Skocz do zawartości

Grzybobranie


Gość ChefPaul

Rekomendowane odpowiedzi

Oczywiście że mogą rozwijać się pleśń itp, podobnie jak na jabłkach pomidorach czy marchwi a te jemy na surowo bez oporów. Ponad to smażenie odbywa się w wyższej temperaturze niż gotowanie więc w większym stopniu niszczy ew. patogeny.

Moim zdaniem to taki trochę zabobon z dawnych lat kiedy to miano nadzieję że obgotowanie może uchronić przed ewentualnym zatruciem po omyłkowym zebraniu trujacego grzyba. Niestety ten sposób w tym przypadku jest nieskuteczny.

Niech każdy postępuje w temacie grzybów wedle własnego sumienia. Dużo ważniejsza jest wiedza o zbieraniu grzybów niż ich obróbka cieplna.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,2 tys.
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Każdego grzyba jadalnego należy obgotować (powody podane powyżej), ale jak ktoś chce ryzykować to proszę bardzo ;)

Moja wędzarnia i pierwsze wyroby :-)

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=6185

 

Pozdrawiamy Wszystkie zadymiaczki i zadymiaczy :-)

Jola i Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tyle że tutaj nic o tych substancjach nie jest napisane.

To nie była odpowiedź na Twoje pytanie. Przypomniałem po prostu jak powinno się konserwować grzyby.

„Wszyscy uważają, że czegoś nie da się zrobić. Aż przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da. I on właśnie to robi” A. Einstein

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

chyba wystarczy
:thumbsup:  :clap: 

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już zakończyłem zbieranie prawdziwków ze względu na przymrozki od kilku dni, teraz zbieram różne gatunki, a zwłaszcza rydze których jest potężny wysyp.

W sumie to chyba starczy tych grzybów, 40 słoiczków malutkich prawdziwków w occie, 9 kg suszonych, ze 20 kg zamrożonych małych kapeluszy.... starczy :)

Jutro wypad na rydze które mam zamiar zakisić a następnie za pasteryzować, uwielbiam je :clap:

Moja wędzarnia i pierwsze wyroby :-)

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=6185

 

Pozdrawiamy Wszystkie zadymiaczki i zadymiaczy :-)

Jola i Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Jutro wypad na rydze które mam zamiar zakisić a następnie za pasteryzować, uwielbiam je

Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś za tego żywota uda mi się zebrać rydze ( u nas niestety nie ma ) i zakisić. Jadłam jeden jedyny raz , smażone na maśle. Jak dla mnie ''niebo w gębie'' :)

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) Anuś...najprawdopodobniej w Krutyni będą do pojedzenia... wbijaj na konsumpcję...tych kiszonych... :thumbsup::D

Dziękuję za zaproszenie :) niestety nie dam rady :( może dopiero Napoleonów .. i to też nie jest pewne, a wtedy już tylko będzie wspomnienie po kiszonych rydzach :D

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już zakończyłem zbieranie prawdziwków ze względu na przymrozki od kilku dni, teraz zbieram różne gatunki, a zwłaszcza rydze których jest potężny wysyp.

W sumie to chyba starczy tych grzybów, 40 słoiczków malutkich prawdziwków w occie, 9 kg suszonych, ze 20 kg zamrożonych małych kapeluszy.... starczy :)

Jutro wypad na rydze które mam zamiar zakisić a następnie za pasteryzować, uwielbiam je :clap:

W tym sezonie prawdziwków było u nas do oporu, i jeszcze są. Możesz zdradzić gdzie zbierasz rydze?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kisiłam w zeszłym roku opieńki - liczę ,że w tym sezonie jeszcze będą i znów je zakiszę .

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku najwięcej występuje w lasach świerkowych i na jego obrzeżach, ale zbierając prawdziwki spotykałem je w lasach bukowych, dębowych, a nawet brzozowych zagajnikach, wczoraj kolega w ciągu godziny zebrał 12,5 litrowe wiadro... dlatego jutro jadę na rydze :D

Zbieram w lasach koło mojej miejscowości, a zwłaszcza na terenie zwanym Szwajcarią Połczyńską.

Moja wędzarnia i pierwsze wyroby :-)

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=6185

 

Pozdrawiamy Wszystkie zadymiaczki i zadymiaczy :-)

Jola i Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kisiłam w zeszłym roku opieńki - liczę ,że w tym sezonie jeszcze będą i znów je zakiszę .

Olga napisz proszę, w jakiej temperaturze powinny być przechowywane te opieńki ? w piwnicy mam chyba za ciepło, w kuchni letniej za zimno, kiedy mróz na dworze :( a mam sporo ich i jutro muszę zabrać się za ich przetworzenie.

Zapominamy, ze życie jest kruche i delikatne i nie trwa wiecznie. Zachowujemy się wszyscy, jakbyśmy byli nieśmiertelni. Codziennie patrz na świat, jakbyś oglądał go po raz pierwszy. Eric-Emmanuel Schmitt
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw zakisiłam je w kamiennym garnku a potem przełożyłam do słoików i trzymałam w spiżarni temperatura była ponad 10stC ale w sumie zjedliśmy dość szybko bo właśnie obawiałam się ile przetrzymają  .

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszła pora na opieńki - będą się kisiły  :)

post-40398-0-98075700-1571347377_thumb.jpg

 

post-40398-0-44983600-1571347420_thumb.jpg

 

post-40398-0-51740400-1571347443_thumb.jpg

 

post-40398-0-25394300-1571347461_thumb.jpg

 

To już naprawdę koniec długiego i obfitego sezonu grzybowego :)

"...dobrze przeżyte Dziś uczyni każde

Wczoraj snem szczęśliwym,

I każde Jutro wizją nadziei."

Kalidasa V w n.e.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Nie zrobiłem niestety fotki ....... :facepalm:

Pierwszy kozak w tym sezonie .... tak, że nietypowo bo wcześnie 26 maja ?  ale na spacer po lesie :yes: .

Kolega zebrał 6 borowików ceglastoporych , mówi na nie majowe ;)   

Sztuka kulinarna to nie suche 1+5+8 gram na kilogram -to tworzenie poezji smaku z miłości do degustatorów.
Odczucie - smaku, szczęścia i zadowolenia - dla każdego ma inny wymiar i postrzeganie- i niech tak zostanie.

https://www.instagram.com/ucztujemy/?hl=pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.