Skocz do zawartości

Wędzarnia z beczki - problem z utrzymaniem temp.


hrypa

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

mam pewien problem z utrzymaniem temperatury w beczce...( palenisko mam 1,5m i chce zmniejszyć tak do 0.5 m czy to aby nie za krótki kanał ? ) zapewne problemem jest to, ze beczka nie ma dna zostało wycięte i teraz planuje to poprawić wstawić okrąg blachy na dno wyciąć w środku  kwadrat (pytanie jakiej wielkości mniej wiecej ? 20x20 w kwadracie ?) i chce zamontować deflektor, bo do tej pory mam tak, że nie równomiernie mi wedzi, z tylko od góry beczki a od dołu juz jest beczka chłodna, do tego myśle ocieplic wełną mineralną, proszę o pomoc czy w dobrym kierunku to by zmierzam ?,  z góry dziekuje za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z kanałem też można wędzić, w takiej wędzarni podobnej do Twojej wędziłem kopę lat i wszystko było ok, i co z tego, że z dołu chłodna wszak wędzi i nagrzewa dym. Trudno coś radzić na odległość, jednakże można w niej wędzić, a co do skrócenia kanału to jak najbardziej. Budując wędzarnię długość tunelu dobierałem tak by odległość od paleniska do wyrobów wynosiła około 120 cm. Ten patent wyczytałem w starym podręczniku wędzenia. I jeszcze jedno beczka to nie piec hutniczy  :D

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ja przez 2 lata wędziłem w beczce bez dna z kanałem około 60 cm i nie miałem żadnych problemów z utrzymaniem temperatury

Popieram! Ja (jeszcze do wiosny) wędzę w beczce. Palenisko mam  (jak się okazało tu na forum) za małe (ok 40x40cm) ale kanał nie dłuższy niż 0,5m i temperatura jest w miarę stabilna. Co do równomierności wędzenia to co jakiś czas przekładam wędliny. Beczka bez dna, nieocieplona.

Skróć kanał i "będzie Pan zadowolony". ;)

Małe złodziejaszki wieszacie, wielkim - nisko się kłaniacie
M.Rej


Popieram: https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/?p=401216

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja przez 2 lata wędziłem w beczce bez dna z kanałem około 60 cm i nie miałem żadnych problemów z utrzymaniem temperatury

Ale równomiernie na całej beczce ci wedzilo czy też z góry, tylko musiałeś przekładać?

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez hrypa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostsze i skuteczne rozwiązanie do tego typu wędzarni to po prostu kawał blachy, na którym robimy palenisko. Temperaturę regulujemy wsuwając lub wysuwając blachę z ogniem z kanału.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprostsze i skuteczne rozwiązanie do tego typu wędzarni to po prostu kawał blachy, na którym robimy palenisko. Temperaturę regulujemy wsuwając lub wysuwając blachę z ogniem z kanału.

ahh nie to nie jest dobre wyjście nie w przypadku u mnie na działce

 

 

A jakbym skrócil kanał tak do 0.4 m zamontowal pod beczka blachę gdzie zrobiłbym kwadrat i zamontowal deflektor zdał by ten deflektor egzamin?

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez hrypa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, na końcu (początku) kanału dymowego, w miejscu gdzie zawsze palisz ogień.  Jesli jkest tam mało miejsca, obuduj palenisko cegłami (tylko poukładane i przysypane dla uszczelnienia ziemią, lub Zrób daszek i ścianki z blachy. 

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanał mam wyłożony jak i palenisko z cyglankami i odbudowany jest, na kanale jest blacha położona wedzic wedzi nie powiem że nie ale mi głównie zależy na tym aby na całej beczce wedzic nie tylko w połowie beczki

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

A ocieplenie beczki wełna mineralna i skrócenie kanału pomoże to w równomiernym wedzeniu w beczce? Na wiosnę będę budować kabelek ale teraz potrzebuje konkretnego rozwiązania święta tuż tuż ;p

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw beczkę tak, aby patrząc do niej z góry wylot kanału dymowego był umiejscowiony w środku okręgu jaki zakreśla beczka. Dodatkowo możesz zasstosować jakiś deflektor nad wylotem dymu, lub przy dotychczasowej metodzie wedzenia, co jakis czas przekładać kije w wędzarni.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw beczkę tak, aby patrząc do niej z góry wylot kanału dymowego był umiejscowiony w środku okręgu jaki zakreśla beczka. Dodatkowo możesz zasstosować jakiś deflektor nad wylotem dymu, lub przy dotychczasowej metodzie wedzenia, co jakis czas przekładać kije w wędzarni.

A nie lepiej tak jak pisałem, kanał zmniejszyć zamontować pod spód blachę i zrobić kwadrat na srodku i deflektor zamontować?

Kanał mam wyłożony jak i palenisko z cyglankami i odbudowany jest, na kanale jest blacha położona wedzic wedzi nie powiem że nie ale mi głównie zależy na tym aby na całej beczce wedzic nie tylko w połowie beczki

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

A ocieplenie beczki wełna mineralna i skrócenie kanału pomoże to w równomiernym wedzeniu w beczce? Na wiosnę będę budować kabelek ale teraz potrzebuje konkretnego rozwiązania święta tuż tuż ;p

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

 

Wysłane z mojego D6503 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pewnie już zauważyłeś, wędzarnie kanałowe nie ciesza się tutaj szczególnymi względami. :D :D :D

Masz już odpowiedzi na swoje pytania. Zrób wg swoich planó zwłaszcza, iz nakład jest niewielki, a korzyści mogą być potężne.

Poczytaj sobie tematy odnośnie wędzarni kanałowych z beczki, choćby naszej Koleżanki EAnny, Kolegi Abratka itp.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste rozwiązanie jest w "zasięgu ręki" Należy nauczyć się opalać.  Pamiętaj, że palenisko musi być pod względem powichrzeni duże. Dotyczy opalania bezpośredniego jak i kanałów. Energia - temperatura nie bierze się z niczego. Chyba, że ciąża, nauka zna takie wypadki.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proste rozwiązanie jest w "zasięgu ręki" Należy nauczyć się opalać.  Pamiętaj, że palenisko musi być pod względem powichrzeni duże. Dotyczy opalania bezpośredniego jak i kanałów. Energia - temperatura nie bierze się z niczego. Chyba, że ciąża, nauka zna takie  

 

 

 

spróbuje narazie zmniejszyć kanał i powiększyć palenisko, dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym Ci proponował ułożyć sobie z cegieł, czy jakichś betonowych płyt palenisko i na zasadzie kibelka na tym postawić beczkę. Na beczkę kilka desek, ewentualnie jutowy worek odpowiednio przesłaniający ujście dymu z beczki i jedziesz z wędzonkami :) Pozdrawiam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtedy byś miał już wypas :) Deflektor Ci rozproszy ciepło i dym równomiernie po komorze. Nie będziesz musiał manewrować wędzonkami :) Na blachę dobrze by było nasypać piachu, co by Ci ewentualny tłuszcz nie robił niepożądanej zadymy :) Deflektor radzę zwymiarować pod projektowany kibelek :) 

Edytowane przez qba-69
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.