Skocz do zawartości

Wędliny domowe - forum korzysta z plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie: Polityka prywatności. W celu usunięcia tej wiadomości kliknij:    Akceptuję użycie plików cookies

Witaj na forum Wędzarniczej Braci

Logowanie »  Zaloguj korzystając z Facebooka

Na naszym forum, tak jak na większości innych, musisz się zarejestrować by móc korzystać z wszystkich funkcji dostępnych dla użytkowników.

To bardzo prosta procedura, która zajmie Ci tylko chwilę, a dzięki temu będziesz mógł korzystać z dodatkowych funkcji niedostępnych dla użytkowników niezalogowanych.

Zakładając swoje konto będziesz mógł między innymi:
- rozpoczynać nowe tematy na forum,
- odpowiadać na posty innych,
- przeglądać załączone do postów zdjęcia,
- wysyłać prywatne wiadomości do innych użytkowników,
- dostawać powiadomienia o nowych postach.

Zachęcamy do rejestracji!!!

Zdjęcie

Altana wg Rockera

altana altanka ogordowa

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

#21 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 1388 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 20 kwi 2017 - 11:30

Przy doborze tarcicy trzeba się kierować  dostępnym materiałem  . (to co tną tartaki standardowo lub jest dostępne w markecie :)  ) . Po obróbce będzie mniej o 4-5 mm

https://www.google.p...sokFV1exH0L-LM:

Możesz mieć inne wymiary ale to już jest indywidualne zamówienie (czytaj droższe) . 

Drewno jak najbardziej ostrugane (ładniej  wygląda , trudniej się zapala , mniej farby do pomalowania  , drzazgi się nie wbijają :D ) . Drewno przed montażem pomaluj zwłaszcza  niedostępne elementy/płaszczyzny. Słupy "kanty"  ma długości  sfazuj  bo : jak będzie  miał bliski kontakt  :D   to lepiej mieć sfazowane, kant w takcie eksploatacji często się uszkadza  a fazki nie

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 20 kwi 2017 - 11:34

#22 naginajka

naginajka

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 327 postów
  • MiejscowośćZwardoń/Zawoja

Napisano 20 kwi 2017 - 11:36

Cześć rocker.

Tak się zastanawiam czy 300 cm bez słupa w środku to dobry pomysł, to dość duża odległość. Druga sprawa czy nie za mało krokwi, u Ciebie będzie to odległość ok. 100-120 cm między nimi. Standard na dachu to 80 cm. Chodzi mi głównie o śnieg i ciężar.

#23 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 1388 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 20 kwi 2017 - 11:54

300 cm to jest trochę,  dlatego lepiej wyższe proponowałem 16x8 (faktycznie może dać grubsze )  + miecze (tak aby "wolnej"  belki zostało  2 m )   powinno dać radę i krokwie też lepiej wyższe  np 12. . Rozstaw  1,2 m deska /podbitka może raczej  na pewno ugną się a tym samym  pokrycie  tak że lepiej jak piszesz 0,8 m :) (lub ciut gęściej :D )

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 20 kwi 2017 - 11:57

#24 Kamil_1

Kamil_1

Entuzjasta forum

• Użytkownicy
  • 930 postów
  • Miejscowośćmazowieckie

Napisano 20 kwi 2017 - 11:57

Wróciłem do czasów studiów i do przedmiotów związanych z wytrzymałością konstrukcji

Rocker, Ty nie budujesz mostu tylko altanę :P ;) Spokojnie to wszystko wytrzyma... :thumbsup:

Wg mnie (po zastosowaniu mieczy) odległość między słupami (300cm) nie wymaga dodatkowych punktów podparcia ;)

W tartaku przygotują Ci takie drewno jakie zamówisz licząc wszystko w określonej cenie za m3 ;) także nie czekaj... zamawiaj... bo tak naprawdę przed impregnowaniem powinno trochę przeschnąć (u mnie leżało około dwóch miesięcy) później impregnat, szlif, impregnat, montaż i poprawki impregnatem po cięciu i montażu ;)

ps. Belka 14x14 po heblowaniu ma wymiar 13,5 x 13,5cm

Powodzenia! :cool:

#25 rocker

rocker

Początkujący

• Użytkownicy
  • 37 postów
  • MiejscowośćZabrze

Napisano 20 kwi 2017 - 13:16

Dzięki za dobre rady.

