dymie zimnym przez kilka lub kilkanaście dni.

Aby były smaczniejsze, nalezy je solić np. z ziołami, papryką itp.

Więcej znajdziesz na stronce.

Pozdrawiam

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sam sobie odpowiedziałeś na swoje pytania. :D

Po prostu czym dłużej sie produkty wedzi (do tego słuzy dymek zimny, gdyż długotrwałe wędzenie w ciepłym lub gorącym wytopiło by całkowicie tłuszczyk ze słoninki), tym są one trwalsze.

Smakuja dobrze zarówno te wedzone szybko w dymie goracym jak i te wedzone w dymie zimnym przez kilka lub kilkanaście dni.

Aby były smaczniejsze, nalezy je solić np. z ziołami, papryką itp.

Więcej znajdziesz na stronce.

Pozdrawiam

Dzieki za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... uwaga do przechowywania słoniny: owinięta w papier (nie folia) z uwagi na muchy :devil: , w suchym, chłodnym i ciemnym miejscu (aby nie zjełczała), wędzoną słoninę można przechowywać do 6 miesięcy

 

pozdrawiam smacznie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 lat później...

I czy mogę wędzic razem z szynką w wędzarni, temp będą ok

Słoninę wędzi się na zimno rzadkim dymem przez 2-3 dni do uzyskania barwy jasno brązowej, lub 24-48 h jeśli jest to słonina paprykowana.

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

będę wędził razem z szynką co wyjdzie to wyjdzie

No,... tłuszcz może wyjść :cool:

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yamacher a szukanie próbowałeś ?? taka opcja dostępna na tym forum- pewnikiem nikt się nie obrazi jak znajdziesz fajny przepis i do niego się zaczniesz odnosić :lol: :grin:

pierwszy ; drugi ; trzeci ; i czwarty przepis

 

Nie chce mi się więcej szukać.

Poczytaj i wtedy pytaj.

Pozdrawiam cieplutko

 

Całość mojej wypowiedzi jest tylko i wyłącznie moim prywatnym zdaniem i moją opinią - chcesz zgadzaj się, nie chcesz nie zgadzaj się.

Ja życzę jak najlepiej

 

Czerpiesz ze strony "garściami" to wspomóż forum finansami ___ LINK DO POMOCY KPP

Poczytaj o panu S i jak możesz to klepnij go w d..... codziennie 2 razy ___LINK DO STRONY KPS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ala zacznij od początku. Zasoliłeś już? Ile czasu? Jakiej grubości masz płaty? W jakiej temperaturze chcesz wędzić? Jak te cienkie, sklepowe i przywalisz temperaturą to dłużej będziesz ją kroił niż kanapkę spożywał. Wędzenie tych sklepowych, na 1,5 palca moim zdaniem mija się z celem. Ale ja się nie znam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co wyjdzie to wyjdzie

.No chyba jaśniej nie można :devil: .Na zimno to na zimno a o temperaturach wędzenia poczytaj sobie. :grin:

 

http://wedlinydomowe.pl/budowa-wedzarni-i-wedzenie/rodzaje-wedzenia/145-wszystko-o-wedzeniu

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie luzik. :grin:

 

yamacher słonina w wyższej temperaturze wędzenia będzie się topić.

Możesz zaryzykować takie wędzenie, ale nie zapomnij, że kapiący na żar tłuszcz w tak dużej może doprowadzić do tragedii.

 

Posłuchaj dobrych rad i wędź na zimno !

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:grin: yamacher,słoninę wkładaj razem z szynkami i wędzić trzeba do pierwszej kropli jaka ukaże się na dole kawałka,wtedy jest na pewno miękka jak wystygnie.Ja tak robię i zawsze jest ok.na czas ani na kolor nie patrzę to jest tylko słonina.Wędzę,to zależy od pory roku 1,5h lub 2h,zawsze wieszam w miejscu gdzie jest najwyższa temperatura. :grin:

 

 

 

Wędzenie to tak jak seks,tylko dłużej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam chłopaki w piątek będę wędził swoją słoninę i mam dylemat bo przepisów jest wiele

Moja leży w soli 3 tygodnie i teraz jedni piszą żeby wędzić surową słoninę a inni żeby po otrzepaniu z soli parzyć ją przez 15 minut i dopiero wędzić.

Jaka będzie różnica między jedną a drugą chodzi mi o twardość czas przechowywania, przydatność potem jako skwarki np. do jajecznicy która będzie lepsza parzyć w końcu czy nie.

I jeszcze jedno pytanie ,wędzonki parzymy w celu zabicia bakterii tak do 72 stopni a słoninę surową wędząc na zimno spożywamy potem praktycznie na surowo, może to nam zaszkodzić czy nie ma się co bać, mam na myśli dziecko

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yamacher, ja zawsze parzę żeby była miękka.Aty zrób jak uważasz jeden raz zrób parzoną a następnym razem zrób nie parzoną i wtedy będziesz miał porównanie,która lepsza będzie dla ciebie.Jak nie przesadzisz z ilością podawania to nie zaszkodzi ani Tobie ani dziecku.
W życiu trzeba być twardym jak chleb z biedronki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.