Skocz do zawartości

WĘDZENIE POLĘDWICZEK , Koledzy POMOCYYYYYY


Cz@rnY

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

starałem się znaleźć coś na stronie głównej i forum o wędzeniu polędwicy jednak z marnym skutkiem.

POTRZEBUJĘ POMOCY

Żona do peklujących się już szynek i boczku zażyczyła sobie polędwiczek, kuliłem 1.30 kg polędwicy wyszło 3 sztuki, właśnie robię zalewę 44gr peklosoli, 0,5 l wody i przyprawy - liść laurowy, czosnek, pieprz, odrobinę cukru, rozmaryn ( standardowe przyprawy które dodaję do szynek i boczku)

i teraz moje pytanie :

1. wędzenie przewiduję na niedzielę, wychodzi 3 dni peklowania czy wszystko wyliczyłem dobrze, korzystałem z kalkulatora.

2. polędwiczki chcę wędzić z szynkami czy temperatura podana w przepisach Dzidka (45-55st) odnosnie szynek jest dobra do polędwiczek? a jeśli nie to w jakiej temp i jaki czas powinienem wędzić te polędwiczki. Dodam jeszcze że będę wędził jabłonią i odrobiną olchy bo mało jej mam.

Prosze o porady bo zalewę zawsze można zmienić a w szczególności o to w jakiej temp i jak długo mam wędzić te polędwiczki. ( dodam że wedzarnie mam na styl Jackosza murowano drewnianą)

Dziękuje z góry za rady:)

Człowiek uczy się całe życie:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze to polędwica, czy polędwiczki, musisz się zdecydować.

A nawet jeżeli polędwiczki, to ja traktuję je tak jak inne wędzonki tzn szynkę albo poledwicę (niekiedy się trafia polędwiczka przy schabie).

Właśnie w tej chwili też mi się jedna pekluje, nastawiona na trzy dni. Peklowanie wg tabeli Dziadka. Wędzenie w sobotę.

 

44g peklosoli, to według tabeli Dziadka peklowanie kilkunastodniowe, na trzy dni to powinno być ok 80g. No i nastrzyk.

AREK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj masz chyba kiepski dzień. :grin:

Zarówno o wędzeniu węgorza jak i wędzeniu polędwiczek wieprzowych jest na stronie głównej sporo materiału. Zresztą jeszcze więcej jest tutaj na forum.

W temacie polędwiczek wystarczy poczytać Akademie Dziadka, do czego zachęcam. No i wyszukiwarka. :wink:

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Skorzystaj z tabeli Dziadka.To co do peklowania.Jeśli to polędwica to ja ją parzę tak jak wędzonki tylko temperatura w środku powinna być 60°C a nie jak w szynkach 72°C.Myślę ,że polędwiczki też się sprawdzą.Każdy ma prawo do gorszego dnia :wink: Pzdr

Ten, kto mówi kłamstwo, nie uświadamia sobie,

jak wielkiego zadania się podejmuje,

bo będzie musiał wymyślić

jeszcze dwadzieścia innych kłamstw,

żeby podtrzymać to jedno.

(Alexander Pope)

Nie odpowiadam na PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień jak co dzień :)

Maxell ty jak nikt inny potrafisz człowieka zdołować, i do tego nic twojej uwadze nie umknie.

Moja wyszukiwarka chyba działa inaczej niż twoja, wpisuje słowa kluczowe i nic.

Czy myślisz ze zawracał bym sobie głowę pisaniem postów jeśli znalazł bym to w wyszukiwarce? Najpierw przejrzałem stronkę a nastepnie napisałem post.

A nie śledzę niestety z braku czasu wszystkich postów.

------------------------------------------------------------------------------------------------------

arkdom dziekuję ci za radę, właśnie o takie coś mi chodziło jak byś potwierdził mój tok myslenia że mam je wędzić tak samo jak szynki ( a są takie 1,5 kg) to był bym ci bardzo wdzięczny.

A i gwoli sprostowania, mówiąc " polędwiczki" uzyłem zdrobnienia z uwagi na ich rozmiar. Przepraszam zawczasu profesjonalistów ze niefachowe określenie. Tak naprawdę to nawet nie wiedziałem że polędwiczka równi się czymś od polędwicy :( ale z wykształcenia jestem inż. i dla mnie mieso to mięso. Schab a karkówka dla mnie na surowo wygląda identyko :( niestety

Człowiek uczy się całe życie:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o dołowanie, tylko nie pisz, że nic nie ma, lecz że nic nie znalazłeś. To zasadnicza różnica. Np. w Akademii Dziadka znajdziesz cały proces przygotowania i wędzenia polędwiczek. Jest także kilka sposobów wędzenia węgorza (wędzonki rybne).