Dechy kupuję na składzie drewna, wszystko wstępnie oheblowane, po odebraniu ich na pewno będę słupy szlifował z dwa razy przed pierwszym malowaniem, i tak jak Maciek napisał kanty również zaokrąglone.

potem pierwsze malowanie, znów szlif papierem 140-180 i znów malowanie i dopiero po tym montaż.

Z informacji na necie i gotowych altan widzę że odległość 3m między słupami nie jest ekstremalną odległością i spokojnie mogę tak robić, długość mieczy dałem jako wartość bardzo ogólną bo nie wiem jeszcze czy te 40cm jako krótszy bok czy nie będzie więcej.

#26 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 1388 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 20 kwi 2017 - 13:34

Jeszcze jedno koniecznie wiecha na koniec i opicie :D nie ze nie mam  z kim czy do złego namawiam , to :D dla Twojego dobra bo inaczej się altana zawali :D :D

Malowanie teraz jestem na etapie olei 

-podkład (pomaluj wszystko )  możesz stosować pod kazdy olej farbę itp link przykładowy  https://www.leroymer...CFXcS0wodI9MJYQ

-bejca

-olej tungowy https://allegro.pl/l...ga-cul-1-2-0222

pod olej szlifujemy max 220 , zawsze wcieramy/wycieramy  olej !!! a szmaty palimy/suszymy/zatapiamy w wodzie  (ryzyko samozapłonu) , alej początkowo daje zapach ale faktura drewna :thumbsup: , olej nakładamy kilka warstw , a później raz na rok przecieramy szmatką nasączoną olejem (głownie to co narażone na opady ) . Z tym olejem to propozycja, zrób tak aby Tobie się podobało :D

Użytkownik Maciekzbrzegu edytował ten post 20 kwi 2017 - 13:37

#27 naginajka

naginajka

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 327 postów

Napisano 20 kwi 2017 - 15:12

Wrzucę zdjęcia swojej altanki wystawionej w 2013 r.  Wymiary to 3x3,5m. Postawiłem nie na grubości ale na "gęstość"  :laugh: Pomimo  ciężkich warunków zimowych jakie u mnie panują ma się dobrze. ;)

Załączone pliki

#28 rocker

rocker

Początkujący

• Użytkownicy
  • 37 postów
  • MiejscowośćZabrze

Napisano 21 kwi 2017 - 07:31

Maćku z brzegu, za tyle dobrych rad co udzieliłeś zaprasza Cię Maciek z Zabrza na Wiechę :)

Naginajka - piękna altana, bardzo stylowo wygląda. Mam jedno pytanie bo w swojej altanie zastanawiam się nad zrobieniem komina wyciągowego pod dachem,żeby ciepłe powietrze się nie kotłowało tam latem. Ty tego nie masz, powiedz mi da się wytrzymać tak w 30stopniowych upałach? Bo zastanawiam się czy to robić

#29 naginajka

naginajka

Stały bywalec

• Użytkownicy
  • 327 postów

Napisano 21 kwi 2017 - 18:17

Dzięki :) Nie ma takiej potrzeby, chyba że masz zamiar ją zabudować ścianami :) albo grilla w środku stawiać ;)

Sponsor

Sponsor
  • Reklama

#30 Maciekzbrzegu

Maciekzbrzegu

Weteran

• Użytkownicy
  • 1388 postów
  • MiejscowośćBrzeg

Napisano 21 kwi 2017 - 21:51

Cię Maciek z Zabrza na Wiechę :)

Dzięki za zaproszenie, damy radę wirtualnie  :D  :thumbsup:

.

za tyle dobrych rad co udzieliłeś
  po to jest forum dobrych ludzi mi też SIB udzielają cennych rad i uwag i tak to działa  :D 

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: altana, altanka, ogordowa

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych