Skocz do zawartości

I. Pomysł i ....papierki.


Rekomendowane odpowiedzi

Ja też "dojrzewam" do startu z produkcją, ale przerażają mnie te wszystkie formalności. Ile potrzeba czasu na załatwienie wszystkiego? Produkcja do 1,5 t tygodniowo (jak się już rozkręci) Max 3 osoby przy produkcji (biznes rodzinny). Czy pomieszczenie 30 m kw. wystarczy? Jest jakiś "przewodnik" jak i gdzie pozałatwiać? Mam 50 tys na rozruch. Wystarczy? Czy darować sobie nerwów?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witam.Mam również pomieszczenia do produkcji u siebie,może być mała rozbudowa tylko nie wiem jak to wypali i na jak długo.Pracowałem w kilku zakładach i wiem,że weterynaria lub inna instytucja potrafi krwi napsuć.Na razie widzę czarne chmury,brak mi wsparcia.
Wędliny domowe-tradycyjne,smaczne,zdrowe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

witam serdecznie

jak tam wam idzie chłopaki z produkcją?

ja ma również kilka pytań?

 

czy można otworzyć wędzarnie w mieście? przy założeniu że wszystko będzie produkowane z półproduktów. mięso będzie kupowane od rzeźników jako składniki do gotowych uwędzonych wyrobów. Nie zamierzam rozbierać półtusz etc. Cała produkcja to przygotowywanie szynek boczków i kiełbas, czyli obsługa maszynki do mielenia oraz jakieś mieszarki. oczywiście będzie jeszcze proces peklowania.

-rozumiem odpowiednia technologia (projekt)

-zgoda weterynarii?

-ochrona środowiska też?

co jeszcze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się dowiadywałem, jeżeli nie będziesz robił rozbioru to wystarczy sanepid. Możesz robić jako catering/restauracja. Opinia środowiskowa i projekt są potrzebne, oczywiście odbiór sanepidu (na 14 lub 30 dni - sprawdź, nie jestem pewien - przed rozpoczęciem produkcji). Takie informacje uzyskałem w urzędzie gminy i w sanepidzie. Dodam jeszcze, że jeśli chcesz sprzedawać do dalszej odsprzedaży, musisz zrobić etykietę (badania bakteriologiczne, skład i przechowalnicze)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

RaV22 czy coś się ruszyło w temacie u Ciebie.

Jeśli można to przydałby się dokładny opis punkt po punkcie (w Twoim przypadku) co ,jak i gdzie załatwić.

Przyznam że i ja jestem zainteresowany otwarciem takiego "Cateringu/Restauracji".

Czy pomieszczenie 30m2 wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ruszyło się, moja podstawowa działalność gospodarcza trochę się rozkręciła i nie mam czasu zająć się formalnościami cateringu. Pomyśl czy nie lepiej/taniej (w Twoim przypadku) będzie wynająć kuchnię (stołówka pracownicza, szkoła prywatna) po godzinach i w weekendy, może być sporo taniej a i całe formalności odpadną. Poza tym przy kontroli taniej będzie "zadowolić" kontrolerów ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 3 miesiące temu...

A jak to jest ze sprzedażą wyrobów mając gospodarstwo. Z tego co mi wiadomo rolnik może sprzedawac swoje wyroby,ale nie może przekroczyc 5 tys.zł rocznie bo bedzie musiał płacic podatek dochodowy.Czy sanepid i weteryniarza :grin: tez trzeba powiadomić.

Pozdrawiam federn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychody uzyskane z tytułu sprzedaży wędlin (przetworzone produkty zwierzęce pochodzące z własnej hodowli trzody) nie mieszczą się w definicji działalności rolniczej i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym jako pozarolnicza działalność gospodarcza. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 07.02.2012 r. nr IPTPB1/415-279/11-6/KSU.

