Skocz do zawartości

Kiełbasa słowacka


clipol

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Dostałem od znajomego Słowaka domową kiełbasę. Niestety nie znam przepisu. Wiem tylko że kiełbasa jest na soli wędzona zimnym dymem. https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161214/7cb81aec0f3c86716dd348fbd0bb20b0.jpghttps://uploads.tapatalk-cdn.com/20161214/78407e44450f26d07a83cacd0f56660b.jpg Boczek oczywiście też podobnie wędzony i bardzo smaczny Muszę spytać o przepis i metodę wędzenia.

 

Sent from my SM-G925F using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę jest tu przepis :Domáca klobása -domowa kielbasa , jeden z przepisów jest ich więcej na stronie :L Recepty pre domacu zabijaćku .

Na 10 kg prvotriedneho bravčového mäsa dáme 200 g soli, 10 g rýchlosoli, 30 g mletého čierneho korenia, 30 g sladkej alebo pološtipľavej mletej červenej papriky, 5 g mletého nového korenia, 5 g rasce a 40 g cesnaku. Mäso bez prísad najskôr pomelieme na mäsovom strojčeku s 8 mm otvormi, potom ho premiešame s cesnakom, chvíľu necháme postáť a potom pridávame ostatné koreniny. Pripravenú masu narážame do tenkých bravčových čriev.

 

Na 10 kg pierwszej jakości wieprzowego mięsa , dajemy 200g soli , 10 gr peklosoli , 30 g mielonego piprzu , 30 gr słodkiej lub " lekko ostrej " czerwonej papryki mielonej , 5gr mielonego zuiela angielskiego , 5 gr kminku i 40g czosnku. Mięso bez przypraw mielimy na maszynce z sitkiem 8 mm , potem mieszamy z czosnkiem , odstawiamy na chwilę , po tem dodajemy pozostałe przyprawy , nabijamy do jelit wieprzowych cienkich .  

 

Twoja kielbasa ma dodatek boczku lub twardej słoniny , Pozdrawiam  może skorzystasz z przepisu .

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...ta peklosól (rychlosol) mi nie pasuje - po śląsku - rychło - to jest szybko - może chodzi o saletrę...?

 

Aż kombinuję ,żeby zrobić.....

Edytowane przez jumbo

jumbo
--------------
"Ludzie są głupi, nie źli.
Zło zakłada jakąś moralną determinację, jakiś zamiar i pewną myśl.
Głupiec nie pomyśli.
Działa jak zwierzę przekonany, że zawsze ma rację,
dumny, że przypierd..la. każdemu, kto jest inny od niego samego."

 

 

"- Ludzie lubią wymyślać potwory i potworności. Sami sobie wydają się wtedy mniej potworni. Gdy piją na umór, oszukują, kradną, leją żonę lejcami, morzą głodem babkę staruszkę, tłuką siekierą schwytanego w paści lisa lub szpikują strzałami ostatniego pozostałego na świecie jednorożca, lubią myśleć, że jednak potworniejsza od nich jest Mora wchodząca do chaty o brzasku. Wtedy jakoś lżej im się robi na sercu. I łatwiej im żyć."
"Ostatnie życzenie"
Sapkowski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Soli kamiennej, od 0,6% azotan sodu, cukier, syrop skrobiowy, dekstroza. Może zawierać: musztarda, gluten, sezam i seler.
Produkcja 1 kg szynki. 20 g rozpuszczone w 200 ml rýchlosoli wody, mieszamy z 1 kg mięsa pokrojonego w kostki, odstawić na zimno w ciągu 24-48 godzin, następnie umieszcza się w formie, mięso i gotować przez 1,5 godziny w temperaturze 80 ° C

Edytowane przez Maxell

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jumbo ,

Dusinatá soliaca zmes vhodná na prípravu dusenej šunky, nemôže sa používať ako náhrada jedlej soli a nie je vhodná na priamu konzumáciu, zloženie: kamenná soľ, 0,6% dusitan sodný, cukor, škrobový sirup, dextróza - Maxell przetłumaczył już sklad  zgodnie z ta formułą . Ja użyłem peklosoli gdyz  u nas nie widziałem  podobnego produktu , po prawzie tez nie szukałem . Pozdrawiam

Wojciech Pacan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.