Skocz do zawartości

Porada potrzebna


Patrick

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Zbudowalem sobie mala przenosna wedzarke na podstawie planow jednego z waszej strony 'zadymiacza' - Papcio.

Dziekuje mu jeszcze raz za pomoc wyszukiwania zdjec jego wedzarki nna stronie.

Teraz bede probowal wedzic i na poczatek zamierzam wedzic kurczaka.

Znalazlem przepis Dziadka ale nie wiem jakie drzewo uzyc.

Prosze o pomoc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 261
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Potwierdzam, ja też wędzę zrębkami i trocinami. Polana to nie bardzo, będzie ogień i wędzarka jest do tego nie przystosowana.

Sukcesów w wędzeniu!

 W życiu dwa dni są najważniejsze:
 Ten w którym się urodziłeś.
  I ten kiedy zrozumiałeś po co

                           M.Twain

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy ze mam wypad do pobliskiego zagajnika.

Czy kore z tych drzew tez mozna uzywac?

Odradzam używania świeżego drewna w tym celu. Do tak małej wędzarni nie trzeba dużo zrębek. Możesz je kupić w zakładach, które się specjalizują w ich produkcji, albo jeszcze prościej w sklepie internetowym kolegi Miro.

http://www.wyrobydomowe.nazwa.pl/catalog/index.php

 

Jeżeli dysponujesz piłą spalinową to możesz narobić sobie wiórów, a potem je przesuszyć np. na grzejniku. Jeśli idzie o korowanie to są dwie szkoły. Jedni korują, a drudzy nie. Moim zdaniem wędzonkom to obojetne :smile: , wyjątkiem jest drewno brzozy, które trzeba okorować obowiązkowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy ze mam wypad do pobliskiego zagajnika.

1. Drewno musi być suche (wysezonowane)

2. Do wytworzenia zrębek/trocin musisz użyć narzędzia które nie pozostawi substancji obcych - czyli np. piła spalinowa odpada (olej z łańcucha)

3. kora nie zawsze się nadaje bo może zawierać smolne substancje (np. brzoza)

4. Jeśli potrzebujesz zrębków "na już", a nie masz w pobliżu dogodnego miejsca zakupu to poszukaj w necie firm które prowadzą sprzedaż wysyłkową - lub nie szukaj :wink: tylko udaj się do naszego forumowego dostawcy Miro http://www.wyrobydomowe.nazwa.pl/catalog/index.php/cPath/31

 

EDIT

o... widzę że kolega Pedro już odpowiedział - tylko mam zastrzeżenie do piły spalinowej (lub elektrycznej łańcuchowej) :rolleyes:

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Do wytworzenia zrębek/trocin musisz użyć narzędzia które nie pozostawi substancji obcych - czyli np. piła spalinowa odpada (olej z łańcucha)

Abratek mi przypomniał, że w tym przypadku, do smarowania łańcucha używa się oleju jadalnego. Tak robią moi znajomi, którzy wędzą ryby w małych wędzarniach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do smarowania łańcucha używa się oleju jadalnego

można i tak, ale czy nie zachodzi obawa iż jego spalanie nie wpłynie niekorzystnie na smak?
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za wszelka pomoc.

Z zakupem trocin mam pewny klopot bo od dwudziestu lat mieszkam w GB a tutaj jeszcze nie popularne robienie wedlin domowych.

Wiec bede musial trociny zrobic samemu elektrycznym heblem.

 

Jeszcze raz dziekuje za porady i w przyszlym tygodniu opowiem o moim doswiadczeniu.

Wedzilem dawno temu jak ciagle mieszkalem w Polsce - wegorze mi wychodzily najlepiej.

To bylo dawno temu nad jeziorem Sniardwy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrick, Możesz rozejrzeć się za jakimś sklepem zoologicznym w pobliżu( lub internetowym) i zapytać o zrębki do terrarium, ... Jak Ci się bardzo śpieszy to, może warto spróbować... zamiast męczyć sie ze strugiem :wink:

http://www.zoologiczny.sklep.pl/index.php?manufacturers_id=43

Poszukaj może tu.. z tego co widze mają asortyment firmy Terra-zoo

http://www.petzoo.co.uk/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z zakupem trocin mam pewny klopot bo od dwudziestu lat mieszkam w GB a tutaj jeszcze nie popularne robienie wedlin domowych.

Możliwe,że sklep ze zrębkami będzie trudno znaleźć, ale stolarnie to tam chyba mają. A i Polacy też mogą w tych stolarniach pracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrick

 

nie pozostaje Ci nic innego jak samemu zrobić zrąbki.Dasz radę trochę drewna bukowego lub olchowego i twój strug a zrąbki masz gotowe.

Podkładu dla zwierząt nie polecam bo nie wiadomo czy jest czysty czy z dodatkami typu klej,farba lub inne świństwo.

Zrąbki muszą być wolne od zanieczyszczeń chemicznych.Albo robisz zdrową domową żywność albo kombinujesz i .... tak zdrowo może już nie być. :grin:

 

Miro

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miro, To sa zrębki do tearriów....czyli dla gadów typu legwan np. (czyli,bez żadnej chemi,farby czy innych wynalazków , ba są nawet odpylone ) bo, wiadmo taki legwan, gadem wrażliwym jest :smile: .Sprawdzałem to zresztą organoleptycznie( na własnym zrowiu :lol:)czyli wędziłem nimi ....Te zrębki , to oczywiście tylko taka podpowiedź...a nie rada, której trzymać się trzeba :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazlem w biorze stare zlamane krzeslo zrobione z buka. Oczyszcze z lakieru i wiorki beda w sam raz.

Kolego , co Cię napadło?! żal Ci te kilka złotych na porządny towar :shock: - przecież lakier wsiąka głęboko w strukturę drewna! - naprawdę odpuść sobie,

idź już lepiej do zagajnika, utnij kawałek drewna zjedź go na strugarce i wysusz w piekarniku - będzie o niebo lepsze niż to krzesło :mellow:

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrick po 20 letnim pobycie wiesz chyba gdzie są w GB stolarnie :lol: /ktoś pisał wcześniej/ tartaki, lasy, wsie, sady, odcinane gałęzie liściaste itp.

Jak masz nóż na gardle to pomysł abratka super - suszysz i wędzisz, a może niech znikną żonki sztućce kuchenne drewniane ?

Pozdrawiam i postaw proszę balonik :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjedź gdzieś do jakiegoś sadu lub parku, gdzie robiono cięcie drzewek. Grubsze gałązki także sie nadają do wedzenia, tylko musisz częściej dokładać. Prawdopodobnie korzystają z rozdrabniaczy, czyli masz gotowy materiał.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczaki wyszly wspaniale a uwedzone byly na drewnie sliwki z galezi ktora obciolem kilka lat temu.

Wiorek mam duzy worek na dalsze wedzenia.

Kurczaki wybralem male jak na pierwszy raz, najsmaczniejsze byly piersi az moja zona palce oblizywala.

Teraz kolej na ryby...

Mam trzy zdjecia mojej wedzarki jak ktos jest zainteresowany ale nie moge je wzucic na fotosika bo internet z pracy nie zezwala wejs na ta strone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
"Lepiej być pierwszym w piekle,jak drugim w niebie"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.