Skocz do zawartości

Analiza tendencji


haccp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem tutaj nowy, ale wszędzie gdzie czegokolwiek szukam związanego z naszym "fachem", znajduję sią na stronie Wędzarnicza Brać. Chciałbym prosić o pomoc forumowiczów w podpowiedzeniu, rozwinięciu, zdania narzuconym mi przez weterynarię, "czy jest przeprowadzana ANALIZA TENDENCJI", nie mam pojęcia co to jest, mam już wprowadzony HACCP, wykonujemy wszystkie wymagane badania, ale o co chodzi z analizą tendencji?. Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę wdzięczny za pomoc.

A nie prościej ich zapytać, co urząd miał na myśli?

Telefonicznie. 

[Dodano: 25 sty 2017 - 00:49]

Przedmiotem okresowej kontroli weterynaryjnej jest m. in.:

 

"-realizacja harmonogramu badań właścicielskich-mikrobiologicznych w zakresie bezpieczeństwa produktu i higieny procesu, analiza tendencji"

 

We wszystkich systemach jakościowych oczekuje się poprawy tego, co jest.

Zgodnie z zasadą, że zawsze może być lepiej.

Skoro właściciel sam planuje harmonogram badań to powinien również wprowadzać do niego zmiany.

Te zmiany powinny dotyczyć obszarów o największym zagrożeniu, zgodnie z analizą pareto.

Czyli np. można wprowadzać badania parametrów "idealnych" rzadziej, natomiast tych najgorszych - częściej.

Taki harmonogram nie jest konstrukcją sztywną, tylko dostosowywaną do rzeczywistych potrzeb i zagrożeń.

Udzieliłam powyższej odpowiedzi na bazie własnej wiedzy z systemów zarządzania jakością, które zbudowane są na podobnych zasadach.

Jednak co do szczegółów i ew. podpowiedzi to jednak polecam rozmowę z audytorem, czyli weterynaryjną jednostką kontrolną.

Edytowane przez EAnna

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam, jestem tutaj nowy, ale wszędzie gdzie czegokolwiek szukam związanego z naszym "fachem", znajduję sią na stronie Wędzarnicza Brać. Chciałbym prosić o pomoc forumowiczów w podpowiedzeniu, rozwinięciu, zdania narzuconym mi przez weterynarię, "czy jest przeprowadzana ANALIZA TENDENCJI", nie mam pojęcia co to jest, mam już wprowadzony HACCP, wykonujemy wszystkie wymagane badania, ale o co chodzi z analizą tendencji?. Będę wdzięczny za pomoc.

 

Analiza tendencji w tym sensie to to tak naprawdę zapisywanie wartości tzn wyników badań laboratoryjnych (można zrobić sobie wykres). Chodzi o to, że jeżeli będziesz notował wyniki badań np niech będzie ilość drobnoustrojów I zobaczysz, że liczba ich się zwiększyła z badania na badanie, albo zwiększa się po trochu z badania na badanie to jest to dla ciebie informacja, że należałoby już podjąć jakieś działania w kierunku poprawy wyników np dokładniejsza dezynfekcja zakładu. Czyli podjąć działania zanim będzie już wynik przekroczony. 

Generalnie powinieneś też mieć jakieś założone wyniki. (niektóre są określone w rozporządzeniach) 

Edytowane przez roszej
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.