Skocz do zawartości

Altana wg Rockera


rocker

Rekomendowane odpowiedzi

Kamil kawał dobrej roboty !

 

Jako, że jest w miarę świeży wątek a nie chce póki co tworzyć nowego tematu to proszę o informację. W najbliższą majówkę planuję wybudować altankę wraz z tatą. Plan już jest, materiały będą kupowane po świętach.

Mam tylko jedno pytanie: na internecie w gotowych altanach do kupienia oraz taki wykonanych przez nas amatorów wszędzie jest stosowany gont. Czemu? Czemu nie dachówka ceramiczna? Planuję wybudowanie czterospadowego dachu o boku 3,4 x 3,4m, koszt jest porównywalny z kosztem odeskowania i gontu. Czy to przez ciężar czy za mała powierzchnia?

veni vidi vino

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

+Łatwość montażu,brak konieczności posiadania narzędzi, młotek starczy,brak obróbek blacharskich (praktycznie zawsze indywidualnie robione przy dachu).Przy goncie po prawdzie też by nie "zaszkodziły"
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łatwość = koszty :grin:. Całkowicie się zgadzam że dachówka lepiej się prezentuje. Tak że jak są możliwości finansowo terenowe to dachówka bez dwóch zdań
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z moich wyliczeń wynika, że zadaszenie (12m2):

- ceglane będzie kosztować (zależnie od materiałów) między 450 a 1200 zł i ważyć blisko 500kg (przyjąłem ceny gąsiorów 10-20zł, dachówka 16-60zł) - waga 40kg/m2

- drewniane z gontem wyniesie mnie 576zł (deska 24zł/m2, gont 25zł/m2), waga zakładając że 1 deska [300x11x2] waży 5,5kg, wyszło 200kg

 

nie popadając w przesadę ceny można powiedzieć, że zbliżone (zakładając że pod dachówki też należy przybić troszkę deseczek). Waga już niestety nie, także postawię na gont i przynajmniej łatwiej będzie mi zrobić u góry komin wyciągowy

Edytowane przez rocker

veni vidi vino

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Belki tez muszą miec odpowiednią wielkość żeby utrzymać taki cieżar jaki waży dachowka.Pamieraj także o tym że wiaty narażone są na podmuchy wiatrow.Pozdrawiam świątecznie!
W życiu trzeba być twardym jak chleb z biedronki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle że planując dach, a tym bardziej cztero lub więcej-spadowy, absolutnie nie możesz przeliczać ceny materiałów jak leci z metra, tylko brać pod uwagę odpowiednie kształtki myśląc o dachówce ceramicznej, a z gontem robisz co chcesz w każdą stronę i tu się właśnie zaczyna różnica kosztów, wystarczy że sprawdzisz ile kosztuje np. gąsior czy krańcówka w porównaniu do ceny prostej dachówki ;) Nie wspominając już o wyżej wymienionych obróbkach blacharskich, których przy goncie na siłę da się uniknąć. Waga pokrycia oczywiście również ma bardzo duże znaczenie i musiałbyś przybliżyć kształt konstrukcji i użyte materiały "nośne" ;)

Edytowane przez BsijZabsij
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Rocker :cool:

 

Dziękuję za zainteresowanie moim tematem :)

Gontem kryłem z powodów jakie wymienili przedmówcy... jak również dlatego, że mi się po prostu podoba :D:cool:

 

Koszt dachu to nie tylko "pełne metry" to przede wszystkim obróbka bo to ona przy tak małych powierzchniach generuje największe koszty... ;)

Zanim zacznie się budowę warto przeliczyć sobie wszystko dwa razy... żeby później nie było "przykrych niespodzianek" :cool:

 

Pozdrawiam,

Kamil

 

Ps. Już niedługo wracam z fotorelacja z budowy... :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę tu wstawiał swoich obliczeń i rysunków gdyż lepiej żebyście tego nie widzieli :)

ogólnie: altana stojąca na 4 słupach 10x10cm (wiem że mogę zastosować mniejsze ale wolałem grubsze gdyż lepiej wyglądają), odległość między słupami 300cm, baldachim (dach) wychodzący 20cm poza obrys nóg tzn kwadrat o boku 340cm, sam dach wysoki na 120cm, kąt nachylenie 35stopni. 4 spadowy.

I tu moglibyście mi pomóc, nie wiem jaką grubość dać na poprzeczne belki (te długość 340cm) z założenia wychodzę że będą one miał 8x4cm, krokwie chyba też takie grubości, do tego zastrzały czy tam płatewy (chyba dobrze odmieniłem), no i miecze między słupami a belkami.

