Skocz do zawartości

Ser biały wychodzi kwaśny


Towoja

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Posiadam małe gospodarstwo rolne (4 krowy mleczne). Od niedawna zajmuję się ekologiczną produkcją serów. Zbieram mleko z całego tygodnia i w piątek ogrzewam, ale sery wychodzą kwaśne i nie wiem gdzie popełniam błąd.

 

Przetrzymywanie:

 

Codziennie doję krowy i cedzę przez ściereczkę do osobnych wiaderek. Potem te wiaderka wkładam do zimnego miejsca, żeby mleko ostygło. Po 2-3 dniach mleko się kwasi i pojawia się śmietana. Wtedy przenoszę wiaderka do ciepłego miejsca i zbieram śmietanę. Później to mleko siedzi do piątku w temperaturze pokojowej.

 

Ogrzewanie:

 

Zalewam skwaszone mleko gorącą (wrzącą) wodą. Około 1 litr wody na 8 litrów skwaszonego mleka. Mleko to podgrzewam na palniku i dolewam świeżego słodkiego mleka (około pół litra). Gdy ser się ogrzeje to przelewam do gazy i formuję ser. Czekam, aż się odcieknie serwatka i gotowe. 

 

Niestety ser wychodzi kwaśny a nie słodki. Może ktoś coś doradzi? Gdzie popełniam błąd?

 

P.S. Nie wiem czy to ważne, ale zawartość tłuszczu w mleku od moich krów oscyluje wokół 3,2%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kwaśne mleko -kwaśny twaróg. Popatrz na sery podpuszczkowe - ja robię ser typu koryciński - tylko ze świeżego mleka. Popatrz na działy z serami .....

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle się wyraziłam. Nie chcę zrobić sera całkowicie słodkiego na podpuszczce bo taki akurat umiem robić. Chodzi mi o zwykły twaróg, tylko że nie taki kwaśny jak mi wychodzi, tylko bardziej obojętny. Bo teraz wychodzi mi taki, że ciężko to przełknąć bez grymasu na twarzy.

Edytowane przez Towoja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz tak: mleko z rannego i wieczornego udoju łączymy i jeśli nie masz centryfugi to odstawiamy w chłodne miejsce i zbieramy rano śmietanę. Mleko po odstojowe najlepiej zakwasić bakteriami albo kefirowymi albo szczepem Alfa z Agrovisu lub kwaśna śmietana . Dlaczego nie polecam samoistnego kwaszenia? Bo w powietrzu i mleku może być milion różnych rzeczy. Można też przed kwaszeniem mleko pasteryzować, ale mi zawsze szkoda czasu jak i tracimy na jakości. Potem to już po dobie, dwóch robimy jak w każdym przepisie na twaróg. Jest jeszcze druga metoda na twaróg słodki- robisz wg przepisu na ricotte tylko zamiast serwatki bierzesz mleko odstałe.

 

Wysłane z mojego HUAWEI VNS-L21 przy użyciu Tapatalka

Dobre, bo Polskie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Problem w tym, że zdojone mleko np. z niedzieli muszę jakoś przetrzymać do piątku, bo wtedy robię wszystkie sery na sobotę na sprzedaż, żeby były świeże. Jak mam to zrobić? I jeszcze wspomniałeś o chłodnym miejscu. Ile stopni Celsjusza powinno być?

 

Edit.

 

 

 

Potem to już po dobie, dwóch robimy jak w każdym przepisie na twaróg.
 

Widziałam wiele różnych przepisów :) Doradzisz, który byłby najlepszy?

Edytowane przez Towoja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wirus za przepis. Trzeba koniecznie ogrzewać w piekarniku? Nie wystarczy po prostu na palniku?

 

Ponawiam pytanie co do przetrzymywania mleka, aby mogło posiedzieć dłużej i żebym dopiero po kilku dniach mogła robić twaróg. Czy jest taka możliwość?

 

Edit. Jeszcze jedno pytanie. W tamtym przepisie twaróg od początku jest robiony w garnku. Ja trzymam mleko w plastikowych wiaderkach. Czy można po ściągnięciu śmietany przelać kwaszone mleko do garnka i dopiero wtedy podgrzewać czy od początku trzeba robić w metalowym?

Edytowane przez Towoja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Trzeba koniecznie ogrzewać w piekarniku? Nie wystarczy po prostu na palniku?
 

 

Tutaj  trochę  "rozjasnienia" na to  pytanie: 

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/8481-ser-twarogowy-pytanie/?p=352512

 

 

Oooo właśnie :) U mnie piekarnik nie wchodzi w grę, bo jeden piekarnik na tylko towaru po prostu nie wyrobi. Na czym polega ta kąpiel wodna jeśli chodzi o twaróg bo szukała na internecie, ale wyskakują mi tylko przepisy na sernik.

 

Edit. Już znalazłam informację :)   Bardzo interesuje mnie kwestia tego przetrzymania mleka z niedzieli do piątku.

Edytowane przez Towoja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

 

 

 Bardzo interesuje mnie kwestia tego przetrzymania mleka z niedzieli do piątku.

Odpowiedziałam Ci na PW ale nie czytasz korespondencji. 

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.