Skocz do zawartości

Porada potrzebna


Patrick

Rekomendowane odpowiedzi

powoli zgłębiam wiedzę dotyczącą wędzenia i wyrobu wędlin .. ale mam jeden problem i nie bardzo mogę zdecydować jak mam postąpić z wędzonymi szynkami.. które niestety muszę uwędzić 2 tygodnie przed świętami i proszę o opinie jak mam postąpić aby nie popełnić błędu

czy uwędzone szynki zamrozić surowe czy poddać je procesowi parzenia i  dopiero zamrozić ?

jeżeli szynka ma być zamrożona surowa to ile powinna się rozmrażać aby nie była poddana procesowi parzenia kiedy jeszcze w środku będzie zamrożona ?

może są to dla niektórych osób rzeczy proste i oczywiste ... ale dla mnie jeszcze nie :facepalm:

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 261
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Aniu ja zawsze zamrażam szynki wędzone i już parzone. Następnie rozmrażam je w lodówce ( czyli powoli ). Wyciągam je minimum dobę czasem 2 dni wcześniej (zależy od wielkości szynki) i leżą sobie na papierowych ręcznikach. Często je zmieniam bo szynka puści trochę wilgoci. Taka szynka na pewno będzie dobra i nikt kto nie wie, nie zorientuje się,że była mrożona. Nie wiem do ilu stopni wewnątrz parzysz szynkę, ale jak do mrożenia to polecam niższą temp. Ja parzę do 68 st.  Kiedyś sparzyłem do 71-72 wewnątrz i taka szynka była dobra do jedzenia na świeżo ale po kilku dniach w lodówce była już sucha. Tak samo zachowywała się mrożona - jednak trochę wilgoci tracimy podczas tego procesu.

 

Poczekaj na podpowiedź bardziej doświadczonych bo może jeszcze lepiej zamrozić surową. Ja robię tak jak napisałem dla wygody bo po wędzeniu od razu parzę na działce bo mam tam wielki gar i następnie część mrożę. Później tylko jak mnie najdzie ochota to wyciągam kawałek i na drugi dzień jest gotowa do jedzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy uwędzone szynki zamrozić surowe czy poddać je procesowi parzenia i dopiero zamrozić ?

 

Witam , zamroź szynki uwędzone (surowe) .

Dwa dni przed parzeniem wyciągnij z zamrażarki i połóż na dole w lodówce niech się powoli rozmrażają .

Szynki włóż do gotującej się wody i gotuj przez około 20 - 25 minut a następnie zmniejsz temperaturę do 80 st i parzysz do momenty osiągnięcia w środku 70 - 72 st , jak wolisz miększą to do 74 st .

Szynka będzie smaczna i tak jak byś ją dopiero co uwędziła i sparzyła.

Edytowane przez bogdan b
Pozdrawiam bogdan b [ Apetyt rośnie w miarę wędzenia ]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz są dwa zdania na ten temat  żeby nie było za łatwo :D Ja robiłem na obydwa sposoby i według mnie szynka po wędzeniu mrożona i potem parzona była lepsza smaczniejsza  świeższa ,wybór należy do Ciebie najlepiej z czasem wypróbuj oba sposoby i sama uznasz który Ci bardziej odpowiada . Pozdrawiam :D

Edytowane przez abratek

Pozdrawiam Zbigniew  :thumbsup:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz są dwa zdania na ten temat  żeby nie było za łatwo :DJa robiłem na obydwa sposoby i według mnie szynka po wędzeniu mrożona i potem parzona była lepsza smaczniejsza  świeższa ,wybór należy do Ciebie najlepiej z czasem wypróbuj oba sposoby i sama uznasz który Ci bardziej odpowiada . Pozdrawiam :D

i tak właśnie zrobię :) wypróbuję obydwa sposoby i podejmę decyzje na przyszłość

dzięki  jojo i bogdan b za wyrażenie swoich opinii na nurtujące mnie pytanie :)

Edytowane przez abratek
Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwędzić, schłodzić i zamrozić.

Rozmrozić w lodówce, sparzyć.

www.wyroby-domowe.pl
 Miro zaprasza na zakupy.
oscommerce.gif
Własne wyroby? To prostsze niż ci się wydaje
Blog:   Wyroby domowe wg Miro
FB:  Własne wyroby domowe
 
Doładowanie forumowej świnki-skarbonki za FREE- KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

po takim cyklu swieze i smaczne
i co dość ważne: bezpieczniejsze bakteriologicznie :)
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Szynki włóż do gotującej się wody i gotuj

 

Mała uwaga.Jeśli masz szynki z poszczególnych mięśni to ten proces można pominąć.Gotowanie wstępne moim zdaniem dotyczy całych szynek 

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.