Skocz do zawartości

Majonez domowy


Maad

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kielecki Grzesiu jest specyficzny nie kazdemu pasuje jest ostry ale mało kwaskowy w porównaniu z dekoracyjnym Winiary np.

Ten Halinki będzie bardzo delikatny ... u mnie do tych proporcji daję 1/2 łyżeczki soli, dwie łyżeczki soku z cytryny lub octu 10% i łyżeczkę cukru pudru ... zapomniałemo odrobinie pieprzu ;) ... też wolę coś ala Winiary ;)

Gęstość regulujesz ciepłą wodą a mleka nigdy nie dawałem muszę spróbować ;)

 

Tapniete z Tapatalk

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

- 1 jajko należy wyparzyć - 1 szkl oleju - 1/3 łyżeczka soli - łyżka soku z cytryny - 1 łyżeczka musztardy - 3 łyżki mleka - pieprz
czy wszystko schłodzone ?

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak kiedyś na to aby wszystko miało taką samą temperaturę zwracałem uwagę ... teraz uważam że nie ma to najmniejszego znaczenia ;)

Ważną rzeczą jest dobranie słoika aby pasował do niego blender ;)

 

Tapniete z Tapatalk

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gregtom, wszystko zależy od twego smaku i preferencji. Osobiście lubię np. czasami, wersję z dodatkiem "vegety" własnej produkcji, w której to zawsze jest spory dodatek lubczyku, bo taka lubię najbardziej. Ten domowy majonez to fantastyczny "wynalazek" właśnie dla tego że dowolność smaków i posmaków jest praktycznie nieograniczona, oraz że tak jak pisze Roger, ważna jest tylko korelacja rozmiarów blendera ze słoikiem  :D. Majonez przygotowywany w malakserze potrafi czasami nie "wypalić", wykonywany blenderem nigdy  :D.

Edytowane przez sverige2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wszystko schłodzone ?

 

Temperatura pokojowa Waldku .

 

.

 

Czy do majonezu Halusi dajemy całe jajko,czy tylko żółtko?

 

Oczywiście że całe jajko.

 

 

 

Ważną rzeczą jest dobranie słoika aby pasował do niego blender ;)

 

Robercie w zestawie blendera w wyposażeniu jest  dopasowany pojemniki do do końcówki blendującej.

 

 

 

Ten Halinki będzie bardzo delikatny

 

Zawsze można dosmaczyć na samym końcu. Co do gęstości proponuję jednak mleko .

Edytowane przez @halusia@

Pozdrawiam Halusia

"idę wolno, ale nie cofam się nigdy"

http://emotikona.pl/gify/pic/kotek.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mlekim nie próbowałem ale spróbuję Halinko ;)

Ja leniwy jestem i mam taki pasowny słoiczek typu dz taki bez rantu specjalnie kupiłem jakiś paskudny gulasz angielski (piesa była zachwycona ;) ) bo słoik mi pasował na tą porcję i do blendera ;)

 

Tapniete z Tapatalk

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podziele sie moim  niepowodzeniem w wyrobie domowego majonezu, w nadzieji otrzymania podpowiedzi i wskazowek.

Z Waszych relacji wynika, iz jego produkcja jest banalnie prosta

a mnie niestety majonez zawsze sie zwarza.

Przyczyn tego dopatrywalem sie w temperaturach polproduktow, jakosci i rodzajow olejow, poczatkowej ilosci wyrabianej masy, obslugi samego miksera.

Nim zaczne wlaczac do kregu podejrzen fazy ksiezyca

lub niekorzystne uklady planet, zamieszczam fotografie blendera, ktorym wspomagam sie przy majonezowych kleskach

 

post-50346-0-30359100-1491823027_thumb.jpg

 

gdyz to w nim, lub w posiadanym, jedynym przylaczu dopatruje sie przyczyn..

 

(blendowanie odbywa sie w oryginalnym pojemniku)

Edytowane przez robimhuk
Apes debemus imitari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm powiem Ci że jeszcze nigdy nie miałem przypadku żeby cokolwiek nie wyszło poza smakiem jak czasem z czymś przesadziłem ... Jedyne co mi przychodzi do głowy to zbyt duża średnica oryginalnego naczynia ;)

Najprościej słoik dobrany możliwie najlepiej do srednicy blendera (Twój jak każdy inny ;) )do słoika daje :

- całe jajko

- pół łyżeczki soli

- łyżeczkę cukru pudru

- łyżeczkę czubatą musztardy

- pieprzu małą szczyptę

- dwie łyżeczki octu 10%

- 2-4 łyżeczki ciepłej wody (w zależności od tego jak ma być gęsty) - Halinka daje mleko ja nie próbowałem ale spróbuje ;)

- szklanka oleju

 

Walę to w słoik dokładnie w takiej kolejności , blender do dna i włączasz, trzymasz chwilkę na dnie aż masa zacznie emulgować i wolno podnosisz końcówkę do góry, na koniec parę ruchów dół góra i gotowe , można dokładnie przemieszać łyżeczką i ewentualnie dosmaczyć ;)

Edytowane przez roger

Robert
601353601
ʎuɯnɹʇ po oʞǝıʍ oʇ ɯǝsɐzɔ oʞlʎʇ-ɯǝıʞǝıʍ z ǝɾǝzɹpɐɯ ʞǝıʍolzɔ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Walę to w słoik dokładnie w takiej kolejności , blender do dna i włączasz, trzymasz chwilkę na dnie aż masa zacznie emulgować i wolno podnosisz końcówkę do góry, na koniec parę ruchów dół góra i gotowe , można dokładnie przemieszać łyżeczką i ewentualnie dosmaczyć
musi się udać  ;)  :thumbsup: ​-