 

 

To mnie wkurza najbardziej w tym wszystkim -interpretacji indywidualnej :mad: :devil:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

witam

zastanawiam się nad zbudowaniem profesjonalnej wędzarni ryb i sprzedażą swoich wyrobów. mam możliwość reaktywowania 10 letniej wędzarni (zostały po niej pomieszczenia - na komory wędzarnicze i pomieszczenie do przygotowania ryb; przystosowane do takiego celu: kafelki itp.), ale nie wiem jak wygląda procedura uruchomienia wędzarni - potrzebne zezwolenia, pozwolenia itp. i gdzie je uzyskać, do kogo się zgłosić. czy mogę mój budynek jeszcze rozbudowywać? w promieniu 15 m mam sąsiada (działka przylegająca do mojej), czy muszę mieć jego zgodę na piśmie?

za pomoc bardzo dziękuję

pozdrawiam

 

ps.

przepraszam jeżeli ten temat został już poruszony, ale nigdzie nie znalazłem zadowalających mnie informacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lama, To jest problem z wyższej półki ponieważ uzyskasz bez problemu działalność gospodarczą i co dalej 1000 zł miesięczne do zapłaty na "marmury". Uzyskasz działalność jako rolniczą - rybołówstwo i przetwórstwo czyli wędzenie rybek i to jest to, co szukasz, Rejestruj jako działalność rolniczą. Co do przetwórstwa to inna beczka odbierasz certyfikat od sanepidu i do wędzenia. W zapisie radzę rozszerzyć działalność o wszystko co możliwe, ale z zakresu działalności rolniczej z działalnością główną przetwórstwo ryb. A czy będziesz pakować w puszki, czy wędzić lub wciskać w tubki to już nie jest ważne. :wink:

Ps: zgraj tak zezwolenia - umowy żeby działalność ruszyła razem z wędzeniem, obniżysz koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chłop z warmii, Obawiam się, że co kraina to inne obyczaje i wszystko zależy od gminy. W Gdańsku jest inaczej, ograniczenia wymogi itd, a 65 km dalej jest dozwolone co nie jest zabronione i żadnych ograniczeń. Niestety każdy urząd ma swoje racje. Działalność rybołówstwo z ustawy podlega pod rolniczą, ale można też prowadzić jako działalność gospodarczą pozarolniczą i tu jest pułapka.

W urzędach rejestruję firmę tak jak podasz działalność tylko dodatkowe numery statystyki i regon musi być dostosowany do tego co podasz. Nie ma różnicy czy hoduje rybki czy wieprzki, ale handel to już należy lokalne przepisy poznać, oczywiście jako drugorzędna działalność sezonowa dotycząca wyłącznie własnych produktów. Najlepiej skonsultować z lokalnym fiskusem.

Ps: dotyczy to właścicieli jezior, stawów lub dzierżawców - rybaków producentów. Zakup ryby i przetwórstwo to pozarolnicza działalność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Nie wiem czy w dobrym dziale zamieszczam tego linka ( i tekst z niego), ale może komuś pomoże.

 

http://www.przegladrolniczy.pl/artykuly/Dodatkowy-dochód-ze-sprzedaży-bezpośredniej,22,324.html

 

 

Dodatkowy dochód ze sprzedaży bezpośredniej

Rośnie zainteresowanie rolników zasadami sprzedaży bezpośredniej produktów pochodzenia zwierzęcego wyprodukowanych bezpośrednio w gospodarstwie oraz kryteriami weterynaryjnymi, jakie należy spełnić, aby można było, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, je zbywać.

Zainteresowanie to wynika z tego, że poprzez sprzedaż bezpośrednią można między innymi poprawić efektywność ekonomiczną gospodarstw rolnych, eliminując pośredników, co pozwala przejąć marżę handlową, a także rozpoznawać i szybko reagować na potrzeby, gusta i oczekiwanie klienta. Sprzedażą bezpośrednią w ramach prowadzonej produkcji zwierzęcej mogą być objęte produkty pochodzenia zwierzęcego wyprodukowane tylko w gospodarstwie oraz niewielkie ilości tusz lub tuszek zwierząt łownych, tj. tusz grubej zwierzyny łownej nieoskórowanej lub tuszek drobnej zwierzyny łownej niewypatroszonej. Wymagania te zostały określone w ustawie z dnia 16 grudnia 2005 r. o produktach pochodzenia zwierzęcego (Dz.U. z 2006 r. Nr 17, poz. 127 i Nr 171, poz. 1225) i rozporządzeniu MRiRW z dnia 29 grudnia 2006 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej – Dz.U Nr 5, poz.38 z dnia 12 stycznia 2007 r.).