Dziś jadę jeszcze podpatrzeć gotowe konstrukcje do pobliskich marketów budowlanych.

veni vidi vino

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obliczeń i rysunków gdyż lepiej żebyście tego nie widzieli :)

:thumbsup:

 

A poważnie jak dla mnie to taka wersja ekonomiczna , trzymaj mur a ja idę po pieniądze. (pewnie  wytrzymają jak niema wiatru , śniegu itp , ale jak robimy ma wytrzymać ekstremum) . Ja dałbym    słupy  15x15  belki 16x8  krokwie 12x6 . Pytanie czym to będziesz pokrywał (ja takie przekroje dawał bym  pod blachę , gont bitumiczny, pod dachówkę  pewnie większe ?) . Może inni bardziej doświadczeni coś  podpowiedzą .

 

P.S

Załóż swój wątek lub zadawaj  pytania w "otwartych" tematach co by @kamilowi nie "smiecić" . Kamil fajny chłop :D to się nie obrazi ale co do zasady  :D  

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja jest taka... załóż osobny temat... w którym zamieścisz rysunki, szkice etc. ( przyda się to pozostałym, a i nie będzie pomieszane z moją relacją z budowy ;) )

 

Co do samej konstrukcji... Słupy 14 x 14cm, belki również (mocniejsze, a i w kwadracie ładniej wyglądają) krokwie 10cm x 6cm. Osobiście dałbym wszystko heblowane... - dużo ładniejszy efekt końcowy :cool:

Okap zrobiłbym 30-35cm... wg mnie 20cm to zdecydowanie za mało... ;)


[Dodano: 18 kwi 2017 - 10:35]

 

 

P.S Załóż swój wątek lub zadawaj pytania w "otwartych" tematach co by @kamilowi nie "smiecić" . Kamil fajny chłop :D to się nie obrazi ale co do zasady :D

 

hahaha :cool: dopiero zauważyłem jak kliknąłem "Wyślij" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będę tu wstawiał swoich obliczeń i rysunków gdyż lepiej żebyście tego nie widzieli :)

ogólnie: altana stojąca na 4 słupach 10x10cm (wiem że mogę zastosować mniejsze ale wolałem grubsze gdyż lepiej wyglądają), odległość między słupami 300cm, baldachim (dach) wychodzący 20cm poza obrys nóg tzn kwadrat o boku 340cm, sam dach wysoki na 120cm, kąt nachylenie 35stopni. 4 spadowy.

I tu moglibyście mi pomóc, nie wiem jaką grubość dać na poprzeczne belki (te długość 340cm) z założenia wychodzę że będą one miał 8x4cm, krokwie chyba też takie grubości, do tego zastrzały czy tam płatewy (chyba dobrze odmieniłem), no i miecze między słupami a belkami.

Dziś jadę jeszcze podpatrzeć gotowe konstrukcje do pobliskich marketów budowlanych.

Słupy za małe. Pokusiłbym się o przynajmniej 12x12 o ile nie nawet 14x14 . Płatwie (poziome belki) również 12x12 lub 14x14 (siła działa na nie przecież po ukosie więc nie wystarczy wysoki przekrój, oba wymiary muszą mieć porządne...) i zastrzały tego samego wymiaru - ładnie się zgra wizualnie i będzie prostsze do wykonania. Do tego krokiewki 6x12. I większy okap, o wiele lepszy efekt wizualny. Nie wiem, czy dobrze Cię zrozumiałem, naszkicuję.

post-73027-0-86139900-1492507718_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

zgodnie z ustaleniami z wątku kolegi Kamila, zakładam nowy wątek by mu nie śmiecić.

 

Weekend majowy już blisko, jako że mam tych dni wolnych aż 9, postanowiłem z tatą stworzyć samemu altanę ogrodową.

Po prześledzeniu tego oraz innych forum, jak i kilku marketów budowlanych, opracowałem w mej głowie projekt.

Założenie było takie, że trzeba zadaszyć kwadrat o boku 3m wyłożony kostką.

 

Plan wyszedł taki:

altana o boku 300cm (odległość między słupami), dach wystający na ok 20cm poza obrys podstawy, czyli patrząc na rzut dachu będzie to kwadrat o boku 340cm. Wysokość słupów 220cm (na rysunku poniżej jest błąd). Wysokość obliczona tak by dach był na wysokości powyżej 200cm. Dach pokryty deską podbitką (lub boazeryjną) grubości ok. 2cm. Powierzchnia dachu to 11,56m2, wiem że nie mogę tyle przyjąć bo deski będą skracane. Wyszło mi, że kładąc 17 desek o szerokości 10cm każda kolejna będzie krótsza od poprzedniej o ok 166mm (muszę na spokojnie to obliczyć).

