Skocz do zawartości

KIEŁBASA CHŁOPSKA


SZCZEPAN

Rekomendowane odpowiedzi

Przepis na 10 kg
mięso z karkówki 8kg
boczek 2kg
0,18kg soli (peklosoli)
3 łyżeczek pieprzu
10-15 ząbków czosnku
6 łyżek majeranku
2 łyżeczki cukru
jelito wieprzowe cienkie kaliber 26-28
Mięso przepuszczamy przez maszynkę z sitkiem fi 8.
Całość wkładamy do naczynia i dodajemy powyżej wymienione przyprawy w następujący sposób.Bieżemy pół litra wody do której wyciskamy czosnek, dodajemy cukier,sól i po dokładnym wymieszaniu wlewamy do zmielonego mięsa.Po tych czynnościach wszystko razem mieszamy ok. 10 minut i zostawiamy w chłodnym miejscu na 12h.Po tym czasie
mieszamy ponownie ok 10 min, aż mięso stanie się kleiste,po tej czynności napychamy w jelita.Przed wędzeniem zostawiamy ją na 2 h na powietrzu.Cas wędzenia 4h w ciepłym dymie.Przy odpowiednim kolorze parzymy kiełbasę 20min w 75stC po tych czynnościach
kiełbasa jest gotowa
Wykonanie kiełbasy jest bardzo łatwe i każdy potrafi ją zrobić.
Gwarantuję dobry smak .

Edytowane przez EAnna
lit.
  • Like 3
Pozdrawiam!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bieżemy pół litra wody do której wyciskamy czosnek, dodajemy cukier,sól i po dokładnym wymieszniu wlewamy do zmielonego mięsa.

W jakim celu wyciskamy czosnek do wody?

Nie bardzo rozumiem cel jaki mamy dzieki temu osiągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczepan- przeliczałem na gramy pieprz 5 łyżeczek wyszło mi 3.5 dkg na 10 kg inne łyżeczki 2dkg czy możesz to uściślić . strasznie dużo pieprzu dzieci nie przełkną tego

Pozdrawiam

Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chę być upierdliwy i złośliwy :devil: ale... mam w domu trzy rodzaje łyżeczek o dużych rozbierznościach wielkości, jeśli jeszcze dołożyć pytanie : płaskie , czubate, średnie? to mam 9 możliwości - to ile dać ? :grin:

sam widzisz dlaczego korzystamy z podawania ilości w gramach - łatwe jest dla doświadczonych ale dla kogoś kto robi to pierwszy raz....

Jeśli uważasz że w internecie wszystko jest za darmo, to się bardzo mylisz.... dlaczego? - sprawdź https://wedlinydomowe.pl/forum/topic/10446-konto-kpp-konto-pomocy-stronie/
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam

 

Siara. Kiełbaska bardzo ładnie wygląda . Na przyszłość może Tobie uda się pokazać zrobioną kiełbaskę w przekroju? Smaku nie pokarzesz ale opisać możesz.

 

Serdecznie pozdrawiam

Niech pożywienie będzie naszym lekarstwem .



Konserwanty zabijają powoli !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczepan, Andrzej K - przepraszam za zwłokę w odpowiedzi.

Jeśli chodzi o smak, to potwierdzam, że gwarancje Szczepana są w pełni uzasadnione :tongue:

Kiełbasa jest krucha i proporcje przypraw bardzo dobrze dobrane. Ja dodałem do tego jeszcze pół łyżeczki kardamonu. Każdy znajomy/a smakując tą kiełbasę chwali smak mówiąc,np." .. o kuna, taka jak u mnie w Zelowie, kiedyś dawno temu.. " :grin: :grin: :grin:

Przy następnej produkcji wkleję przekrój.

2 parki zaraz po nabiciu odparzyłem :tongue: , i tutaj smak rewelacyjny.

Kilka sztuk wisi do podsuszenia ( bo do wyschnięcia nie wytrzyma :grin: ).

Szczepan, przepis sprawdzony, do powtórzenia, zdecydowanie.

"W życiu piękne są tylko chwile"

Pozdrawiam

Siara

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Szczepan,

własnie mam zamiar zrobić kiełbaskę według Twojego przepisu. Moje wątpliwości budzi ilość pieprzu na 10 kg mięsa. W przepisie widzę 3 łyżeczki a cała, długa dyskusja dotyczy 5 łyżeczek. Czyżby przepis był poprawiony z 5 na trzy, czy ja czegoś nie rozumiem?

Bedę wdzięczna za potwierdzenie wymaganej ilości pieprzu.

Pozdrawiam,

EAnna

 

 

Układy symbiotyczne należy starannie pielęgnować, bowiem nic nie jest wieczne.

EAnna

"Kto chce się rozwijać, musi wpierw nauczyć się wątpić, gdyż wątpliwość ducha prowadzi do odkrycia prawdy."