W tych prawnych aktach określono:

– wymagania weterynaryjne, jakie powinny być spełnione przy produkcji i przez produkty pochodzenia zwierzęcego przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej,

– wielkość, zakres i obszar produkcji produktów zwierzęcych,

– wymagania weterynaryjne dla miejsc prowadzenia sprzedaży bezpośredniej,

– warunki uboju zwierząt i zapewnienie warunków technicznych i sanitarnych produkcji, przechowywania i zbytu.

Istotna informacja:

– działalność w ramach dostaw bezpośrednich może być prowadzona na terenie województwa, na obszarze którego prowadzona jest produkcja lub na terenie województw przyległych.

– rolnik ma obowiązek powiadomić powiatowego lekarza weterynarii co najmniej 30 dni przed dniem rozpoczęcia działalności w zakresie produkcji produktów przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej o: zakresie, wielkości produkcji, rodzaju produktów pochodzenia zwierzęcego, które mają być produkowane,

– jeżeli sprzedaż bezpośrednia będzie odbywać się na obszarze powiatu innego niż powiat,

gdzie prowadzona jest produkcja, należy o tym zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii

właściwego ze względu na miejsce sprzedaży w terminie 7 dni przed jej rozpoczęciem,

– sprzedaż bezpośrednia produktów pochodzenia zwierzęcego może być dokonywana ze

specjalistycznych środków transportu, przy czym w przypadku sprzedaży jednocześnie więcej

niż jednego rodzaju produktów, zapewnia się rozdzielenie tych produktów w sposób

uniemożliwiający zanieczyszczenie,

Sprzedaż bezpośrednia obejmuje:

– surowce pochodzenia zwierzęcego, tj. : surowe mleko i surową śmietanę, jaja konsumpcyjne, produkty pszczele nieprzetworzone (miód, pyłek pszczeli, mleczko pszczele),

– niewielkie ilości tuszek drobiowych i tuszek zajęczaków (np. króliki, nutrie), z tym że pozyskanych ze zwierząt poddanych ubojowi wyłącznie w gospodarstwie,

– niewielkie ilości mięsa zwierząt łownych (tusze grubej zwierzyny łownej nieoskórowanej lub tuszki drobnej zwierzyny łownej niewypatroszonej),

– żywych produktów rybołówstwa albo poddanych schłodzeniu lub czynnościom takim jak uśmiercanie, wykrwawianie, patroszenie, odgławianie lub usuwanie płetw.

W ramach sprzedaży bezpośredniej dopuszcza się:

1. Dla drobiu:

a) ubój drobiu w gospodarstwie rolnym producenta, którego roczna produkcja nie przekracza

2.500 sztuk w przypadku indyków lub gęsi, albo 10.000 sztuk w przypadku innych gatunków

drobiu, oraz sprzedaż tuszek drobiowych przeprowadzoną zgodnie z przepisami o ochronie

zwierząt oraz przepisami o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych

zwierząt,

b) sprzedaż tuszek drobiowych:

– konsumentowi końcowemu w miejscu prowadzenia sprzedaży bezpośredniej, w tym

znajdujących się na terenie gospodarstw rolnych,

– konsumentowi końcowemu na targowiskach,

– do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego.

2. Dla zajęczaków:

a) ubój zajęczaków w gospodarstwie rolnym producenta, przeprowadzony zgodnie z przepisami

o ochronie zwierząt, przepisami o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób

zakaźnych zwierząt, i sprzedaż tuszek zajęczaków,

b) sprzedaż tuszek drobiowych:

– konsumentowi końcowemu w miejscu prowadzenia sprzedaży bezpośredniej, w tym

znajdujących się na terenie gospodarstw rolnych,

– konsumentowi końcowemu na targowiskach,

– do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego.