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i gwoli sprostowania, mówiąc " polędwiczki" uzyłem zdrobnienia z uwagi na ich rozmiar

Chyba się dalej nie rozumiemy. Domyślam się, że jednak masz na myśli polędwiczki(takie raczej małe i chude) :wink:

A polędwica to po prostu schab bez kości, ale nie używamy tego zwrotu na forum bo nas już kiedyś Dziadek za to zrugał.

Przy wędzeniu polędwiczek musisz uważać, bo ze względu na swój rozmiar lubią wysychać, szczególnie na wąskim końcu. Zależy to również od temperatury wędzenia. Czyli trzeba je po prostu wyjąć w odpowiednim momencie (zakładam, że po wędzeniu będą parzone).

AREK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?id=1173&page=4 Pod tym linkiem masz nawet zdjęcia z przygotowania do wedzenia.

Tutaj zas znajdziesz kilka przepisów na wedzenie węgorza http://www.wedlinydomowe.pl/articles.php?topic=29

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxell może ja się nie znam , może ja jakś głąb jestem ale wpisuje w wyszukiwarkę sława kluczowe ( polędwica, polędwiczka, wędzenie polędwiczek, wędzenie węgorza , węgorz no nie wiem co jeszcze) i jakoś nic mi nie znajduje.

Może ja cos żle robię, może to się jakoś inaczej szuka?

Polemika i zawracanie głowy takim doświadczanym osobom jak ty naprawdę nie jest moim celem. A uwierz mi , nie poświęciłem na szukanie tematu 5 min, jak by udało mi się coś znaleźć nie pisał bym tu o pomoc.

Potrzebuję porad a nie kazań, bez urazy:)

Człowiek uczy się całe życie:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie było kazanie. Po prostu układ strony głównej jest tak dobrany, by jak najbardziej ułatwić wyszukiwanie. Zielony listek na belce oznacza, iż kazdy poczatkujący, powinien ten temat przeczytać w całości lub przynajmniej wspomnianą akademię Dziadka. Od tego trzeba zacząć. Znajdziesz tam wszystko co jest niezbędne by zrobić dobry praktycznie każdy wyrób. Trzeba niestety poświęcić troszkę czasu, ale to sie na pewno opłaci i to z nawiązką.

Mam nadzieję, że linki, które podałem, pomogą. Powodzenia.

PS

Dla jasności, abyśmy sie dobrze rozumieli. Strona główna to www.wedlinydomowe.pl

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okienko które podałeś wpisz polędwiczka - ok. 10 przepisów i informacji

polędwica - kilka stron z przepisami.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okienko które podałeś wpisz polędwiczka - ok. 10 przepisów i informacji

polędwica - kilka stron z przepisami.

Tak, tak. Po skopiowaniu adresu z wyszukiwania właśnie wyskoczyło tylko okienko i tak jak piszesz, ponownie trzeba wpisać słowo polędwiczka :cool: Już tam poprawiłem, żeby zamieszania nie robić. :rolleyes:

 

Pozdrawiam :wink:

Carpe diem - raz kozie death

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję za linki.

Przyznaję że czytałem od dechy do dechy Akademię Dziadka i wiele innych tematów jak miałem zacząć przygodę z wędzeniem, ale od tego czasu trochę czasu minęło i taki laik jak ja nie pamięta co czym i gdzie pisało coś o np. polędwiczkach.

teraz co nie co wiem na temat wędzenia ale cały cza się uczę. Wiem tyle żeby żonce uwędzić dobra szyneczkę i boczek, przynajmniej żonka i znajomi twierdzą że im smakują.

Czasu na ślęczenie przed netem tez nie mam za wiele, (praca, córcia) znajdę chwilę to poczytam , poszukam ( patrz węgorz), a wędzonki to dla nas przysmak dlatego wziąłem się za ten temat. Jak znajdę czas to mam zdjęcia z budowy mojej wędzarni i moich wyrobów to podzielę się osiągnięciami.

ps. Moim zdaniem wyszukiwarka jak dla mnie to słabo działa.

Ale przyrzekam że następnym razem zanim cos napiszę to dwa razy się zastanowię.

Pozdrawiam

Człowiek uczy się całe życie:(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz jest naprawdę gorący dla mnie okres, gdyż masę czasu zabiera mi przygotowanie do zlotu i nie mam go zbyt wiele na udzielanie wyczerpujących informacji.

Jeszcze raz udanych wyrobów.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wyszukiwarka jak dla mnie to słabo działa.

A wg mnie wyszukiwarka na stronie głównej jest jedną z najlepszych wyszukiwarek na tego typu stronach internetowych. Cz@rnY, może coś źle robisz?

 

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.