Skocz do zawartości

Galarciki


andrzej k

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Wczoraj zrobiłem paręnaście galarcików ze stópek wieprzowych (nóg wieprzowych) . Myślę że na przekór bo kurczaki zadomowiły się na dobre w naszych domach i takie galaretki wykonuje się właśnie z kurczaków i skleja żelatyną . Stópki (nogi) wieprzowe ugotowałem z takimi samymi warzywami i przyprawami co gotuję golonki lecz żeby troszkę zaoszczędzić na czasie i żeby były miękkie zrobiłem to w szybkowarze .

 

Oto parę zdjęć

 

 

 

Smacznego i pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 107
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A co to są stópki wp. -czy to jest ten odcinek nogi wp. gdzie są raciczki . Ze stóp to najbardziej znane są stopy wołowe. Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

A co to są stópki wp. -czy to jest ten odcinek nogi wp. gdzie są raciczki

Tak na to wychodzi , u nas w sklepie jeszcze się mówi spacerówki !!! :tongue:

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas są nózki.Ja też preferuję galaretkę ( studzienina lub zimne nóżki) z wieprzowiny a nie drobiową .Ale nóżki gotuję tylko dla galaretki a ponadto gotuję golonki z mięsa, których robię studzieninę plus trochę skóry ale bez tłuszczu.A się rozmarzyłam :lol:

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest strona produkcji wędlin domowych. i wszystkie nazwy elementów jak i mięs powinne mieć nazwy technologiczne jakie obowiązują w przemyśle mięsnym. Nie poddawajmy się nazwom markietyngowym handlu, wydaje się że już nie długo głowy wp. będą sprzedawane jako buźki wp a może nawet buziaczki .Z tego wszystkiego to zrozumiałem że ze stopek wp. robi się galarciki a z nożek wp. galaretę lub zimninę. O wiele lepiej by było to by wymieniać nazwy nasze a w nawiasie napisać handlowe - zakupiłem nogi wp. ( w sklepie nazwa stópki wp. ) i by było wszystko jasne . a tak to się głowię czyżby już nogi .dzielili na części i ta jedna nazywa sie stopki a jak nazywa się pozostała część .Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja czasami robie galaretkę drobiową.

Gotuję udka i piersi drobiowe, a po ostudzeniu

oddzielam mięso od kości i kroję na małe kawałki.

W oddzielnym garnku gotuję łapki kurze na galaretę.

Wywar z kurzych łap daje doskonałą, mocno ścinającą się galaretkę.

 

Pozdrawiam

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF

 

Piszę poprawnie po polsku. (Przynajmniej się staram ;P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wywar z kurzych łap daje doskonałą, mocno ścinającą się galaretkę.

No właśnie , ale już tego w moich okolicach kupić nie idzie pomimo że jest zakład przetwórstwa drobiu i zapewne ubojnia też jest .

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ja łapki kupuję na targowisku.

Jakiś czas temu, zanim spłoneło Globi w Wołominie tam też ze dwa razy kupowałem, takie zapakowane na tacce styropianowej.

 

Pozdrawiam

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286http://www.otofotki.pl/obrazki/wqdz690429546a.GIF

 

Piszę poprawnie po polsku. (Przynajmniej się staram ;P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... może wtrącę swoje "trzy grosze" :)

 

Jako, że pochodzę z Poznania, nazwy takie jak "stópki" czy "galart" są mi znane od dzieciństwa :) ... to nie nazwy handlowe, lecz nazwy regionalne, ... sądzę, iż nie powinniśmy od nich uciekać, wręcz przeciwnie, o nich pamiętać, by ustrzec je od zapomnienia, szczególnie w takich miejscach jak strona Wędzarniczej Braci

 

... mój przepis na Galart (przepis pochodzi od mojej Babci i ma ponad 100 lat - obowiązywała wersja z kiszonym ogórkiem, ale dodatek ten koniecznym nie jest)

 

pozdrawiam smacznie i serdecznie

 

ps - odnośnie nazw handlowych: ... czy wiecie co to "zwis męski pionowy" :) ... nazwę taką dla krawata wymyślił jakiś debil - "handlowiec" w czasach PRL-u :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawełku, u nas takie nazwy sa również używane w handlu. Może to jest właśnie przykład "powrotu" przemysłu do tradycji. :grin:

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój przepis na "zimne nóżki"

 

Składniki:

- gicz cielęca (ok. 1.2 kg)

- wołowina tzw. rosołowa

- przednie dwie golonki

 

Przyrządzanie:

 

Gotujemy na bardzo wolnym ogniu, w dużym garze, wymoczone wcześniej przez około 2-3h elementy mięsne. W czasie gotowania dodaję marchew, pietruszkę i por. Marchew, pietruszkę wyjmuję wcześniej do dekoracji. Jak już goloneczka ładnie odchodzi od kości wyciągam mięso do wystudzenia. Wywar doprawiam do smaku i wlewam w zależności od ilości wywaru, 1 kurze białko na 2 litry. Po wymieszaniu i ścięciu białka, zbieram łyżką cedzakową je. W salaterki na dno wrzucam pociętą drobno i kilka gałązek niepociętych liści natki pietruszki. Do tego pokrojoną w plasterki marchew i pietruszkę wcześniej wyjętą. Obrane mięsko kroję w kawałeczki o rozmiarze 1-1.5 cm i wypełniam do 3/4 miseczki. Zalewam lekko schłodzonym wywarem. Odstawiam do wychłodzenia do dnia następnego.

 

W ten sposób przyrządzone "zimne nóżki" przypadły najbardziej całej rodzinie. Ile bym nie zrobił tyle pójdzie :-)

Pozdrawiam Paweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jakie zadanie, w przepisie Papli powyżej, ma spełniać białko z jajka kurzego, po ścięciu się, wyłowione ?

jest to sposób na klarowanie wywarów (czyli oczyszczanie z "mętów"), ja osobiście tego nie stosuję do nóżek
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I owszem....

Ale zwyczajem szkoły "Otwocko-Falenickiej" mięsko można zacząć gotować po wsadzie do zimnej wody - stąd sporo do klarowania pozostanie...

Lub zalać wsad wrzątkiem co zamknie pory i tak na wolnym płomieniu gotować do miękkości - tu klarowanie to zabójstwo bowiem samo dobro pływa w rosole.

 

Moje wersje to jeszcze:

- drobiowe z żołądkami indyczymi

- wieprzowe - flakowe

 

Receptura podobna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mięsko można zacząć gotować po wsadzie do zimnej wody - stąd sporo do klarowania pozostanie...

a i owszem, ja właśnie taką metodę stosuję (także do rosołu, co niedawno było przyczyną dyskusyji na forum)
Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Witam

 

Czyżby jakaś forma do ciasta?

Tak , jest to forma z tworzywa zakupiona dość dawno i służy przede wszystkim do robienia kolorowych galaretek .

 

 

Pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.