3. Dla zwierząt łownych – sprzedaż:

a) tusz grubej zwierzyny łownej nieoskórowanej lub tuszek drobnej zwierzyny łownej

nieoskórowanej,

b) tuszek drobnej zwierzyny łownej niewypatroszonej – po odstrzale wykonanym zgodnie z

prawem łowieckim, konsumentowi końcowemu w miejscach prowadzenia sprzedaży

bezpośredniej lub do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla

konsumenta końcowego.

4. Produktów rybołówstwa:

a) sprzedaż przez uprawnionego do rybactwa, w rozumieniu przepisów o rybactwie

śródlądowym lub przez wykonującego rybołówstwo morskie, w rozumieniu przepisów o

rybołówstwie, żywych lub schłodzonych produktów rybołówstwa, niepoddanych czynnościom

naruszającym ich pierwotną budowę anatomiczną:

– konsumentowi końcowemu ze statków, z wyłączeniem statków zamrażalni i statków

przetwórni,

– konsumentowi końcowemu w miejscach prowadzenia sprzedaży bezpośredniej, w tym znajdujących się na terenie gospodarstw rybackich,

– konsumentowi końcowemu na targowiskach,

– do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego,

b) uśmiercanie, wykrwawianie, odgławianie, usuwanie płetw i patroszenie produktów

rybołówstwa,

c) sprzedaż produktów rybołówstwa konsumentowi końcowemu ze statków, z wyłączeniem

statków zamrażalni i statków przetwórni,

– konsumentowi końcowemu w miejscach prowadzenia sprzedaży bezpośredniej, w tym

znajdujących się na terenie gospodarstw rybackich,

– konsumentowi końcowemu na targowiskach,

– do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego.

5. Dla żywych ślimaków lądowych – sprzedaż:

a) konsumentowi końcowemu w miejscach prowadzenia sprzedaży bezpośredniej, w tym

znajdujących się na terenie gospodarstw rolnych,

b) konsumentowi końcowemu na targowiskach,

c) do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego.

6. Dla mleka surowego lub surowej śmietany pozyskanych w gospodarstwie rolnym

producenta – sprzedaż:

a) konsumentowi końcowemu w miejscu prowadzenia sprzedaży bezpośredniej, w tym

znajdujących się na terenie gospodarstw rolnych,

b) konsumentowi końcowemu na targowiskach,

c) do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego.

7. Sprzedaż jaj konsumpcyjnych, pozyskanych w gospodarstwie rolnym producenta:

a) konsumentowi końcowemu na targowiskach,

b) do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego.

7. Sprzedaż produktów pszczelich nieprzetworzonych, takich jak: miód, pyłek pszczeli, pierzga,

mleczko pszczele, pozyskanych z pasiek będących w posiadaniu producenta:

a) konsumentowi końcowemu w miejscu prowadzenia sprzedaży bezpośredniej w tym

znajdujących się na terenie gospodarstw rolnych,

b) konsumentowi końcowemu na targowisku,

c) do zakładów prowadzących handel detaliczny z przeznaczeniem dla konsumenta końcowego – jeżeli zostały opakowane w opakowania jednostkowe.

Wielkość produkcji produktów pochodzenia zwierzęcego pochodzących z własnego

gospodarstwa, przeznaczona do sprzedaży bezpośredniej zgodnie z rozporządzeniem, nie

może przekraczać:

a) do 1.000 litrów tygodniowo – dla mleka surowego,

b) do 500 litrów tygodniowo – dla surowej śmietany,

c) od 350 do 2.450 sztuk tygodniowo – dla jaj konsumpcyjnych,

d) do 50 sztuk tygodniowo – dla tuszek indyków lub gęsi,

e) do 200 sztuk tygodniowo – dla tuszek innych gatunków drobiu,

f) do 100 sztuk tygodniowo – dla tuszek zajęczaków,

g) w przypadku pozostałych produktów tj. produktów pszczelich, produktów rybołówstwa,

ślimaków lądowych oraz tusz lub tuszek zwierząt łownych (tusz grubej zwierzyny łownej

nieoskórowanej lub tuszek drobnej zwierzyny łownej niewypatroszonej) maksymalne

wielkości produkcji nie zostały określone.