 

Lista zakupów:

  -- konstrukcja podstawy:

     - 4x słupy 12x12x200 cm (tu proszę o poradę czy wystarczą 10cm czy lepiej dać 12cm)

     - 4x belka 12x12x300 cm (jak wyżej)

     - 8x miecz 12x12x40 cm

  -- konstrukcja dachu:

     - 4x krokiew 5x7x240 cm (proszę o poradę co do tych desek)

     - 4x krokiew 5x7x170 cm (jak wyżej)

     - 8x krokiew 5x7x ?? (najkrótsza o długości która dopiero wyjdzie w praniu)

  -- deski na pokrycie dachu 11,56m2

  -- gont na pokrycie dachu

  -- 4x kotwa do słupka do ziemi

  -- jakiś drewnochron: wosk, Vidaron, lakierobejca (tu też jestem otwarty na opinie).

  -- 8x łączników metalowych typ LK1

  -- 1 paczka wkrętów (nie piszę tu że chodzi o różne długości, tylko ogólnie jako o koszt)

  -- 1 paczka gwoździ do gątu

 

Myślę że to będzie stanowiło 90% kosztów, reszta to jakieś dodatki bądź źle dokonane obliczenia.

Poniżej zamieszczam rysunek, który poczyniłem w tym celu.

Proszę o sugestie i opinie

 

post-61440-0-54564700-1492596468_thumb.jpg

konstrukcja altany.pdf

Edytowane przez rocker

veni vidi vino

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rocker,

 

Wg mnie...

* słupy 14x14

* belki 14x14

* miecze 14x14

* krokwie 10x6

(Ja kupiłem wszystko heblowane - dużo ładniejszy efekt po impregnowaniu)

 

Całość impregnowałem Sadolinem, możesz kupić Vidaron - obydwa są dobre.

 

Krokwie przytnij dopiero po skręceniu całej więźby... bo moim zdaniem 20cm okapu to stanowczo za mało ;)

 

Wysokość słupów dałbym 210-215cm ponieważ jak dojdzie okap to "na wejściu" będziesz miał właśnie około 200-205cm ;)

 

Gwoździe do gontu... standardowe mają długość 25-27mm - poszukaj 20mm - są droższe i trudniej je dostać, ale standardowymi zrobisz sobie "sito" w dachu ;)

 

To tak w skrócie, na szybko... :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cynk Kamil_1.

Będę myślał nad tymki 14tkami tylko czy to potrzebne czy tylko lepszy efekt wizualny.

Drewno oczywiście heblowane mam zamiar kupić i jeszcze je samemu doszlifować, pomalować i znów doszlifować i znów pomalować :)

Moje wyliczenia są dość ogólne same słupy też będę zamawiał dłuższe o ok 30cm, by móc w razie czego skrócić.

 

Będę szukał tych krótszych gwoździ

veni vidi vino

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup aktualnego muratora - jest tam dobry projekt altany z grillem - i po problemie

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muski - murator już zamówiony, co prawda widziałem projekt tam zawarty i troszkę odbiega od mego pomysła, ale pewnie wykorzystam jakieś pomysły.

 

Poczyniłem w domu pewne obliczenia. Wróciłem do czasów studiów i do przedmiotów związanych z wytrzymałością konstrukcji.

Otóż przy założeniach, że 15kg śniegu waży 50kg/m2 (zaokrąglając w górę to mac obciążenie mojego dachu to będzie 600kg), mimo że w ostatnim czasie zimy są dość łagodne zakładam że 1m3 śniegu może ważyć 200-800kg ( w zależności od temperatury).

1 belka klasy użytkowej 1 w klasie drewna C27 ma granicę wytrzymałości na poziomie 27MPa.

Do obliczeń przyjąłem wagę dachu 400kg (myślę że z górką), nie rozkładając tej masy na 4 belki poprzeczne a na każdą jedną o długości 3m z kwadratowym przekrojem o boku 0,14m to zginanie wyniosło mnie 9,84MPa.

Można by się pokusić o rozbicie masy dachu na 4 belki ale już mi się nie chciało. Dodając do tego chwilowe obciążenie 1000kg (10kN) to nadal mieszczę się w granicy wytrzymałości drewna.