 

gdyz to w nim, lub w posiadanym, jedynym przylaczu dopatruje sie przyczyn.. (blendowanie odbywa sie w oryginalnym pojemniku)
może różne temperatury składników - w oryginalnych wychodzi perfekto - daj wszystko po kolei  jak to robi Roger lub Halusia - musi wyjść :thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię z tego przepisu

2 jajka

1/2 łyzeczki soli+ pieprz

1 łyzeczka musztardy

3 Łyżki soku z cytryny

250 ml oleju słonecznikowego

1-2 łyzki goracej wody na koniec

Dobrze jest robić w takim słoiku w którym miesci się twój blender.

Musi wyjść

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podam rewelacyjny majonez wegański -praktykowany próbowany osobiście; przepis ze strony:

http://www.jadlonomia.com/przepisy/weganski-majonez-doskonaly/

dodajemy łyżeczke więcej musztardy ;) 

wklejam cały przepis

 

Wegański majonez doskonały
  • Czas przygotowania: 10 minut 10M
Składniki na dwa słoiki:

½ szklanki aquafaby / 125 ml, czyli trochę mniej niż z reguły jest w jednej puszce ciecierzycy
1 łyżka płatków drożdżowych, do kupienia tutaj
2 łyżeczki octu lub soku z cytryny
¾ łyżeczki musztardy
½ łyżeczki czarnej soli lub zwykłej soli
¼ łyżeczki syropu z agawy lub dowolnego innego słodzika

1 ¼ – 2 szklanki oleju roślinnego

Przygotowanie:
  1. Wszystkie składniki poza olejem umieścić w wysokim naczyniu blendera jak na zdjęciu i miksować przez 2 – 3 minuty na najwyższych obrotach do czasu, aż porządnie się spienią.
  2. Następnie wlać olej – nie trzeba go kapać do środka jak w wypadku tradycyjnego majonezu, wystarczy po prostu wlać go do środka cienkim strumieniem. Gotowy majonez przełożyć do słoika, postarać się nie jeść go do każdego posiłku. Przechowywać w lodówce do 10 dni.

Porady:

  • Do przygotowania wegańskiego majonezu najlepiej sprawdzi się wysokie naczynie i ręczny blender, ewentualnie blender kielichowy. W przypadku tego drugiego dobrze jest ubijać aquafabę dwa razy dłużej.
  • Wysokie naczynie blendera widoczne na zdjęciu jest równie ważne. Jeśli majonez będziecie przygotowywać nie w wysokim naczyniu ze zdjęcia, a w misce, musicie wydłużyć miksowanie aqyafaby trzykrotnie, a olej lać powoli.
  • Czarna sól dodaje jajecznego posmaku. W tym przepisie nie jest niezbędna, ponieważ majonez ma bardzo pełny i okrągły smak. Jeśli jednak akurat macie ją pod ręką, skorzystajcie z niej.
  • Płatki drożdżowe ewentualnie można zastąpić ½ łyżeczki pasty miso. Dodają serowego, wyrazistego smaku umami, do kupienia na przykład tutaj.
  • Majonez po wstawieniu do lodówki znacząco gęstnieje.
  • Do majonezu użyjcie delikatnego oleju bez wyraźnego smaku – rzepakowego, ryżowego lub z pestek winogron.
  • Śmiało eksperymentujcie i róbcie smakowe majonezy – na przykład z pieczonym czosnkiem, rozmarynem lub suszonymi pomidorami.

 

polecam :thumbsup: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Walę to w słoik dokładnie w takiej kolejności , blender do dna i włączasz, trzymasz chwilkę na dnie aż masa zacznie emulgować i wolno podnosisz końcówkę do góry, na koniec parę ruchów dół góra i gotowe , można dokładnie przemieszać łyżeczką i ewentualnie dosmaczyć
musi się udać  ;)  :thumbsup: ​-

 

gdyz to w nim, lub w posiadanym, jedynym przylaczu dopatruje sie przyczyn.. (blendowanie odbywa sie w oryginalnym pojemniku)
może różne temperatury składników - w oryginalnych wychodzi perfekto - daj wszystko po kolei  jak to robi Roger lub Halusia - musi wyjść :thumbsup: 

 

Probowalem zrobic majonez wg. przepisu @beatag, gdyz cyt," musi wyjsc", z zachowaniem  wszelkich, zalecanych powyzej procedur.

I kolejna majononezowatoporazka. :blush:

Olej sie nie emulguje, choc staje sie bialy, z czasem rozwarstwia i po krotkiej chwili warzy.

 

Winny jest wiec uklad planet, lub przynajmniej ksiezycowa kwadra. :blush::)

Dziekuje Wam za porady.

Apes debemus imitari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kurcze -nie wierzę...ja osobiście nie przepadam za tym robionym majonezem ,bo jak gdzieś wyzej pisałam najbardziej mi pasuje kielecki -czasami łącze go z winiary ,ale wracajac do majonezu -słoiczek musi być  dopasowany do rozmiarów blendera -ostatnio robiłam w takim co robie konserwy mielonki [taki sam na całej wysokosci] Ubijam zaczynając od dna i powoli do góry.Olej wlewam powoli cienkim strumieniem  No nie ma bata -musi wyjść !!

beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.