Nie należy zapominać o pomieszczeniach, w których produkuje się lub sprzedaje

produkty pochodzenia zwierzęcego przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej. Powinny być:

1. Skonstruowane w sposób zapewniający przestrzeganie zasad higieny oraz wyposażone w:

– sprzęt i urządzenia zapewniające ochronę przed gromadzeniem się zanieczyszczeń i

przestrzeganie zasad higieny,

– wentylację wykluczającą powstawanie skroplin na ścianach i sufitach oraz na powierzchni

urządzeń,

– naturalne lub sztuczne oświetlenie niepowodujące zmiany barw produktów,

– bieżąca ciepła i zimna woda przeznaczona do spożycia przez ludzi, w ilości wystarczającej do

celów produkcyjnych i sanitarnych; lód używany do produkcji lub przechowywania produktów

powinien być pozyskany wyłącznie z takiej wody.

2. Zabezpieczone przed dostępem zwierząt, w szczególności owadów, ptaków i gryzoni. Powinno:

– posiadać ściany, posadzki, sufity, drzwi i okna w dobrym stanie technicznym oraz łatwe do

czyszczenia i dezynfekcji (okna i drzwi powinny być szczelne),

– w pomieszczeniach, w których produkuje lub sprzedaje się produkty pochodzenia zwierzęcego

przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej, powinna być zapewniona możliwość zmiany

odzieży własnej na odzież roboczą lub ochronną, zmiana obuwia oraz oddzielne

przechowywanie odzieży własnej.

Ponadto w miejscach prowadzenia sprzedaży bezpośredniej należy zapewnić:

– wyodrębnione miejsce na sprzęt i środki do czyszczenia i dezynfekcji,

– co najmniej jedną umywalkę przeznaczoną do mycia rąk, z ciepłą i zimną wodą, zaopatrzoną w środki do mycia rąk i ich higienicznego suszenia,

– toaletę spłukiwaną wodą, której drzwi wejściowe nie otwierają się bezpośrednio do

pomieszczenia, w którym znajdują się produkty pochodzenia zwierzęcego, wyposażoną w

naturalną lub mechaniczną wentylację,

– miejsca, w których prowadzi się sprzedaż bezpośrednią, muszą być utrzymane w czystości

poprzez właściwe czyszczenie i dezynfekcję.

Osoby, mające kontakt z produktami pochodzenia zwierzęcego przy wykonywaniu czynności

związanych ze sprzedażą bezpośrednią, powinny:

– przestrzegać zasad higieny w procesie produkcji i sprzedaży,

– posiadać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy wymagającej kontaktu z żywnością, wydane na podstawie przepisów o chorobach zakaźnych i zakażeniach,

– używać czystej, w jasnym kolorze, odzieży roboczej, nakrycia głowy zasłaniającego włosy oraz obuwia roboczego,

– myć ręce przed każdym przystąpieniem do pracy lub po ich zabrudzeniu.

Produkty pochodzenia zwierzęcego przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej:

– powinny być świeże, o cechach organoleptycznych charakterystycznych dla danego produktu,

– należy je przechowywać w sposób uniemożliwiający ich psucie się.

Należy również pamiętać, że zgodnie z ww. rozporządzeniem temperatura przechowywanych lub transportowanych produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej nie może być wyższa niż:

4°C – dla tuszek drobiowych, zajęczaków i drobnej zwierzyny łownej niewypatroszonej,

3°C – dla narządów wewnętrznych grubej zwierzyny łownej nieoskórowanej,

7°C – dla tusz grubej zwierzyny łownej nieoskórowanej,

6°C – dla mleka surowego i surowej śmietany,

2°C – dla produktów rybołówstwa, z wyłączeniem żywych produktów rybołówstwa.