 

Co najważniejsze powyższe obliczenia zostały wykonane dla dachu poziomego, przy 30stopniowym skosie ilość śniegu z pewnością się zmieni "in minus"

 

Tak czy inaczej belki o boku 14cm nie tylko ładniej będą wyglądały, ale dla "świętego spokoju" je zastosuję.

veni vidi vino

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy doborze tarcicy trzeba się kierować  dostępnym materiałem  . (to co tną tartaki standardowo lub jest dostępne w markecie :)  ) . Po obróbce będzie mniej o 4-5 mm

https://www.google.pl/search?q=tarcica+drewniana+wymiary&client=firefox-b&tbm=isch&imgil=sokFV1exH0L-LM%253A%253BA99P8VH-PSEh8M%253Bhttp%25253A%25252F%25252Fkwalifikacjewzawodzie.pl%25252Fkwalifikacje%25252Fkwalifikacja-a13%25252Fa13_wrzesien_2015%25252F&source=iu&pf=m&fir=sokFV1exH0L-LM%253A%252CA99P8VH-PSEh8M%252C_&usg=__9nUfjvrcpe-NOtKkcVuRGdpGRyE%3D&biw=1366&bih=608&ved=0ahUKEwiT6MuY5rLTAhUOJ1AKHQ3aDZ8QyjcISA&ei=son4WJPHCo7OwAKNtLf4CQ#imgrc=sokFV1exH0L-LM:

 

Możesz mieć inne wymiary ale to już jest indywidualne zamówienie (czytaj droższe) . 

Drewno jak najbardziej ostrugane (ładniej  wygląda , trudniej się zapala , mniej farby do pomalowania  , drzazgi się nie wbijają :D ) . Drewno przed montażem pomaluj zwłaszcza  niedostępne elementy/płaszczyzny. Słupy "kanty"  ma długości  sfazuj  bo : jak będzie  miał bliski kontakt  :D   to lepiej mieć sfazowane, kant w takcie eksploatacji często się uszkadza  a fazki nie

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć rocker.

Tak się zastanawiam czy 300 cm bez słupa w środku to dobry pomysł, to dość duża odległość. Druga sprawa czy nie za mało krokwi, u Ciebie będzie to odległość ok. 100-120 cm między nimi. Standard na dachu to 80 cm. Chodzi mi głównie o śnieg i ciężar.

Pozdrawiam, Dawid.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

300 cm to jest trochę,  dlatego lepiej wyższe proponowałem 16x8 (faktycznie może dać grubsze )  + miecze (tak aby "wolnej"  belki zostało  2 m )   powinno dać radę i krokwie też lepiej wyższe  np 12. . Rozstaw  1,2 m deska /podbitka może raczej  na pewno ugną się a tym samym  pokrycie  tak że lepiej jak piszesz 0,8 m :) (lub ciut gęściej :D )

Edytowane przez Maciekzbrzegu
Bo w życiu nie chodzi o to by przeczekać burzę, lecz by nauczyć się tańczyć w deszczu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wróciłem do czasów studiów i do przedmiotów związanych z wytrzymałością konstrukcji

 

Rocker, Ty nie budujesz mostu tylko altanę :P ;) Spokojnie to wszystko wytrzyma... :thumbsup:

 

Wg mnie (po zastosowaniu mieczy) odległość między słupami (300cm) nie wymaga dodatkowych punktów podparcia ;)

 

W tartaku przygotują Ci takie drewno jakie zamówisz licząc wszystko w określonej cenie za m3 ;) także nie czekaj... zamawiaj... bo tak naprawdę przed impregnowaniem powinno trochę przeschnąć (u mnie leżało około dwóch miesięcy) później impregnat, szlif, impregnat, montaż i poprawki impregnatem po cięciu i montażu ;)

 

ps. Belka 14x14 po heblowaniu ma wymiar 13,5 x 13,5cm

 

Powodzenia! :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za dobre rady.

Dechy kupuję na składzie drewna, wszystko wstępnie oheblowane, po odebraniu ich na pewno będę słupy szlifował z dwa razy przed pierwszym malowaniem, i tak jak Maciek napisał kanty również zaokrąglone.

potem pierwsze malowanie, znów szlif papierem 140-180 i znów malowanie i dopiero po tym montaż.

Z informacji na necie i gotowych altan widzę że odległość 3m między słupami nie jest ekstremalną odległością i spokojnie mogę tak robić, długość mieczy dałem jako wartość bardzo ogólną bo nie wiem jeszcze czy te 40cm jako krótszy bok czy nie będzie więcej.

veni vidi vino

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.