Arystoteles

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też chcę taką zrobić.

Pytania:

1. Czy boczek (chudy, tłusty, czy średni) też mielimy na 8?

2. Czy czosnek chiński, czu polski - pytam bo polski jest bardziej aromatyczny.

3. Czy czosnek można wycisnąć (a nie do wody)?

Jurek - od dawna Kibic Forum - Amator
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie żebym się chwalił, ale właśnie zrobiłem swoją pierwszą wędzoną kiełbaskę (chłopską wg Szczepana) w ramach inauguracji wędzarki i wędzarza. W ocenie mojej oraz rodziny jest wspaniała w smaku. Ja dałem 2 gramy pieprzu na kg farszu, tj. 1 łyżeczka na 1 kg, bo średnio 2 g waży 1 płaska łyżeczka pieprzu. Za 1 łyżeczkę przyjmuje się 5 ml pojemności, a za 1 łyżkę stołową 15 ml. Tak przynajmniej podają na opakowaniach lekarstw.

Z tego wychodzi że 5 łyżeczek na 10 kg surowca to bardzo niewiele, bo zaledwie 1g/1kg. Dla mnie było by stanowczo za mało. Podobnie daję 1 łyżeczkę pieprzu na 1 kg wsadu do szynkowara i też jest OK. Ani wnuki ani dorośli nie stwierdzają nadmiaru pieprzu. Pieprz oczywiście świeżo i grubiej mielony.

 

Pozdrawiam

frapio

Wiedzy nigdy za wiele, nawet tej na chwilę obecną pozornie nieprzydatnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda przepięknie!

Gratuluję!

 

Czy dałeś boczek, zgodnie z przepisem ?

 

Nie żebym się chwalił,

Uważam, że na forum powinno być właśnie jak najwięcej opisów i zdjęć z domowych produkcji.

Zawsze jest to inspiracją i motywacją dla innych.

 

Tak więc Frapio pisz i wklejaj, pisz i wklejaj! ;-)

Nic mnie tak nie cieszy...

Pozdrawiam

BonAir

 

https://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?p=47286#47286

Co by tu jeszcze sprasować... ? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję. Tak, boczek i przyprawy proporcjonalnie do przepisu i ilości jakie robiłem (3 kg). Boczek i karkówka chude raczej mi się trafiły. Wykonanie również zgodnie z przepisem. Tylko czosnku świeżego dałem 14 g co jest niby więcej niż w przepisie, ale go prawie nie czuć. Zresztą z tym czosnkiem to można zwariować, jeden bardzo aromatyczny, drugi niby też krajowy i już mniej aromatyczny. Prawie na czuja i smak trzeba go dawać. Ja lubię raczej bardziej zdecydowany smak.

 

Pozdrawiam

frapio

Wiedzy nigdy za wiele, nawet tej na chwilę obecną pozornie nieprzydatnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

jewo, odpowiem za fachowców.

1. W przepisie wyraźnie wymienia się tylko sitko nr 8. A więc i boczek i karkówka przez sitko nr 8. Boczek i karkówka jakie się trafią, mniej czy bardziej tłuste. Będziesz miał mniej czy bardziej tłustą kiełbaskę.

2. Skoro autor przepisu podaje że wycisnąć czosnek do wody, to tak należy zrobić. Dlaczego wycisnąć go do wody Szczepan wyjaśnił odpowiadając na pytanie Bagno. Wyciskając go bezpośrednio do farszu będziesz miał swoją modyfikację cyklu produkcji.

Mam wrażenie że niedokładnie przeczytałeś wątek i stronę w poszukiwaniu odpowiedzi na Twoje wątpliwości. Są tu już odpowiedzi na Twoje pytania.

Ja zrobiłem ją (kiełbasę chłopską) tak jak podaje Szczepan i jest wspaniała w smaku. Dzieci i wnuki już pytają o repetę. A był to mój pierwszy w życiu wyrób wędzony.

 

Pozdrawiam

frapio

Wiedzy nigdy za wiele, nawet tej na chwilę obecną pozornie nieprzydatnej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mielić na jakich siatkach przewidują to receptury jeżeli chcesz mieć produkt tak jak napisano, spełniasz wszystkie procedury produkcji inaczej mówiąc robisz tak jak jest napisane , wtedy osiągasz produkt orginał. Ale - mając wśród domowych zjadaczy ,wybieraczy tłuściejszych kęsków z wędlin i pozostawiania ich na talerzu, lub mówiących na tłuściejsze fe nie będę tego jadł lub jadła musisz zastosować inne zmielenie tłuszczu i to będzie już odstąpienie od receptury .Pozdrawiam
Wszystko co zrobimy sami dla siebie jest najlepsze, nawet gdy to nie odpowiada utartym standartom jakości produktu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.