Produkty pochodzenia zwierzęcego przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej powinny być schłodzone niezwłocznie, jeżeli jest to konieczne dla zapewnienia ich bezpieczeństwa. Pakowanie produktów pochodzenia zwierzęcego przeznaczonych do sprzedaży bezpośredniej w miejscu sprzedaży powinno odbywać się w obecności konsumenta końcowego, z wyłączeniem tuszek drobiowych, tuszek zajęczaków oraz produktów pszczelich, jeżeli zostały opakowane w opakowania jednostkowe w miejscu produkcji.

Jeżeli producent prowadzi sprzedaż bezpośrednią poza terenem gospodarstwa rolnego lub miejscem przyległym do miejsca produkcji, jest zobowiązany:

– umieścić na opakowaniach zbiorczych lub transportowych informację zawierającą: jego imię i

nazwisko (albo nazwę) oraz adres miejsca prowadzenia działalności,

– informacja ta powinna być umieszczona dodatkowo w miejscu sprzedaży w sposób czytelny i

widoczny.

Również odstrzelone zwierzęta łowne, przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej, należy:

– poddać oględzinom przez osobę przeszkoloną zgodnie z przepisami rozporządzenia nr 853/2004,

– wytrzewieniu na łowisku – w przypadku grubej zwierzyny łownej nieoskórowanej.

I jeszcze istotna informacja – tusze dzików i tuszki nutrii przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej muszą być poddane badaniu na włośnie.

Obowiązkiem wszystkich produkujących, przetwarzających i wprowadzających do obrotu żywność pochodzenia zwierzęcego w ramach sprzedaży bezpośredniej jest:

– zagwarantowanie, że produkcja żywności jest bezpieczna dla zdrowia i życia konsumentów,

– zapewnienie właściwych wymogów higieny produkcji i sprzedaży produktów pochodzenia zwierzęcego określonych prawem.

 

tekst Ryszard Jasiński

ZODR Barzkowice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrą publikację na temat sprzedaży bezpośredniej napisał lek. wet. A. Arszułowicz.

 

Dotyczy ona tematyki pszczelarskiej, ale większość przepisów (bardzo dobrze i komunikatywnie opisane) jest wszędzie identyczna.

 

http://www.witrynawiejska.org.pl/strona.php?p=1891&c=7186

 

W dodatku autor jest pracownikiem SANEPiD-u, co ma ogromne znaczenie, bo wiele uwarunkowań dotyczy spraw sanitarnych,a nie są one gdzie indziej dostatecznie wyjaśnione.

 

Polecałbym tą publikację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

a może ktoś jednak przebrnął przez te ciężkie procedury :question:

Znam parę osób, które to, zrobiły. Bardzo dużo zależy od podejścia Powiatowego Inspektoratu Weterynaryjnego. W myśl zasady " nie przeszkadzać".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam serdecznie.

Bardzo proszę o jakąś informację na temat ile na dzień dzisiejszy potrzebuję środków aby zbudować własną małą masarenkę. Dodam iż mam własną działkę na której miała by ona powstać. Masarnia miałaby mieć około 150-180 m2.

Z góry dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź.

Z poważaniem

kaja.olk

kaja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Moja projektantka jest po rozmowie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii (Opole).

Uzyskała takie informacje.

Jeżeli otworzymy kuchnię cateringową (odbiór tylko przez San-Epid) to możemy w niej produkować nasze wędzonki(praktycznie wszystko),ale pod warunkiem,że sprzedaż będzie odbywała się "na zamówienie" czyli pan X zamawia u Nas 10kg wędzonek ,a My je produkujemy i dostarczamy do Pana X.

Możemy też własną produkcję serwować na imprezach typu wesele,na które przygotowujemy inne posiłki lub dostarczamy tylko tzw. stół wiejski.

Oczywiście nie ma mowy o rozbiorze,surowiec kupujemy w Hurtowni.

Do tego momentu nie potrzebujemy zgody Inspekcji Weterynaryjnej.

Natomiast jeśli chcemy nasze produkty sprzedawać we własnym sklepie lub dostarczać do innych sklepów to już niestety wymogi i nadzór Inspekcji Weterynaryjnej.

Wiem ,że "Co kraj to obyczaj",ale chciałem przedstawić stanowisko Opolskiei IW.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.